bxs1
تاریخ ایجاد : 
10:07 1393/07/05

بهاره نصیری با اشاره به اینکه امروزه رسانه ها و پیام آن ها مرز دوران کودکی و بزرگسالی را از بین برده اند، می گوید: کودکان ما دچار پیری زودرس می شوند و خیلی زود از دوران کودکی فاصله می گیرند.

بهاره نصیری - پژوهشگر مرکز مطالعات دانشگاهی و مدرس دانشگاه - در نشست تخصصی ضرورت های آموزش سواد رسانه ای در ایران که روز چهارشنبه، دوم مهرماه در دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها برگزار شد، درباره مخاطبان آموزش سواد رسانه ای گفت: مخاطب یادگیری سواد رسانه ای اقشار مختلف جامعه است اما نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که چون مخاطب کودک مظلوم ترین مخاطب رسانه هاست ضرورت آموزش سواد رسانه ای برایش بیشتر است.

او افزود: امروزه رسانه ها و پیام آن ها مرز دوران کودکی و بزرگسالی را از بین برده اند، کودکان ما دچار پیری زودرس می شوند و خیلی زود از دوران کودکی فاصله می گیرند و متأسفانه والدین از تلویزیون برای آرام کردن فرزندانشان استفاده می کنند و این بزرگترین اشتباه آن هاست. در کنار مخاطبان کودک و نوجوان دو گروه آموزگاران مدارس و والدین هم باید تحت آموزش قرار بگیرند.

نصیری ادامه داد: موضوع دیگری که باید به آن توجه کرد، بحث محتواست. در سال های اخیر مقالات، کتاب ها و پایان نامه های زیادی در زمینه سواد رسانه ای تهیه شده است اما مشکل طرح های پژوهشی ما این است که مصداق ها و مثال هایشان عینی و بومی نشده اند. به نظر می رسد ضروری است ما در حوزه تولید محتوا به سمت کارهای تیمی برویم.

این مدرس دانشگاه سپس گفت: سواد رسانه ای ابعاد مختلفی دارد. سواد خبری، تبلیغاتی، فرهنگی، هنری، اقتصادی و بصری ابعاد مختلف سواد رسانه ای به حساب می آیند؛ بنابراین باید جامعه شناسان، روان شناسان، اهل هنر و... همه دست به دست هم بدهند و در این زمینه کار کنند. متأسفانه ما محتوایی که حالت عملیاتی و کاربردی داشته باشد، نداریم.

او افزود: بحث دیگر سیاست گذاری و اجراست. آنچه دردناک است عدم اطلاع و شناخت مدیران و مسئولان از سواد رسانه ای است. من بارها به صداوسیما و آموزش و پرورش مراجعه کرده ام.

نصیری در ادامه با گلایه از منتشر نشدن کتاب و طرح تحقیقش پس از چند سال، گفت: این مسائل باعث دلسردی پژوهشگران و عدم توسعه سواد رسانه ای می شود. تا زمانی که قانون حمایت کننده ای وجود نداشته باشد هر کدام از ما به صورت یک جزیره فعالیت می کنیم. اگر قوانین حمایت کننده به وجود بیایند شاید بتوان این بحث را به جایی رساند.

او ادامه داد: در حال حاضر در کانادا هفته سواد رسانه ای در ماه نوامبر وجود دارد. در این هفته تجربیات مختلف در این زمینه به اشتراک گذاشته می شود. چه خوب است اگر ما هم حداقل روزی را تحت عنوان روز سواد رسانه ای داشته باشیم که تلنگری در ذهن مسئولان و شهروندان ما باشد.

خبرگزاری ایسنا

.

منبع :