آکاایران: با آزمایشات مختلف روی منی پی ببرید جنینتان پسر خواهد شد یا دختر

بارداری و نوزاد, روی خط خبرگزاری ها

وقتی یک زوج برای درمان مشکل ناباروری یا هرگونه مشاوره در ارتباط با فرزند آینده خود مراجعه می کنند، بعد از معاینه و پرسش های اولیه، اولین آزمایشی که برای مرد درخواست می شود آزمایش بررسی و آنالیز مایع منی است.
این آزمایش بعد از گذشت چندین دهه از ابداع همچنان سنگ بنای تمام درمان ها و اقدامات بعدی است. نکات ارزشمندی در این آزمایش وجود دارد که به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد ولی در ابتدا باید چند پرسش متداول را در این زمینه بررسی کنیم. شاید شما هم به افرادی مراجعه کرده باشید که با دیدن آزمایش تان در مورد فرزند شما و سلامت او و حتی جنسیت او اظهارنظر کرده باشند؛ آیا این برداشت ها پشتوانه علمی دارد؟
١-«فرزند شما پسر خواهد شد!»
همانطور که می دانید تخمک نیمی از کروموزوم های لازم برای تشکیل جنین را دارد (٢٣ کروموزوم) و ٢٣ کروموزوم دیگر پس از لقاح با اسپرم به آنها خواهد پیوست. تفاوت پسر با دختر شما در یک کروموزوم X یا Y است که اسپرم آن را خواهد آورد ولی آزمایش اسپرم شما در مورد تعداد اسپرم های حاوی X یا Y هیچ اطلاعاتی نمی دهد.
در آزمایش شما درصد اسپرم های با سرعت حرکت (خوب، متوسط و ضعیف) مشخص می شود اما آیا درصد اسپرم های با حرکت خوب جنسیت فرزند را مشخص می کند؟ پاسخ منفی است. درصد اسپرم های متحرک در آزمایش نمی تواند جنسیت فرزند حاصل از این اسپرم ها را مشخص کند. این برداشت پشتوانه علمی ندارد.
٢- «سلامت فرزند شما؟!»
بسیاری از آزمایشات مایع منی در افراد نشان دهنده مشکلاتی در اسپرم ها است. ممکن است تعداد اسپرم ها، حرکت یا شکل آنها در آزمایش مشکل داشته باشد اما آیا وجود این مشکلات می تواند مشکلات فرزند شما را نشان دهد؟ باز هم جواب منفی است. هیچ ارتباط علمی بین مشکلات یافت شده در آزمایش اسپرم شما با سلامت جنین موجود نیست. این آزمایش حتی در پیش بینی سقط یا سلامت دوران بارداری نیز ناتوان است. بنابراین در صورتی که آزمایش اسپرم شما مشکلات کوچکی دارد در مورد سلامت جنین حاصله نگران نباشید.
٣- «با این آزمایش شما قطعا دارای فرزند خواهید شد!»
مسلما این آزمایش اطلاعات ارزشمندی در مورد احتمال باروری شما خواهد داد اما حتی در بهترین شرایط و آزمایش کاملا طبیعی نیز نمی تواند باروری شما را تضمین کند.
باروری روندی است وابسته به عوامل مختلف از زوجین که با دیدن یک آزمایش نمی توان نتیجه روند را پیش بینی کرد. علاوه بر این که حدود ٢٠درصد زوج های مراجعه کننده مراکز ناباروری دارای آزمایشات و بررسی های کاملا طبیعی هستند. پس یک آزمایش سالم ضمانت باروری نخواهد بود.

.

منبع :