آکاایران: بسیاری از علائم سرطان خون در کودکی می توانند علل دیگری نیز داشته باشد و اغلب این علائم ناشی از سرطان خون نیستند. با این حال، اگر فرزند شما هر یک از علائم را داشت به پزشک مراجعه کنید.
علائم سرطان خون اغلب ناشی از مشکلات مغز استخوان کودک است که نهایتا منجر به سرطان خون می شود. همانطور که سلولهای سرطان خون در مغز استخوان ایجاد می شوند، سلول های طبیعی نیز از بین می روند. در نتیجه، یک کودک ممکن است به اندازه کافی گلبول قرمز طبیعی، گلبول سفید خون و پلاکت خون نداشته باشد. این کمبود در آزمایش خون دیده می شود، اما باعث ایجاد علایم نیز می شوند. سلولهای سرطان خون همچنین ممکن است در مناطق دیگر بدن نیز نفوذ کنند و علائمی ایجاد کنند.

bxs1

گلبول های قرمز اکسیژن را به تمام سلول های بدن منتقل می کنند. کمبود گلبول های قرمز می تواند باعث علائم زیر شود:

  • خستگی (خستگی)
  • ضعف
  • احساس سرما
  • احساس سرگیجه (بخوانید: درمان خانگی سرگیجه و تهوع: 10 روش)
  • سردرد
  • تنگی نفس
  • رنگ پریدگی پوست 
bxs2
  • عفونت ممکن است به دلیل کمبود سلول های سفید خون طبیعی رخ دهد. کودکان مبتلا به سرطان خون می توانند عفونت هایی را تجربه کنند که به نظر نمی رسد از بین بروند. کودکان مبتلا به سرطان خون اغلب دارای تعداد گلبولهای سفید خون هستند زیرا این سلول ها دارای بسیاری از سلول های سرطان خون هستند اما این سلول ها از عفونت محافظت نمی کند.
  • تب معمولا علامت اصلی عفونت است. اما برخی از کودکان ممکن است تب را فاقد عفونت دارا باشند.
bxs3

پلاکت های خون معمولا به توقف خونریزی کمک می کنند. کمبود پلاکت ها می تواند منجر به:

درد استخوان یا مفصل: این درد ناشی از ایجاد سلولهای سرطان خون در نزدیکی سطح استخوان یا درون مفصل است.

تورم شکم: سلول های سرطان خون می تواند در کبد و طحال جمع شوند، و آنها را بزرگتر کند. رباط های پایین تر معمولا این اندام را پوشش می دهند، اما هنگامی که آنها بزرگ می شوند، پزشک اغلب آنها را احساس می کند.

از دست دادن اشتها و کاهش وزن: اگر طحال و / یا کبد به اندازه کافی بزرگ شوند، می توانند به سایر اعضا مانند معده فشار آورند. این امر باعث می شود پس از خوردن غذا احساس پری داشته باشید و منجر به از دست دادن اشتها و کاهش وزن در طول زمان می شود.

غدد لنفاوی متورم: برخی از سلول های سرطانی به گره های لنفاوی می رسند. گره های متورم ممکن است در بعضی از نقاط بدن دیده شوند و یا به صورت توده های زیر پوستی (مانند گردن، ناحیه زیرحرک، بالای گردن یا در کشاله ران) باشند. گره های لنفاوی داخل قفسه سینه یا شکم باعث تورم می شوند، اما این تورم فقط در آزمایش های تصویربرداری دیده می شود، مانند اسکن CT یا MRI.

در نوزادان و کودکان، گره های لنفاوی هنگامی که با عفونت مبارزه می کنند، بیشتر می شوند. یک گره بزرگ لنفاوی در یک کودک اغلب علامتی از عفونت نسبت به سرطان خون است، اما باید توسط یک پزشک بررسی شود و از نزدیک دنبال شود.

سرفه یا مشکل تنفس: برخی از انواع سرطان خون ممکن است بر روی ساختارها در وسط سینه، مانند گره های لنفاوی یا تیماس (یک ارگان کوچک در مقابل تراشه، لوله تنفسی که منجر به ریه ها می شود) تاثیر بگذارد. تورم گره های لنفاوی در قفسه سینه می تواند بر روی تراشه، باعث سرفه یا مشکل تنفس شود. در مواردی که تعداد گلبول های سفید بسیار زیاد باشد، سلول های سرطان خون می توانند در رگ های خونی کوچک ریه تولید شوند و مشکل تنفس ایجاد کنند.

تورم صورت و بازو: سرخرگهای سرطانی (SVC)، رگهای بزرگی که خون را از سر و بازوها به قلب منتقل می کنند، در کنار تیموس قرار می گیرند. تیموس بزرگ شده بر روی SVC فشار وارد می کند، و خون را در ورید ها جمع میکند. این بیماری سندرم SVC می باشد. این بیماری باعث تورم در صورت، گردن، بازو و سینه (گاهی اوقات با رنگ پوست قرمز مایل به قرمز) می شود. همچنین می تواند باعث سردرد، سرگیجه و در صورت تاثیر بر مغز، باعث تغییر در هوشیاری می شود. سندرم SVC می تواند تهدید کننده حیات باشد و نیاز به درمان دارد.

سردرد، تشنج، استفراغ: در تعداد کمی از کودکان دارای سرطان خون، سرطان تا مغز و نخاع کشیده می شود. این مسئله منجر به علائمی نظیر سردرد، مشکل تعادل، ضعف، تشنج، استفراغ، ناتوانی در تمرکز و مشکل بینایی می شود.

مشکلات لثه: در کودکان مبتلا به سرطان خون میلوئالی حاد (AML)، سلول های سرطان خون ممکن است به لثه ها برسند و باعث تورم، درد و خونریزی شوند. اگر به پوست نفوذ کنند، می توانند باعث ایجاد لکه های کوچک و تاریک شبیه بثورات معمولی شوند. مجموعه ای از سلول های AML زیر پوست و یا در سایر قسمت های بدن کلروم یا سارکوم گرانولوسیتی نامیده می شود.

خستگی شدید، ضعف: یک نتیجه نادر اما بسیار جدی AML خستگی شدید، ضعف و خستگی گفتاری است. این مسئله هنگامی رخ می دهد که تعداد بسیار زیادی از سلول های سرطان خون باعث می شوند خون بیش از حد غلیظ شود و گردش خون از طریق رگ های خونی مغز آهسته شود.

بیشتر علائم گفته شده احتمالا به علت بیماری دیگری غیر از سرطان خون نیز ایجاد می شود. با این حال، بهتر است پس از مشاهده این علائم به پزشک مراجعه کنید.

.

منبع :