آکاایران: چرا باید از کیت تخمک گذاری استفاده کنم؟

کیت تخمک گذاری (بخوانید: کیت تخمک گذاری و پسردار شدن) به شما کمک می کند روزهای بارور را در طول ماه شناسایی کنید؛ یعنی یک یا دو روز پیش از تخمک گذاری که احتمال لقاح (بخوانید: چند روز بعد از لقاح علائم بارداری ظاهر می شود) یا حاملگی بیشتر است.
البته مجبور نیستید برای باردار شدن در زمان مشخصی نزدیکی داشته باشید و برنامه ریزی کنید. نزدیکی جنسی در طول دو هفته وسط چرخه شما مناسب است. اما شاید بخواهید روزهای بارورتر خود را مشخص کنید اگر:

  • شما و همسرتان بچه دارید یا برنامه ریزی به هم ریخته دارید و برای شما امکان پذیر نیست در هر زمانی نزدیکی جنسی داشته باشید.
  • در حال تلاش برای باردار شدن از طریق تلقیح هستید.

کیت تخمک گذاری راهی سریع و آسان برای پیش بینی زمان حال تخمک گذاری (بخوانید: دوران تخمک گذاری در زنان) است. می توانید این کیت ها را به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها خریداری کنید.

کیت های تخمک گذاری چگونه کار می کنند؟

دو نوع کیت تخمک گذاری وجود دارد:
کیت تخمک گذاری مبتنی بر ادرار که ادرار را مورد آزمایش قرار می دهد و افزایش هورمون لوتئینیزه را بررسی می کند. این کار معمولا یک و نیم روز قبل از تخمک گذاری اتفاق می افتد. همیشه مقدار کمی از این هورمون در خون و ادرار وجود دارد اما این مقدار دو تا پنج روز قبل از تخمک گذاری افزایش می یابد. معمولا 24 تا 36 ساعت قبل از آزاد شدن تخمک ها، کیت نتیجه مثبت نشان می دهد بنابراین سعی کنید در این زمان نزدیکی جنسی داشته باشید تا شانس شما برای باردار شدن افزایش بیابد. 
کیت های بزاق با توجه به تغییرات بزاق نشان میدهد چه زمانی تخمک گذاری انجام می شود. با افزایش میزان استروژن در روزهای قبل از تخمک گذاری، محتوای نمک بزاق شما افزایش می یابد. اگر یک قطره بزاق بر روی یک اسلایدر شیشه قرار دهید، نمک خشک و کریستالی می شود و الگوی سرخس مانند آن در زیر میکروسکوپ قابل مشاهده است. این الگو نشان می دهد در چند روز آینده تخمک گذاری می کنید (هرچند ممکن است تا دو روز بعد از تخمک گذرای نیز این مدل را مشاهده کنید).

چگونه از کیت تخمک گذاری استفاده کنم؟

دستورالعمل های کیت را بخوانید و از آن ها پیروی کنید.
مهم نیست از چه نوع کیتی استفاده می کنید، برای انجام تست باید بدانید در چه روزی از چرخه می توانید تست کردن را انجام دهید. برای برخی از کیت ها باید 18 روز قبل از پریودی بعدی تست انجام دهید. بنابراین اگر فاصله بین پریودی های شما 28 روز است، در روز 10 آزمایش انجام دهید و تا زمانی که نتیجه مثبت حاصل شود کار را ادامه دهید.

استفاده از کیت تخمک گذاری مبتنی بر ادرار

می توانید یک بار در روز، کیت را در جریان ادرار خود نگه دارید و یا داخل یک ظرف ادرار فرو کنید. باند های رنگی یا نمادی که بر روی کیت ظاهر می شوند هورمون را نشان می دهد.
سعی کنید هر روز در زمانی یکسان ادرار خود را جمع آوری کنید. اما بهتر است مراحل را طبق دستورالعمل کیت انجام دهید.
در طول دو ساعت قبل از آزمایش مایعات زیاد نخورید. مایع بیش از حد ادرار را رقیق می کند، و تشخیص سخت تر می شود.
نتایج را ظرف 10 دقیقه بخوانید. نتیجه مثبت ناپدید نخواهد شد، اما بعضی از نتایج منفی ممکن است کم رنگ شوند.

استفاده از کیت تخمک گذاری مبتنی بر بزاق

با استفاده از انگشت کمی بزاق بر روی یک کیت قرار دهید. این کار را صبح انجام دهید پیش از آنکه چیزی بخورید یا بنوشید. اطمینان حاصل کنید که نمونه خالی از حباب های هوا است.
صبر کنید تا بزاق خشک شود سپس از میکروسکوپ استفاده کنید تا ببینید آیا الگویی وجود دارد یا خیر. الگوهای خود را با نمونه های دستورالعمل مقایسه کنید تا نتیجه را متوجه شوید.

دقت کیت های تخمک گذاری

آزمایشات کیت مبتنی بر ادرار دقیق تر از کیت های بزاق هستند. برای دقت بیشتر سعی کنید از دستورالعمل کیت پیروی کنید. اطمینان حاصل کنید که تست را در زمانی یکسان در روز انجام می دهید و نتایج را در زمان مشخص شده می خوانید.
همچنین در نظر داشته باشید از آنجایی که هورمون ها با آزاد شدن تخمک نمایان می شوند آزمایش به طور دقیق مشخص نمی کند تخمک گذاری انجام می شود یا خیر.
نکته مهم این است که از این کیت ها برای جلوگیری از بارداری استفاده نکنید زیرا دقیقا نمی دانید زمانی که تخمک گذاری کرده اید یا زمانی که بارور نیستید چه زمانی است.
آزمایش بزاق نسبت به آزمایش ادرار دقت کمتری دارد. الگوهای بزاق ممکن است شش روز قبل از تخمک گذاری یا در دوره پریودی نمایان شوند (به خصوص اگر داروهای باروری مصرف می کنید).
تشخیص الگوها بر روی کیت کار دشواری است به خصوص اگر چشمان شما ضعیف باشد.
مصرف Clomid یا داروهایی که حاوی گنادوتروپین کوریونی یا هورمون LH هستند می تواند بر نتایج آزمایشات تاثیر می گذارد. از پزشک بپرسید لازم است پیش از انجام آزمایشات، داروهای خود را قطع کنید یا خیر.
در نهایت، کیت های برای خانم هایی که نزدیکی یائسگی آن ها است یا سندرم تخمدان پلی کیستیک دارند دقیق نیستند.

.

منبع :