آکاایران: ضروری ترین دانستنی های زایمان,از درد زایمان تا زایمان سزارین

آکاایران: بارداری و زایمان یعنی آمادگی برای گرفتن تصمیمات زیاد. مادر باردار در ماه های آخر بارداری باید همه سوال هایی را که در ذهن دارد از پزشک خود بپرسد...

 

 

۱. روش های کنترل درد زایمان چیست؟


امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، روش های زیادی برای کاهش درد زایمان وجود دارد. با توجه به اینکه در چه مرحله ای از زایمان هستید، می توانید یک یا چند روش را با هم و چند بار تکرار کنید. شما می توانید:


در کلاس های آموزشی و آمادگی قبل از زایمان شرکت کنید.


تمرین های تنفسی را تکرار کنید و روش های تقویت عضلات را به کار برید.


روش های آرام سازی را تمرین کنید. حمام گرم، دوش آب گرم یا استخر رفتن، در صورت صلاحدید پزشک به کنترل درد کمک می کند.


ممکن است برای کاهش درد پزشک برایتان مسکن تجویز کند.


در بیمارستان برای کنترل درد، پزشک از داروهای نخاعی یا اپیدورال تحت نظر استفاده می کند.


بنابراین در مورد روش های کاهش درد فکر کنید و بپرسید در بیمارستانی که برای زایمان انتخاب کرده اید، از چه روشی برای تسکین درد زایمان استفاده می شود.

 

 


۲. در چه صورت و چه زمانی ممکن است زایمان با روش سزارین انجام شود و آیا بیمارستان مورد نظر امکانات لازم را دارد؟


با پزشک در مورد احتمال انجام سزارین صحبت کنید و بپرسید در چه صورتی امکان دارد سزارین انجام شود. این موضوع مخصوصا برای مادرانی که برای اولین بار باردار شده اند، بسیار مهم است. اگر قبلا سزارین شده اید، از پزشک خود بپرسید که آیا امکان زایمان طبیعی دارید یا نه. البته احتمال اینکه بعد از یک بار سزارین بتوانید زایمان طبیعی داشته باشید، کم است.

 

 


۳. اپیزیوتومی چیست و چه زمانی انجام می شود؟


اپیزیوتومی برشی است که پزشک هنگام زایمان طبیعی بین واژن و مقعد می دهد تا زایمان راحت تر انجام شود. این کار معمولا در زمان تولد نوزاد انجام می شود. البته برخی پزشکان توصیه می کنند از انجام این کار خودداری شود مگر در موقعیت های اورژانسی. پس از پزشک بپرسید که آیا ممکن است این کار را انجام دهد و بعد از آن چه مراقبت هایی لازم است.

 

 


۴. آیا می توانم در اتاقی که قرار است زایمان کنم، قدم بزنم؟


روش های بی درد کردن زایمان ۲ نوع دارویی و غیردارویی دارد. از روش های بی دردسازی غیردارویی، آماده کردن روانی خانم باردار برای قبول و گذراندن مراحل زایمان طبیعی است. روش های غیردارویی به زمان نیاز دارند و آموزش مادر از چند ماه قبل از زایمان آغاز می شود. از پزشک بپرسید اجازه می دهد ساعت های آخر بارداری در اتاق زایمان راه بروید یا باید استراحت کنید. گاهی مادر قادر به انجام برخی فعالیت ها یا قرار گرفتن در برخی وضعیت ها نیست. امروزه روش های مختلفی برای زایمان وجود دارد؛ از زایمان در آب گرفته تا زایمان با استفاده از صندلی، توپ های زایمانی، القای خواب یا هیپنوتیزم و... می توانید از پزشک بپرسید از کدام یک از این روش ها استفاده می کند (در ایران برخی از روش ها وجود دارد).

 

 


۵. آیا نوزادم در همان اتاقی که هستم نگهداری می شود یا او را به اتاق دیگری می برند؟


برخی بیمارستان ها امکانات رفاهی برای مادر و کودک دارند. اتاق های جداگانه ای برای انتظار و درد مادر وجود دارد و به محض نزدیک شدن به زمان تولد نوزاد، مادر را به اتاق دیگری می برند و نوزاد در همان اتاق کنار مادر قرار می گیرد، اما در برخی بیمارستان ها مادر به اتاق استراحت و نوزاد تا زمان بهبود حال مادر به اتاق نوزادان منتقل می شود بنابراین می توانید در این مورد نیز از پزشک خود سوال کنید. از پزشک در مورد مدت زمان اقامت در بیمارستان هم بپرسید.

 

 


۶. آیا امکان حضور همسر در اتاق زایمان وجود دارد؟


برخی بیمارستان ها اجازه این کار را نمی دهند اما هستند محدود بیمارستان هایی که اجازه می دهند فقط همسر در اتاق زایمان یا اتاق عمل حضور داشته باشد. حضور شوهر در کنار زن هنگام زایمان می تواند به پزشکان کمک کند و باعث قوت قلب و کاهش استرس مادر شود. بسیاری از خانم ها پس از زایمان دچار افسردگی می شوند اما حضور همسرشان هنگام زایمان و مشاهده سختی های زایمان باعث نزدیکی آنها و ارتباط عاطفی بیشترشان می شود و این مساله نه تنها افسردگی زن را پس از زایمان از بین می برد بلکه باعث همکاری بیشتر مرد در نگهداری و تربیت فرزند می شود. البته همه بیمارستان ها امکانات لازم را برای حضور همسر ندارند.

 

 


۷. آیا در این بیمارستان امکان گرفتن عکس و فیلم از زایمان سزارین وجود دارد؟


همه بیمارستان ها اجازه عکس و تصویربرداری از اتاق زایمان را به مادران نمی دهند اما در این مورد سوال کنید.

 

 


۸. آیا می توانم بلافاصله بعد از زایمان به فرزند خود شیر دهم؟


این سوال مهمی است که باید قبل از زایمان از جواب آن مطلع باشید. از پزشکتان بپرسید آیا بیمارستانی که قرار است شما در آن زایمان کنید، امکان تماس پوستی مادر و نوزاد را فراهم می کند و می توانید ۳۰ دقیقه بعد از زایمان به نوزاد خود شیر دهید؟ البته این امکان در بیشتر بیمارستان ها وجود دارد و در صورتی که نوزاد کاملا سالم باشد، می توان همه آزمون های پزشکی (به جز آزمون آپگار) را حداقل یک ساعت به تعویق انداخت تا مادر و نوزاد کمی کنار هم باشند. در مورد مشاوره شیردهی هم از پزشک خود بپرسید چراکه مشاور شیردهی می تواند نحوه صحیح شیردهی را به شما بیاموزد. اگر بیمارستان مشاور شیردهی ندارد، حتما در مورد وجود بروشور هایی در این زمینه، سوال کنید.

 

 


۹. اگر مورد اورژانس برایم رخ دهد چه کنم؟


از پزشک خود بپرسید که اگر مورد اورژانسی برایتان پیش آمد، او در بیمارستانی که قرار است در آن زایمان کنید، حضور پیدا می کند یا نه و اگر ناگهانی با مشکلی مواجه شدید، مثلا دچار پارگی کیسه آب، زایمان زودتر از موعد یا مشکلات دیگر شدید، چه کاری باید انجام دهید. آیا زمانی برای رساندن خود به آن بیمارستان دارید یا باید به نزدیک ترین بیمارستان محل زندگی تان مراجعه کنید؟ اگر پزشک توصیه کرد در صورت هرگونه مورد اورژانس به نزدیک ترین بیمارستان مراجعه کنید، در مورد امکانات آن بیمارستان، بخش نوزادان و تسهیلات و مراقبت های ویژه مادران و نوزادان و نوع بیمه آن تحقیق کنید و حتما بپرسید که آیا امکان انتقال شما به بیمارستان خودتان وجود دارد یا نه.

 

 


۱۰. آیا نوزاد و همسرم می توانند در همان اتاقی که من استراحت می کنم، بمانند؟


یکی از سوال هایی که باید از پزشک خود بپرسید هم اتاقی شما و نوزادتان است. باید سوال کنید آیا این امکان برای مادر و نوزاد وجود دارد یا نه؟ هم اتاقی مادر و نوزاد باعث می شود مادر نحوه صحیح شیردهی و مراقبت کردن از نوزاد مثل تعویض پوشک، لباس و گاهی حمام کردن را بیاموزد. گاهی اندازه گیری قد، وزن و دور سر در همان اتاق مادر انجام می شود و مادر می تواند از سلامت نوزاد خود مطمئن شود. شما همچنین می توانید در مورد امکان ماندن همسرتان در اتاق خود نیز بپرسید. گاهی مادر آنقدر خسته و ناراحت است که بهتر است نوزاد در اتاق دیگری باشد اما وجود همسر یا یکی از اعضای نزدیک خانواده مثل مادر می تواند باعث آرامش او شود.

ترجمه: مژگان کریمی


 


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :