آکاایران: ۸۰ تا ۸۵ درصد زایمان ها نیاز به هیچ گونه مداخله درمانی ندارند و در حالت عادی رخ می دهند و فقط در کمتر از ۱۵ درصد آنها، اقدام به مداخلات تهاجمی طبی ضروری است چرا که اگر در این موارد سزارین صورت نگیرد جان نوزاد و حتی در مواردی جان مادر در مخاطره خواهد بود. طبق آمارهای اعلام شده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شیوع سزارین در ایران به طور متوسط، سه برابر بیشتر از آمارهای جهانی است و در مراکز شهری41/9 درصد و در شهر تهران، ۵۰ درصد گزارش شده است. این در حالی است که در آمریکا و کشورهای غربی، تعداد عمل های سزارین، از ۵/۴ درصد در سال ۱۹۶۵ میلادی به ۲۵ درصد در سال ۱۹۹۸ افزایش یافته و از این سال به بعد، آمار سزارین اندکی کاهش یافت یا تقریباً ثابت ماند. به همین مناسبت به مقایسه این دو روش زایمان پرداخته ایم که از نظرتان می گذرد...


در ایران زنان باردار این تصور نادرست را دارند که با انتخاب سزارین، هیچ گونه درد و مشکلی را تحمل نخواهند کرد. حال آنکه درد و عارضه پس از انجام سزارین ایجاد خواهد شد. از طرفی در کشور ما، تمایل متخصصان زنان و زایمان به انجام دادن سزارین، بیشتر از زایمان طبیعی است. چرا که هدایت زایمان طبیعی تا مرحله آخر در حدود پنج برابر بیشتر از جراحی سزارین زمان نیاز دارد اما تعرفه دریافتی از آن به مراتب کمتر است. مساله قابل توجه دیگر، تبدیل شدن سزارین، به اقدامی تجملی و لوکس است. متأسفانه زنان کشور ما با چنین دیدی به جراحی بزرگ و خطرناک سزارین نگاه می کنند و آن را روشی جهت تسکین درد زایمان تلقی می کنند.


● واقعیت های سزارین
گروهی از مردم تصور می کنند که ضریب هوشی افراد حاصل از زایمان سزارین بالاتر از کسانی است که با زایمان طبیعی متولد شده اند. اما در واقع ارتباطی میان بهره هوشی افراد و شیوه تولد آنان موجود نیست و حتی در برخی از تحقیقات، ضریب هوشی نوزادان حاصل از زایمان طبیعی، نسبت به نوزادان سزارینی، بالاتر گزارش شده است. برخی از زنان نیز صدمات و ضربه های زایمانی را مختص به زایمان طبیعی می دانند. گزارش های زیادی از فلج اعصاب بازویی، شکستگی جمجمه و سایر استخوان ها در نوزادانی که به طریق سزارین به دنیا می آیند، وجود دارد. تحت فشار قرار گرفتن قفسه صدری جنین طی زایمان طبیعی، مایع داخل حبابچه های ریه نوزاد را خارج می کند و در نتیجه، تنفس وی عمیق تر و سریع تر شروع می شود. از طرف دیگر، اغلب عوارض سزارین در دراز مدت خود را تلاش می کنند. چسبندگی احشاء و نازایی از این قبیل عوارض هستند. میزان خون از دست رفته در حین عمل سزارین، حدود دو برابر زایمان طبیعی است. همچنین امکان آسیب دیدن مثانه و روده ها نیز وجود دارد. عفونت های رحمی و دستگاه ادراری، با شیوع ۱۲ درصد، از شایع ترین عوارض سزارین هستند. سزارین نه تنها دارای خطرات و عوارض ناشی از اعمال جراحی و بیهوشی است بلکه به علت بستری طولانی مدت پس از زایمان، بازگشت به فعالیت های عادی، طولانی تر خواهد بود و علاوه بر آن هزینه های گزاف لوازم جراحی و اتاق عمل و بستری طولانی مدت در بیمارستان، بار مالی زیادی را به خانواده ها و جامعه تحمیل می کند.


● یک مقایسه و ۹ نکته
۱) مدت بستری شدن و توانایی بازگشت به کارهای عادی و روزمره بعد از زایمان طبیعی خیلی کمتر از سزارین است و مادرانی که زایمان طبیعی داشته اند زودتر به خانواده خود ملحق می شوند.
۲) حجم خونی که مادر طی زایمان طبیعی از دست می دهد تقریباً نصف یک عمل سزارین است لذا خطر خون ریزی و کم خونی، در یک زایمان طبیعی خیلی کمتر از زایمان به طریق سزارین می باشد.
۳) خطرات و ریسک بی هوشی برای زایمان طبیعی موجود نیست، درحالی که برای مادرانی که به روش سزارین زایمان می نمایند این خطرات اجتناب ناپذیر است.
۴) از نظر اقتصادی زایمان طبیعی به نفع مادر، بیمارستان و جامعه می باشد.
۵) درصد ابتلا به عفونت در بین مادران سزارین شده بیشتر از مادرانی است که زایمان طبیعی نموده اند.
۶) مادرانی که زایمان طبیعی داشته اند در دادن آغوز به نوزاد خود موفق تر هستند چرا که خوردن آغوز یا کلستروم به عنوان اولین واکسن برای کودک منافع بسیاری دارد.
۷) مادرانی که زایمان طبیعی نموده اند در امر شیردهی به نوزاد خود موفق تر از مادرانی می باشند که به طریقه سزارین نوزاد خود را به دنیا آورده اند.
۸) پس از زایمان طبیعی، مادران با انجام ورزش های مناسب به مراتب سریع تر از زمانی که سزارین می شوند، می توانند تناسب اندام خود را به دست آورند.
۹) به طور متوسط مدت اقامت مادران سزارینی در بیمارستان دو برابر و نیم مادرانی است که زایمان طبیعی داشته اند.

 

دکتر آزیتا صفارزاده جراح زنان و زایمان


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :