آکاایران: بارداری بعد از روش های ضدبارداری چگونه باید باشد؟

آکاایران: امروزه خیلی ها بعد از ازدواج شان از انواع روش های ضد بارداری استفاده می کنند تا بچه دار شدن را به تعویق بیندازند. بعضی ها از قرص های ضدبارداری و بعضی ها هم از روش های متنوع دیگر بهره می برند اما بالاخره زمانی می رسد که هر زوجی می خواهد بچه دار شود و در این زمان است که تازه نگرانی ها شروع می شود و همه می خواهند بدانند پس از چه مدتی از قطع روش پیشگیری از بارداری، می توانند باردار شوند...
برای پیشگیری از بارداری، زوجین از روش های گوناگونی استفاده می کنند و طیف وسیع این روش ها به شرایط هر فرد وابسته است: اصلا فرزند دارند یا ندارند؟ چند فرزند دارند؟ آیا می خواهند بعد از زمان معینی بچه دار شوند؟
بر اساس وضعیت هر زوج و روش هایی که به کار می بندند، پس از قطع روش های گوناگون بارداری، مدت زمان و شرایط خاصی برای باردار شدن حکمفرما خواهد بود.


● اگر از روش طبیعی استفاده می کنید
برای باردار شدن بعد از استفاده از هر یک از روش های طبیعی و سنتی جلوگیری از بارداری (مانند امتناع دوره ای از فعالیت زناشویی با استفاده از تقویم دوره ماهانه یا درجه حرارت بدن) تنها کاری که باید انجام دهید این است که دیگر آن روش را به کار نگیرید تا بدن شما آماده بارداری شود و بلافاصله بتوانید باردار شوید؛ حتی برخی از مواد اسپرم کش (مانند کف و ژل واژینال) که همراه با برخی از این لوازم استفاده می شوند، در صورت بارداری هیچ تاثیر نامطلوبی بر جنین نخواهند داشت.

 


● اگر قرص ضدبارداری می خورید
اگر قرص ضدبارداری می خورده اید و تصمیم گرفته اید باردار شوید، می توانید تا انتهای سیکل صبر نکنید و بسته قرص تان را کامل نخورید. معمولا چند روز پس از قطع مصرف، دوره ماهانه تان شروع می شود. در بسیاری از خانم ها تخمک گذاری و باروری بلافاصله پس از قطع دارو باز می گردد. در واقع تخمک گذاری زمانی اتفاق می افتد که دوره ماهیانه شما به وضعیت منظم گذشته بازگردد.
با این حال، اغلب پزشکان پیشنهاد می کنند پس از قطع مصرف قرص ها یا چسب های ضد بارداری، ابتدا صبر کنید و حتی از یک روش غیر هورمونی (مانند طبیعی یا کاندوم) استفاده کنید تا دو یا سه عادت ماهانه طبیعی پیدا کنید و سپس باردار شوید. اگر بلافاصله پس از قطع این فرآورده های ضدبارداری باردار شوید، تعیین زمان لقاح و نیز زمان زایمان دشوار خواهد بود.

 


● اگر مینی پیل می خوردید
این قرص ها حاوی مقدار کمی پروژسترون صناعی هستند که به سرعت از بدن دفع می شوند و اثر ضد بارداری آنها بیش از ۲۴ ساعت پس از مصرف آخرین قرص باقی نخواهد ماند. به همین دلیل است که استفاده کنندگان باید در دوران جلوگیری در مورد زمان مصرف آن نیز دقت کنند.

 


● اگر از نورپلانت استفاده می کنید
اگر از نورپلانت استفاده می کنید، باید پس از برداشتن آن حداقل دو یا سه دوره ماهانه طبیعی داشته باشید و سپس باردار شوید.
ممکن است پس از برداشت نورپلانت چند ماه طول بکشد تا دوره ماهانه شما به حالت طبیعی برگردد اما این احتمال، کمتر از روش های تزریقی ضد بارداری است. اگر بلافاصله پس از برداشت نورپلانت باردار شوید، تعیین زمانی که باردار شده اید و زمان زایمان دشوار خواهد شد.

 


● اگر دپو پروورا تزریق کرده اید
این آمپول، نوعی هورمون پروژسترون است که جهت جلوگیری از بارداری هر سه ماه یک بار تزریق می شود. مصرف آن را باید ۳ تا ۶ ماه پیش از تلاش برای بارداری قطع کرد زیرا حداقل ۱۳ هفته طول می کشد تا تخمک گذاری اتفاق بیفتد. در بعضی موارد نیز تاخیر در باروری یک سال یا بیشتر به طول می انجامد اما به طور متوسط ۱۰ ماه بعد از آخرین تزریق فرد تخمک گذاری می کند. بهتر است تا زمانی که حداقل دو یا سه دوره ماهانه طبیعی داشته باشید، صبر کنید. اگر بعد از یک سال هنوز پریود رخ نداد با پزشک خود تماس بگیرید.

 


● اگر آی. یو. دی دارید
اگر از آی.یو.دی استفاده می کنید، باید آن را پیش از اقدام به بارداری بردارید. این کار را می توانید در هر زمان از سیکل دوره ماهانه انجام دهید. با این حال متخصصین معتقدند بهترین زمان برای خارج کردن آی.یو.دی هنگام عادت ماهانه است و در سیکل بعد وضعیت دوره ماهانه و تخمک گذاری شما مانند قبل خواهد بود. اگر هرگونه علامتی دال بر وجود عفونت ناشی از آی.یو.دی دارید، پیش از تلاش برای بارداری حتما به مداوای آن بپردازید.

 

شایسته جعفریان


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :