آکاایران: به دنیا آوردن یک بچه سالم/بارداری سالم

آکاایران: بچه دار شدن یکی از هیجان انگیزترین تجربه های زندگی به حساب می آید. داشتن کمی اطلاعات و آماده سازی، احتمال به دنیا آوردن یک بچه سالم را افزایش می دهد و به والدین آینده آرامش ذهنی می بخشد. رعایت یک شیوه زندگی سالم قبل و پس از زایمان در سلامت مادر و نوزاد تاثیر چشمگیری دارد که در این مطلب از «ریدرز دایجست» به آن اشاره خواهیم کرد.


▪ رعایت رژیم غذایی سالم؛ یک رژیم غذایی متعادل حاوی سبزی های برگ دار و بنشن اتخاذ کنید. با رعایت این نوع رژیم، میزان اسید فولیک، یکی از ویتامین های گروه Bکه مانع نقص مادرزادی مانند اسپینا بیفیدا( نقص مادرزادی در ستون فقرات) است را تامین می کند.
▪ مولتی ویتامین حاوی اسید فولیک مصرف کنید؛ برای مطمئن شدن از تامین مواد مغذی جنین و کاهش خطر نقص مادرزادی مولتی ویتامین با حداقل ۴/۰ میلی گرم اسید فولیک مصرف کنید. زنان با سابقه بیماری صرع، دیابت و سابقه خانوادگی و یا سابقه زایمان نوزاد با نقص مادرزادی مربوط به ستون فقرات باید از دوز بالاتر اسید فولیک استفاده کنند.
مصرف اسید فولیک را قبل از وضع حمل شروع کنید؛ در مورد این موضوع با پزشک خود مشورت کنید. مصرف اسید فولیک حداقل ۱۰ هفته قبل از وضع حمل مهم است و از آن جا که ۵۰ درصد از حاملگی ها غیر منتظره است، مصرف اسید فولیک به زنان حتی اگر قصد حامله شدن را ندارند، توصیه می شود.
▪ ورزش منظم انجام دهید؛ ورزش منظم علاوه بر آماده کردن قلب برای زایمان، در مهار کردن استرس های این دوران نیز مؤثر است.
▪ مراقب وزن خود باشید؛ وزن ایده آل که پزشک تعیین می کند احتمال یک زایمان موفقیت آمیز را بالا می برد.
▪ استعمال سیگار را ترک کنید؛ بهترین زمان برای ترک سیگار زمانی است که شما قصد بارداری دارید. این امر باعث انگیزه قوی تر شما خواهد شد.
▪ مصرف میزان کافئین را کاهش دهید؛ کافئین در نوشیدنی هایی مانند چای، قهوه، نوشیدنی های گازدار و برخی از داروها موجود است.
▪ از مصرف مواد شیمیایی قوی بپرهیزید؛ قبل از مصرف داروهای غیر ضروری با پزشک مشورت کنید. از قرار گرفتن در معرض سموم و مواد شیمیایی خودداری کنید.
▪ درباره حاملگی اطلاعات به دست بیاورید؛ این کار را از طریق خواندن، شنیدن و گفت وگو با دوستان و متخصصان انجام دهید.
▪ در مورد موضوعات خانوادگی با همسر خودصحبت کنید؛ موارد مربوط به تشکیل یک خانواده قبل از وضع حمل ، به هنگام وضع حمل و پس از زایمان باید ادامه پیدا کند.
داشتن بچه در صورتی لذت بخش است که هر دو نفر آمادگی آن را دارا باشند.
▪ به طور منظم به پزشک مراجعه کنید؛ این موضوع یکی از قسمت های دیگر مهم آمادگی برای وضع ح


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :