آکاایران: زنان باردار,هورمون جنینی و افسردگی پس از زایمان

آکاایران: زنانی که در دوران حاملگی در معرض هورمون هایی که از جفت ترشح می شود، قرار دارند آمادگی زیادتری برای افسردگی پس از زایمان دارند.افسردگی پس از زایمان (PPD) یک احساس غمگینی، ناامیدی و حزن است که بعد از به دنیا آمدن کودک در مادر ظاهر شده و معمولاً پنج تا شش هفته در وی باقی می ماند. عواملی که به این نوع از افسردگی در زنان دامن می زند شامل حوادث نامطلوب زندگی، فقدان حمایت های اجتماعی، افسردگی و فقدان خودکنترلی زن، استرس و اضطراب در طول حاملگی می شود.

 


هر چند این عوامل باعث تشدید احساس افسردگی در زنان پس از زایمان می شود ولی معمولاً عامل های اصلی افسردگی پس از زایمان محسوب نمی شوند. امروزه ریسک فاکتورهای درون ریز اختلال افسردگی پس از زایمان به خوبی شناخته شده اند که شامل تغییرات در ترشح مجدد هورمون ها در طول حاملگی است.امروزه یک هورمون که از جفت جنین تشکیل می شود شناخته شده است این هورمون به نام «هورمون بالابرنده کورتیکوتروپین جفت (PCRH)» با افسردگی پس از زایمان ارتباط دارد.

 

دکتر ایلونا اس. یم، دکتر دانشگاه کالیفرنیا این فرضیه را روی ۱۰۰ زن باردار آزمایش کرد، او در هفته های ،۱۵ ،۱۹ ،۲۵ ۳۱ و ۳۷ نمونه خون زنان باردار را گرفته و مشاهده کرد بطور کلی از این ۱۰۰ زن، ۱۶ زن در هفته ۲۵ بارداری میزان بیشتری از هورمون جفت جنینی را نشان داده اند. این تحقیق نشان داد بیشترین میزان ترشح این هورمون مربوط به هفته های ۲۳ تا ۲۶ حاملگی است. هورمون مترشحه بالابرنده کورتیکوتروپین با اثر روی ناقل های شیمیایی مغز مادران باعث احتمال افزایش افسردگی پس از زایمان می شود.

 

نسرین زارعی


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :