آکاایران:  

معمولا، طول یک دوره بارداری طبیعی 40 هفته است. در حالت ایده آل، اگر روند بارداری شما به صورت طبیعی پیش برود، به عنوان یک مادر باردار باز هم تجربه درد و ناراحتی را هنگام اتمام این دوران و بعد از چهل هفتگی دوران حاملگی خواهید داشت. هفته چهلم بارداری زمانی است که جنین داخل رحم شما باید آماده تولد باشد.
در بعضی از بارداری ها، شروع درد زایمان مادر به تعویق می افتد. در این شرایط انقباضات رحمی به دلیلی وقوع برخی تغییرات داخلی، در تاریخ مشخص شده برای زایمان طبیعی رخ نمی دهد. حتی در برخی موارد، ممکن است درد زایمان، یک یا دو روز بعد از روز تعیین شده توسط دکتر متخصص روی دهد. در چنین مواردی، پزشک معالج برای تحریک انقباضات رحمی مادر نیاز به القای نیرو و درد زایمان طبیعی دارد.

ایجاد حرکت رفت و برگشتی در واژن مادر باردار چیست؟

ایجاد حرکت رفت و برگشتی در غشاء و فرآیندهای غشایی رحم مادر باردار، یکی از اساسی ترین و معمول ترین روش هایی است که توسط پزشکان و ماماهای معالج برای القای درد زایمان طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجا که این روش، یک روش معمول و ابتدایی است که در اغلب بارداری ها مورد استفاده قرار می گیرد، لازم است تا همه چیز را در مورد این فرایند بدانید. آگاهی بیشتر مادر باردار در مورد این روش، جلوی هر گونه اضطراب و یا شک و تردید را تا آغاز روند زایمان طبیعی خواهد گرفت.

حرکت انگشت در واژن برای القای زایمان طبیعی چگونه انجام می شود؟

حرکت رفت و برگشتی در غشاء و فرآیندهای غشایی رحم مادر باردار، با قرار گرفتن انگشت ماما یا پزشک معالج در داخل واژن مادر حامله و لمس دهانه ی رحم او انجام می گیرد. انجام این روش برای القای زایمان طبیعی، یک جنبش فراگیر محسوب شده و انجام آن، فقط با قرار دادن یک انگشت در داخل گردن رحم مادر باردار صورت می گیرد.
انجام این روش، به منظور جدا کردن کیسه آمنیوتیک از دهانه رحم مادر باردار صورت می گیرد که به انتشار پروستاگلاندین در بدن مادر کمک زیادی می کند. در بیشتر موارد، ترشح مقدار زیادی از این هورمون در بدن مادر باردار سبب بروز انقباضات رحمی شدید شده و منجر به آغاز روند زایمان طبیعی خواهد شد. ایجاد حرکت رفت و برگشتی در غشاء و فرآیندهای غشایی رحم مادر باردار، "فرآیندهای غشایی سلبی" نیز نامیده می شود.

با استفاده از ماساژ مناطق خاصی از بدنتان می توانید القای زایمان را در خانه انجام دهید، آموزش 9 ماساژ طب فشاری برای القای زایمان طبیعی به شما در این راه کمک می کند.

حرکت انگشت در واژن برای القای زایمان طبیعی چه زمانی مورد نیاز خواهد بود؟

ایجاد حرکت انگشت پزشک در واژن مادر، در شرایط خاص و برای جلوگیری از بروز عوارض عمده، در روند زایمان طبیعی تجویز می گردد. زمانی که دوره حاملگی مادر تا هفته چهل و دوم هم ادامه یافت، به منظور القای زایمان طبیعی، عمل ایجاد حرکت رفت و برگشتی در واژن، توسط دکتر متخصص پیشنهاد می شود. معمولا در زنان بارداری که برای اولین بار حامله شده اند، انجام عمل رفت و برگشت غشاء در هفته 41 بارداری هم انجام خواهد شد. اما در زنانی که قبل از این حاملگی، فرزندان دیگری هم به دنیا آورده اند، حرکت رفت و برگشتی انجام می گیرد که دوران بارداری مادر به هفته چهل دوم کشیده باشد.
معمولا، برای تهاجم نیروی زایمان طبیعی به مقدار زیاد، ایجاد حرکت رفت و برگشتی در اندازه بسیار کمی صورت می گیرد. بعضی از اتفاقات غیر ضروری دوران بارداری ممکن است بر سلامت مادر و جنین داخل رحم او تاثیر بگذارد، چون در هفته چهل و دوم دوران بارداری، در برخی مواقع جفت قادر به تامین و ارسال مقدار کافی از مواد غذایی و اکسیژن برای جنین نیست. به یاد داشته باشید که در چنین شرایطی، انجام حرکت رفت و برگشتی در غشاء مادر باردار توسط پزشک و یا مامای معالج او، به منظور القا روند زایمان طبیعی و انجام زودرس آن، امری الزامی خواهد بود.

جوانب مثبت و منفی ایجاد حرکت رفت و برگشتی در واژن مادر باردار:

ایجاد حرکت رفت و برگشتی در غشاء و فرآیندهای غشایی رحم مادر باردار، هر چند اولین روشی است که برای القاء درد زایمان طبیعی و شروع آن، در مادران بارداری که زمان حاملگی آن ها به سر رسیده، ارائه می گردد، اما دارای مزایای بسیاری است. از طرفی دیگر، این روش القای روند زایمان طبیعی هم مانند روش های سریع دیگر، دارای معایب بسیاری هم هست. در ادامه این مقاله، به ارائه مزایا و معایب این روش می پردازیم.

مزایای ایجاد حرکت رفت و برگشتی در واژن مادر باردار:

• این روش یک روند طبیعی برای وادار نمودن رحم مادر باردار به انقباض، فاقد مصرف هیچ دارویی می باشد.
• معمولا، انجام عمل رفت و برگشتی در غشاء ، در هنگام گذشتن از زمان تعیین شده برای زایمان طبیعی انجام می گیرد.
• این روش، از جمله تکنیک های موثری است که شانس تولد نوزاد به روش سزارین را به حداقل می-رساند.
• ایجاد حرکت رفت و برگشتی در غشاء و فرآیندهای غشایی رحم مادر باردار را حتی یک ماما هم به راحتی می تواند انجام دهد، یعنی اینکه حتی شما می توانید با برنامه های از قبل تعیین شده خودتان، تولد فرزندتان را تحت نظر یک ماما در خانه هم انجام دهید.

آکاایران: تاثیر شگفت انگیز حرکت انگشت در واژن در راحتی زایمان طبیعی

معایب ایجاد حرکت رفت و برگشتی در واژن مادر باردار:

• به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که ایجاد حرکت رفت و برگشتی در غشاء مادر باردار همیشه نمی تواند موثر باشد. در مواردی هم ممکن است شما را به تکرار چند باره عمل رفت و برگشتی برای بروز انقباضات قبل از زایمان طبیعی مجبور نماید.
• با این که ایجاد حرکت رفت و برگشتی در غشاء ، یک روش طبیعی است، اما از نظر مادران، یکی از روش های نسبتا ناراحت کننده برای آغاز روند زایمان طبیعی محسوب می شود، چون گاهی اوقات ممکن است سرویکس در نقطه عمیقی در داخل رحم قرار گرفته باشد و انجام عمل رفت و برگشت غشایی را دشوار کند.
• انجام این روند در مواردی که تولد نوزاد به روش طبیعی واژن صورت می گیرد، هم توصیه نمی شود.
• در برخی موارد هم ایجاد حرکت رفت و برگشتی، باعث پاره شدن کیسه آب و در نتیجه به خطر افتادن جان جنین شود. به یاد داشته باشید که حتی در برخی شرایط هم ممکن است این روش عفونت های جدی را برای نوزاد شما به وجود آورد، به خصوص اگر درد زایمان طبیعی پس از دریافت کمک با روش رفت و برگشت غشایی اتفاق بیافتد.
یاد آوری:
با این که ایجاد حرکت رفت و برگشتی در غشاء، شانس شروع درد زایمان طبیعی را در طی چهل و هشت ساعت آینده افزایش می دهد، با این حال نمی توان ادعا کرد که این روش تضمین کننده آغاز زایمان طبیعی است.
معمولا پزشکان و ماماها ایجاد حرکت رفت و برگشتی در غشاء و فرآیندهای غشایی رحم مادر باردار را در مواردی که رشد جنین متوقف شده و نوزاد آماده به دنیا آمدن باشد، توصیه می کنند.
پس می توان ادعا کرد که این روند، یک راه حل برای وادار نمودن بدن مادر باردار به آغاز فرایند زایمان طبیعی در صورت نیاز به انجام عمل سزارین است.
اگر ایجاد حرکت رفت و برگشتی در غشاء و فرآیندهای غشایی ردر رحم شما مادر باردار، احساس ناراحت کننده ای را به وجود می آورد، و یا برخی از مسائل پزشکی موجود، جلوی انجام این روند را می گیرد، به یاد داشته باشید که همیشه فرآیند دیگری هست که شما بتوانید آن را جایگزین کنید. با این حال، فراموش نکنید که فرآیند رفت و برگشت غشایی یک روش بسیار موثر در القای درد زایمان طبیعی برای مادران باردار محسوب می شود.

حتما شما هم مانند مادران دیگر بین سزارین و زایمان طبیعی مرددید، پیشنهاد میکنیم  مزایای زایمان طبیعی برای نوزاد را بخوانید، شاید کمکی کوچک در تصمیم گیری شما کند.

.

منبع : mamanam.com