آکاایران:  

آیا شما به عنوان یک مادر حامله، نمی توانید برای به دنیا آوردن نوزاد با ارزشتان صبر کنید؟ در حالی که انتظار در این دوران همراه با اضطراب و هیجان است، شما از شنیدن داستان هایی که در مورد شرایط "شرم آوری" که زنان در طول انجام عمل زایمان طبیعی، با آن مواجه می شوند، ناراحت هستید.
رخ دادن این وضعیت مشترک و شرم آور در بین زنان به هنگام فرایند زایمان طبیعی کاملا قابل درک است، چون بسیاری از زنان باردار در هنگام زایمان طبیعی، اعمال شرم آوری مانند دفع مدفوع، نشت تصادفی ادرار در حال فشار دادن حین زایمان برای خروج نوزاد را به طور غیر ارادی انجام می دهند. پس به خاطر داشته باشید که روی دادن این کارها کاملا خارج از کنترل هر مادری می باشد. به خصوص زمانی که اعمال فشار بر لگن مادر بیشتر باشد، امکان بروز این مشکل بیشتر خواهد بود. عواملی که باعث وارد آمدن فشار و خروج یا نشت ادرار در هنگام زایمان می شوند، غیر قابل انکار و کاملا طبیعی هستند. این موضوعات، مشکلاتی هستند که هم در دوران بارداری و هم در حین روند زایمان طبیعی، برای مادر اتفاق می افتد.
شما ممکن است زمانی که آماده انجام عمل زایمان طبیعی می شود، بخواهید توسط پاکسازی کامل روده خود قبل از ورود به اتاق زایمان، از رخ دادن این اتفاقات جلوگیری به عمل آورید، که "انما" می تواند برای دور ماندن مادر از چنین حالاتی در هنگام زایمان طبیعی مفید باشد.

حالت انما در طول فرایند زایمان طبیعی چیست؟

می توان گفت حالت انما، عمل سیال روده راست در زنان باردار به منظور خالی نمودن روده قبل از شروع فرایند زایمان طبیعی است. انجام این عمل باعث می شود شانس مادر (با از بین رفتن مواد زائد) در هنگام هل دادن و اعمال فشار برای خروج نوزاد به هنگام زایمان طبیعی، برای دفع ادرار و یا مدفوع کمتر شود.
از آنجایی که ناحیه مقعد مادران به هنگام فرایند زایمان طبیعی، به راحتی تحت تاثیر قرار می گیرد و توسط نیروی وارده بر عضلات شکم تحریک می شود، به همین دلیل در مورد آنچه که قرار است رخ دهد نمی توان چیزی گفت. پس به یاد داشته باشید که اگر روده مادر باردار، قبل از شروع روند زایمان طبیعی پاک نباشد، خارج کردن تمام مواد زائد موجود در آن الزامی است.

آیا انجام عمل انما قبل از شروع روند زایمان طبیعی، برای مادر اجباری است و یا یک انتخاب خواهد بود؟

پزشکان متخصص معتقدند تا زمانی که مادر باردار خود قادر به پاک نمودن روده ظرف 24 ساعت قبل از ورود به اتاق زایمان و شروع این فرایند باشد، هیچ مسئله ای هنگام وارد شدن فشار محکم بر روی کانال خروج نوزاد به هنگام تولد وجود نخواهد داشت. بنابراین، اگر شما یکی ازکسانی هستید که انعطاف پذیری بیشتری برای تصمیم گیری دارید، بدانید که انتخاب روش انما کاملا اختیاری بوده و الزامی در انتخاب آن نیست. اما لازم است بدانید که معمولا انجام حالت انما تحت شرایط زیر می گیرد:
• اگر شما در حال زایمان طبیعی و یا قبل از آن قادر به پاک کردن روده های خود نباشید.
• اگر در زمان انجام زایمان دچار یبوست شده باشد.
• اگر شما در هنگام زایمان طبیعی قادر به انجام انقباضات قوی و یا دارای نیرویی برای القای روند زایمان طبیعی نباشید، انجام عمل انما الزلمی خواهد بود.
• شما که به تاریخ زایمان نزدیک می شوید، نیاز بیشتری به تحرک و جنبش روده های خود برای رهایی از سوء هاضمه و روده خشن خواهید داشت.
• اگر شما مادر باردار، از هم اکنون خود را برای عمل سزارین آماده کرده اید، دکتر معالجتان دیگر هیچ اصراری برای اعمال انما نخواهد داشت.

آکاایران: انما کمک مادران در لحظات شرم آور زایمان طبیعی

اقدامات لازم برای جلوگیری از نشت تصادفی ادرار در هنگام زایمان طبیعی:

با توجه به اینکه روده های هر فردی، همواره به صورت یک فرآیند طبیعی کار خود را انجام می دهند، پس هیچ تضمینی موجود نیست که نشت ادرار و یا دفع مدفوع در طول انجام روند زایمان طبیعی اتفاق نیافتد.
این امکان وجود دارد که شما مادر باردار، با این که تصمیم گرفته اید روده های خود را قبل از شروع روند زایمان طبیعی کاملا پاک کنید، باز هم در طول زایمان نیاز به روش انما داشته باشید.
اما شما به عنوان مادری که در حال زایمان طبیعی هستید، می توانید فاقد خجالت از لوازم یکبار مصرف که در دسترس همگان است، استفاده نموده و بعد از هر بار نشت ادرار یا مدفوع، بلافاصله آن را پاک کرده و دور بیاندازید.
همچنین، شما می توانید با کارکنان بیمارستان و کادر پزشکی هم قبل از فراهم کردن مقدمات کار و خرید لوازم مورد نیاز از بازار مشورت کنید، تا تمام وسایل مورد نیاز برای روند زایمان طبیعی خود را حاضر نموده و در دسترس خودتان قرار دهید.

لزوم انما در هنگام زایمان طبیعی:

• ثابت شده است که حالت انما می تواند در زمان القاء روند زایمان طبیعی در مادران باردار بروز کند.
• اگر بدن شما در حال زایمان، به دلایلی پس از گذراندن یک دوره کامل روند زایمان طبیعی، هنوز هم دچار انقباضات قوی نشده باشد، از دکتر یا همسرتان بخواهید که در اواسط روند القای زایمان طبیعی از تمیز کردن روده های شما برای پیشرفت سریع تر این کار استفاده کند.
• به خاطر داشته باشید که فشار وارده بر رکتوم، در حال عبور مواد زائد از روده های مادر در حال زایمان، سبب تحریک عضلات شکم او خواهد شد. در این حالت از زایمان طبیعی، استفاده از روش انما الزامی خواهد بود. با این حال، لازم است بدانید که فرکانس عبور داده شده از روده ها، بستگی به توان بدنی فرد دارد.
• شما باید تصمیم استفاده از این روش را پس از بحث و گفتگو درباره این گزینه با دکتر خود، بگیرید.
• اگر شما در حال زایمان، راحت با این روش کنار بیایید، تیم پزشکی در همان وهله اول انجام فرایند زایمان طبیعی، به فکر انتخاب روش مورد نظر شما خواهند بود.
امیدواریم که شما به عنوان مادری که به تاریخ زایمان خود نزدیک می شود، استفاده از انما را در طول انجام عمل زایمان دوست داشته باشید، چون فعالیت روده ها در طی عمل زایمان یک فرآیند طبیعی است. اگر شما در تلاش برای به دست آوردن انقباضات قوی برای انجام زایمان راحت تر هستید، باید درک کنید که چون روال طبیعتی زایمان مدت زیادی طول می کشد، پس لازم است برای شروع کار زایمان، مادر از روش انما استفاده کند. این نکته مهم است که مادر باردار قبل از آغاز فرایند زایمان طبیعی، با آرامش و شادی قبل از تولد نوزاد خود و دانستن نکات مهم درباره زایمان، خود را آماده کند. در هر صورتی ممکن است مادر در حال زایمان، نشت مقدار کمی ادرار و مدفوع را تجربه کند، پس، به یاد داشته باشید که حتی اگر با وجود تمام آمادگی ها این اتفاق افتاد، باید آرامش روحی و روانی خود را از دست ندهید.

.

منبع : mamanam.com