آکاایران: در بخش اول چگونه مطمئن شوم باردارم؟ دلایلی که باعث میشد تست بارداری دچار اشتباه شود ، خواندید در ادامه می خوانید....

آیا امکان دارد که در صورت باردار بودن باز هم نتیجه آزمایش بی بی چک منفی باشد ؟

به یاد داشته باشید که شرایط و زمان هایی وجود دارد که فرد با این که فکر می کند بعد از انجام رابطه جنسی، مدت کافی صبر کرده و در زمان مناسب هم از بیبی چک (در ادرار اول صبح خود) استفاده نموده است، اما نتیجه آزمایش باز هم منفی نشان داده می شود. این حالات تحت تاثیر چند دلیل خاص اتفاق می افتد، که مهم ترین این دلایل عبارتند از:
• یادتان باشد که اگر خانم بارداری همه نکات نوشته شده بر روی برچسب بیبی چک را درست دنبال نکرده باشد، برای استفاده از بیبی چک ، حداقل یک هفته پس از اتمام دوره قاعدگی خود صبر نکند و آزمایش را بر روی ادار اولیه صبحگاهی خود انجام نداده باشد، نتیجه تست حتما منفی نشان داده خواهد شد. در واقع، در چنین حالتی خانم باردار تصور می کند که فرزندی در داخل رحم خود ندارد.
فراموش نکنید که دلایل زیاد دیگری وجود دارد که می تواند منجر به از دست رفتن دوره قاعدگی ماهانه در زنان گردد. از عوامل مختلفی که دوره ماهانه زنان را تحت تاثیر خود قرار می دهد می توان به استرس، عادات بد غذایی، ورزش کردن بیش از حد، داشتن مشکلات تیروئیدی و برخی دیگر از بیماری های زمینه ای اشاره نمود.

اگر با وجود از دست دادن پریود باردار نباشید، چه باید کنید؟

اگر شما به عنوان یک خانم دوره ماهانه خود را از دست بدهید، ولی باردار نباشید، این حالت می تواند به دلیل وجود مشکلاتی مانند استرس، داشتن عادت بد غذایی، انجام ورزش بیش از حد و یا مشکلات تیروئیدی و وجود بیماری های مختلف در بدن شما باشد. در ادامه این مقاله، چند روش مناسبی که می تواند برای حل مشکل شما و برگرداندن پریود به مسیر طبیعی کمک کند (به خصوص اگر شما باردار نباشید.) بیان شده است، که عبارتند از:

1. داشتن دوره های نامنظم پریود در زنان قبل از اقدام به بارداری:

اگر شما از جمله افرادی هستید که بی نظمی دوره های قاعدگی یا پریود را در سال های پیش و قبل از اقدام به باردار شدن خود هم تجربه می کردید، اکنون هم بروز این شرایط می تواند به این معنی باشد که شما در حال تجربه کردن تاخیر در دوره های ماهانه خود همانند سال های قبل هستید. اما لازم است به عنوان یک خانم جوان بدانید که در نهایت و با اعمال روش های درمانی نوین، دوباره می توانید این دوره های منظم قاعدگی خود را دریافت کنید.

2. وجود استرس و اضطراب بیش از حد در زنان و عقب افتادن پریود:

اگر شما به عنوان یک خانم در چند هفته گذشته دچار استرس و اضطراب بیش از حدی شده اید، به خصوص اگر زیاد در فکر باردار شدن هستید و مدام با خود فکر می کنید که آیا باردار هستید و یا نه، بدانید که وجود این حالات نیز می تواند تاثیر منفی در به وجود آمدن دوره ماهانه منظم شما داشته باشد. یادتان باشد اگر در انجام کاری بیش از حد به فردی اصرار و تاکید شود، اضطراب زیادی را در او به وجود خواهد آورد و می تواند در بدن او هم منجر به تولید برخی هورمون های خاص مانند کورتیزول و آدرنالین شود، که بسیار خطرناک است. بنابراین، به عنوان خانمی که دوره های منظم قاعدگی خود را از دست داده اید، بهتر است که با یک روانشناس بالینی در مورد استرس خود صحبت کرده و مشکلتان را هر چه زودتر حل کنید.

3. داشتن عدم تعادل هورمونی و نامنظمی پریود:

هنگامی که فردی دچار استرس و یا اضطراب بیش از حد و طولانی مدتی می شود، این حالات می تواند عوارض جدی را طولانی مدت برای او به وجود آورده و تعادل هورمون های مختلف تولیدمثلی را در بدنش مختل کند. پس، یادتان باشد زمانی که هورمون های تولیدمثلی در بدن شخصی از مسیر طبیعی خود خارج شود، چرخه تخمک گذاری او نیز به تاخیر افتاده و دوره های ماهانه منظم او به هم خواهد خورد.
جالب است بدانید که در برخی موارد خاص، بدن زنان می تواند پریود خود را به مدت سه تا چهار ماه (حتی اگر باردار نباشد.) از دست بدهد. بروز این حالت در بدن زنان با عنوان چرخه قاعدگی معیوب شناخته شده و در آن، بیشتر بر روی اضطراب شدید به وجود آمده در اعصاب شخص تاکید می شود. از سوی دیگر، اگر زنی در حال تلاش برای باردار شدن باشد، هنگامی که دوره ماهانه خود را سر موعد مقرر دریافت کند، بیشتر از قبل دچار اضطراب و استرس شده و در دفعات بعدی هم چرخه قاعدگی بدنش بیشتر به تاخیر خواهد افتاد. بنابراین، به عنوان خانمی که چرخه منظم قاعدگی خود را از دست داده اید و یا در دوران تلاش برای باردار شدن، باز هم قاعدگی را تجربه می کنید، اصلا دچار استرس نشوید و برای اطمینان از وضعیت بدنی خود با یک پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

آکاایران: چگونه مطمئن شوم باردارم؟ (بخش دوم)

4. داشتن اضافه وزن و یا کمبود وزن علت تاخیر در پریود :

میزان وزن زنان نقش بسیار مهمی در به وجود آمدن پیآن ها دارد. در واقع، می توان ادعا کرد که اضافه وزن و یا کمبود وزن در زنان می تواند زمان چرخه قاعدگی در بدن آن ها را به تعویق بیاندازد. بنابراین، یادتان باشد اگر وزن زنی بیش از حد زیاد شود و او دارای اضافه وزن زیادی باشد و یا اگر وزنش کمتر از حد ایده آل باشد، ترشح هورمون های او از حالت تعادل خارج شده و شانس این که پریود خود را از دست بدهد بیشتر خواهد بود، یعنی این که بروز عدم تعادل هورمونی در بدن زنان مانند یک واکنش زنجیره ای عمل کرده و تخمک-گذاری آن ها را نیز به تاخیر می اندازد که در به هم خوردن دوره ماهانه نیز بی تاثیر نخواهد بود. پس، به عنوان یک خانم جوان در مورد حفظ وزن ایده آل بدن خود تلاش نمایید.

5. ورزش کردن بیش از حد و فعالیت های فیزیکی استرس زا عامل تاخیر در پریود :

اگر زنی به طور منظم و مداوم، در بسیاری از فعالیت های فیزیکی تنش زا مشارکت داشته یا به طور منظم و روزانه، در حال اجرای کارهای تکراری و سنگین بوده و یا درگیر دیگر حوادث سخت باشد، این حالات نیز می تواند شروع دوره های ماهانه او را به تاخیر اندازد. اما این افراد نباید زیاد نگران شوند، چون در برخی موارد، چند ماه پس از به پایان رسیدن این حوادث و اتفاقات، بدن خانم ها به حالت عادی خود برگشته و چرخه قاعدگی آن ها نیز مانند گذشته، طبیعی خواهد شد. در واقع، زمانی که فرد احساس کند در حال تجربه کردن برخی ناراحتی ها است و یا درگیر هر گونه وضعیت پزشکی دیگر می باشد، از دست دادن دوره های ماهانه قاعدگی، جای هیچ نگرانی برای او ندارد، چون در موارد معمولی که زنان در بسیاری از فعالیت های فیزیکی استرس زا شرکت می کنند، بدن آن ها اغلب تحمل تمرینات فیزیکی سنگین را ندارد، به همین دلیل هم با ایجاد نمودن تغییراتی در سطح هورمون های بدن او، به بروز این وضعیت واکنش تلاش می کنند.

6. سفر کردن و یا تغییر ارتفاع در پروازهای هوایی عامل تاخیر در پریود:

در هنگام سفر، بدن هر زنی دچار تغییرات فراوانی خواهد شد که برخی از آن ها نیز می تواند با به هم خوردن تعادل هورمون های بدن او منعکس شود. در حالی که در برخی موارد ممکن است دوره ماهانه منظم برخی زنان در چنین شرایطی زودتر از زمان مقرر، خود را نشان دهد، در بسیاری از موارد دیگر نیز می تواند پریود آن ها را تا مدت زمان طولانی به تاخیر بیاندازد. پس، به عنوان خانمی که در حال سفر هستید و چرخه منظم قاعدگی خود را از دست داده اید، در چنین مواقعی دنبال علت های دیگر نباشید.
اغلب در هنگام سفر تغییر در جهت پرواز و ارتفاع هواپیماها می تواند تغییرات زیادی را در بدن زنان مسافر به وجود آورد. همچنین، تغییر زمان، منطقه و سایر عوامل مختلف محیطی نیز می تواند منجر به بروز عدم تعادل هورمونی در بدن زنان گردد. بنابراین، هنگامی که شما به عنوان یک خانم در حال سفر کردن، زمان منظم خواب روزمره خود را دنبال نکرده و وقت غذا خوردن و بیدار شدن از خواب خود را نیز تغییر داده اید، ساعت بدن شما نیز به هم خورده و بدنتان به این فشارهای وارده با هم خوردن تعادل هورمون های بدن واکنش نشان خواهد داد. فراموش نکنید که بسیاری از انواع تغییرات هورمونی در بدنتان می تواند دوره های منظم ماهانه شما را به تاخیر اندازد.

7. مبتلا بودن زنی به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) عامل تاخیر در پریود:

دلیل دیگری وجود دارد که می تواند باعث از دست رفتن پریود در بدن زنان شود. اگر خانمی از وجود بیماری به نام سندرم تخمدان پلی کیستیک و یا PCOS رنج می برند، باید بداند که این بیماری سبب ترشح سطح بسیار بالایی از برخی از هورمون ها در بدن او به عنوان یک فرد بیمار شده و در نتیجه، در چنین شرایطی، تخمدان او نیز می تواند فولیکول بیشتری تولید کند. به دلیل این که در فولیکول های زیاد تولید شده هیچ تخمک بالغی آزاد نمی شود، بنابراین، در چنین شرایطی، خانم جوان دوره ماهانه خود را از دست خواهد داد. اگر شما هم به عنوان یک خانم جوان علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک را در بدن خود مشاهده می کنید، حتما با یک پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

8. تولید بیش از حد پرولاکتین در بدن زنان:

گاهی اوقات، ممکن است در بدن خانمی سطح ترشح هورمونی که با عنوان پرولاکتین شناخته شده است، بیش از حد معمول شود. بروز چنین حالتی در بدن هر خانمی می تواند باعث به هم خوردن و یا از دست رفتن دوره ماهانه او شود. علامت آشکاری که ترشح بیش از حد هورمون پروکتین را مشخص می کند، ترشح مایع شیری رنگ از نوک سینه های زنان است، که خانم های جوان در صورت بروز این علائم در بدن خود، حتما باید به یک پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و درمان جدی بیماری خود را دنبال کنند.
در نهایت، نشان دادن بارداری کاذب بعد از دست دادن دوره ماهانه برای هر زنی می تواند گیج کننده باشد و استرس و اضطراب زیادی برای او به ارمغان بیاورد. در چنین شرایطی، خانم ها باید به جای از دست دادن خواب و خوراک و نگران شدن بیش از حد، به دکتر متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و در مورد مشکلات خود و پیدا کردن راه حل آن ها با او صحبت نمایند، تا بتوانند زمینه به وجود آورنده مشکلات بعدی را از بین ببرید

.

منبع : mamanam.com