آکاایران:  

اگر شما به عنوان یک خانم در حال برنامه ریزی برای باردار شدن هستید و یا به تازگی رابطه جنسی حفاظت نشده ای با همسر خود داشته اید و تصور می کنید که ممکن است باردار باشید، سعی کنید برای بررسی وضعیت بارداری خود، یک تست بارداری ساده در منزل انجام دهید. همچنین، اگر شما هم مانند بسیاری از خانم ها از نظر جنسی فعال شده اید و دوره ماهانه خود را هم از دست داده اید، در صورتی که بخواهید از باردار بودن خود مطمئن شوید، تنها راه انتخابی شما انجام تست های بارداری مختلف خواهد بود.
اگر در چنین شرایطی، نتیجه تست بارداری شما منفی باشد، اما شما دوره قاعدگی ماهانه خود را از دست داده باشید، حتما این حالت شما را گیج و نگران خواهد کرد. اما، این نکته مهم را همواره به خاطر بسپارید که نگرانی و ناراحتی در چنین شرایطی، دردی از شما دوا نخواهد کرد! پاسخ تمام سوالات گیج کننده شما در مورد بارداری کاذب، فقط در ادامه این مقاله است. پس، ادامه این مقاله را مطالعه کنید، تا یاد بگیرید که چگونه یک دوره بارداری کاذب می تواند باعث شود که شما دوره ماهانه خود را از دست دهید.

اگر دوره قاعدگیتان را از دست داده اید اما تست بارداریتان منفی است :

اگر در حال تلاش برای حامله شدن هستید و تصور می کنید که باردار شده اید، حتما به صورت مداوم در حال پیگیری نتایج تست بارداری خود هستید. در چنین شرایطی، اگر نتیجه باردار بودن شما به صورت پی در پی منفی باشد، دیدن این نتیجه می تواند برای شما و همراهتان کاملا ناامیدکننده باشد. به خاطر داشته باشید هر زن و شوهری که یک دوره باردار شدن را از دست داده باشند، به جای این که منتظر دوره بعدی باروری باشند، ممکن است بسیار نگران و آشفته شوند. یادتان باشد اگر شما و همسرتان هم در حال برنامه ریزی برای داشتن یک نوزاد کوچک هستید، این امکان وجود دارد که در برخی موارد، نتیجه حاصل از کیت تست بارداری با نتیجه قطعی باردار بودن شما متضاد باشد. در چنین شرایطی، زوج های جوان اولین چیزی را که باید به یاد دارا باشند این است که همه نتایج به دست آمده از کیت های تست بارداری دقیق نیستند، اما باید این موضوع را هم به خاطر دارا باشند که ممکن است آن ها هم مانند بسیاری از زن و شوهرهای جوان با یک اشتباه کوچک، فرصت باردار شدن خود را از دست داده اند. در واقع، انواع مختلفی از کیت های تست بارداری در بازار موجود است که دارای مارک های مختلف می باشند، اما لازم است بدانید که تنها بعضی از این کیت های تست بارداری خوب بوده و ممکن است برای نشان دادن حاملگی در هر شرایطی خوب کار کنند.

چه چیزهایی باعث بارداری کاذب می شود؟

در ابتدا لازم است به خاطر داشته باشید که گاهی اوقات، زمان و حالتی که یک خانم تست بارداری را انجام می دهد، می تواند تاثیر زیادی در نتیجه آن داشته باشد. در حالی که افراد بسیاری ادعا می کنند تشخیص وضعیت بارداری توسط کیت های تست بارداری حتی قبل از اینکه یک خانم دوره ماهانه خود را از دست بدهد، همیشه دقیق است، ولی لازم است این نکته کوچک را به خاطر بسپارید که کیت های تست بارداری همیشه در مورد شما دقیق عمل نخواهند کرد. در واقع، به یاد داشته باشید که نتیجه نهایی کیت های تست بارداری به دلیل بروز اختلاف در میزان ترشح هورمون های مختلف در بدن فرد، ممکن است تغییر کرده و این حالات هم به نوبه خود می تواند نتایج تست بارداری شما را تحت تاثیر قرار دهد. در بسیاری از موارد، بروز این حالت بدان معنی است که کیت های تست بارداری قادر به تشخیص وضعیت حاملگی مثبت در همه شرایط نیستند، مگر اینکه خانمی در حال تست کردن بارداری خود، دوره قاعدگی بدنش را هم از دست داده باشد.

بارداری کاذب چیست و چرا اتفاق می افتد؟

در ابتدا، لازم است یادتان باشد که در برخی موارد، ممکن است شما احساس کنید که باردار هستید، اما نتیجه آزمایش به کمک کیت های تست بارداری همچنان منفی باشد. بروز چنین حالتی می تواند گویای این مطلب باشد که بارداری شما کاذب است. دلایل بسیاری برای کاذب بودن نتیجه تست بارداری به کمک کیت های آزمون بارداری وجود دارد. در ادامه این مقاله، برخی از دلایل رایج کاذب بودن برخی تست های بارداری بیان شده است، که عبارتند از:

آکاایران: چگونه مطمئن شوم باردارم؟ (بخش اول)

1. ممکن است تست بارداری را خیلی زودتر از موعد مقرر انجام داده باشید:

اگر در حال برنامه ریزی برای باردار شدن هستید و یا نگرانید که ممکن است به طور تصادفی و ناخواسته باردار شده باشید، به خاطر داشته باشید که انجام تست بارداری زودتر از موعد مقرر ممکن است شانس دست یافتن به نتیجه نهایی درست را از شما بگیرد.
در واقع، لازم است بدانید زمانی که فرد مورد نظر، تست بارداری خود را در زمان خیلی زودتر از موعد مقرر انجام می دهد و یا از دستورالعمل های مندرج بر روی بروشور کیت های تست بارداری به درستی پیروی نمی کند، ممکن است نتیجه آزمایش نادرست باشد. هنگامی که خانمی، تست بارداری خانگی را خودش در منزل انجام می دهد، باید بداند که نتیجه مثبت و یا منفی شدن آن به افزایش میزان ترشح هورمونی به نام هورمون گونادوتروپین جفتی انسان (hCG) در دوران بارداری (که با عنوان هورمون بارداری نیز شناخته می شود) وابسته است. هنگامی که بدن خانمی شروع به تخمک گذاری می کند، تخمک بالغ بارور شده و تقریبا یک هفته پس از لقاح، از طریق لوله فالوپ، خود را به رحم می رساند. پس از این که تخمک بارور شده به رحم خانم باردار رسید، به دیواره رحم او متصل می شود. در چنین شرایطی است که بدن خانم باردار شروع به ترشح هورمون گونادوتروپین جفتی انسان خواهد کرد. ترشح گونادوتروپین جفتی انسان هم به نوبه خود به کیت تست بارداری کمک می کند تا نتیجه مثبت حاملگی را تشخیص دهد. با این توصیفات، اگر خانم حامله-ای تست بارداری خود را خیلی زودتر از موعد مقرر، یعنی قبل از این که تخمک بارور شده خود را به رحم برساند و در داخل دیواره آن کاشته شود، انحام دهد، به احتمال زیاد نتیجه بارداری منفی خواهد بود، چون هورمون بارداری هنوز وارد خون مادر حامله نشده است و در نتیجه این اتفاق، جواب آزمایش بارداری نادرست خواهد بود. در نهایت، به خاطر داشته باشید به دلیل این که بعضی از کیت های تست بارداری خانگی به اندازه کافی حساس نمی باشند، ممکن است برای تشخیص درست حاملگی به یک دوره طولانی تری بعد از بارور شدن تخمک و اتصال آن به دیواره رحم نیاز دارا باشند.
یکی دیگر از نکاتی که شما به عنوان یک خانم در حال تلاش برای باردار شدن باید در ذهن خود داشته باشید این است که وقتی خانمی رابطه جنسی داشته باشد، اسپرم همسر او می تواند تقریبا پنج تا هشت روز در بدنش باقی بماند، یعنی این که حتی اگر فردی در همان روز و یا در روزهای بعد از داشتن رابطه جنسی باردار شود، فرقی به حال او نخواهد کرد، چون در هر شرایطی خانم باردار باید برای به دست آوردن نتیجه صحیح کیت های تست بارداری تا هفته آینده را صبر کند. ایده آل ترین شرایط برای به دست آوردن نتیجه درست و نهایی این است که فرد مورد نظر به مدت یک هفته بعد از اتمام دوره قاعدگی خود صبر کند، تا تست بارداری خانگی او درست جواب دهد. در واقع، در طول این مدت زمان، بدن زن باردار قادر به ترشح مقدار زیادی هورمون بارداری می شود و کیت تست بارداری هم با تشخیص این مقدار از هورمون ها، نتیجه دقیق تری را به او خواهد داد.
در نهایت، این نکته مهم را به یاد داشته باشید در صورتی که میزان سطح هورمون گونادوتروپین جفتی انسان در بدن خانم بارداری بسیار پایین باشد، بسیاری از کیت های تست بارداری خانگی ممکن است قادر به شناسایی آن نبوده و در نتیجه، تست بارداری منفی و یا نادرست نشان داده شود. بنابراین، به عنوان یک خانم حامله مطمئن شوید که اگر آزمایش به وسیله کیت های بارداری در زمان مقرر و به درستی انجام شود، می تواند نتیجه دقیق تری به شما ارائه دهد. به خاطر داشته باشید که برای اطمینان بیشتر از نتیجه تست بارداری خود، بهتر است استفاده از این کیت ها را به هنگام صبح و استفاده از اولین ادرار خود موکول نمایید، چون در اولین ادرار زن باردار که صبح زود تست می شود، بالاترین میزان سطح هورمون گونادوتروپین جفتی انسان موجود خواهد بود و در نتیجه، کیت های تست بارداری هم می توانند با تمرکز بر میزان هورمون بارداری نتیجه دقیق تری ارائه دهند. به همین دلیل، خانم هایی که هنگام صبح و از ادرار اول وقت خود برای انجام تست بارداری استفاده می کنند، شانس بیشتری برای دانستن بارداری بودن و یا عدم بارداری خود دارند.

2. پایین بودن بیش از حد سطح هورمون بارداری:

از آن جایی که معمولا میزان هورمون بارداری در بدن زنان حامله مختلف متفاوت می باشد، به همین دلیل اگر سطح این هورمون در بدن زن بارداری بیش از حد کم باشد، ممکن است نتیجه تست بارداری او که به کمک کیت های تست بارداری خانگی انجام می دهد، نادرست باشد. چنین افرادی باید زمانی را برای تکرار دوباره این کار انتخاب کنند که سطح هورمون بارداری در بدن آن ها به میزان مناسبی رسیده باشد و نتیجه دقیق تری به دست آید.

3. ممکن است خانم بارداری زودتر از زمان مقرر، از تست بارداری استفاده کرده باشد :

گاهی اوقات، برخی از زنان حامله خیلی مشتاق هستند تا زودتر به بررسی وضعیت باردار بودن خود بپردازند و از نتایج حاصل اطمینان پیدا کنند که در چنین موقعیتی ممکن است زمان برای ترشح مقدار مورد نیاز از هورمون بارداری کافی نباشد و در نتیجه جواب آزمایش نیز درست از آب درنیاید. لازم است به خاطر داشته باشید که در روی بسته بندی بسیاری از کیت های تست بارداری خانگی دستورالعمل های مناسبی در مورد این که فرد چه مدتی نیاز به صبر کردن دارد، تا نتایج حاصله درست درآید، نوشته شده است، که شما می توانید اطلاعات کافی را از آنها کسب کرده و نتیجه درستی از استفاده این کیت ها بگیرید. در برخی مواقع، این امکان هم وجود دارد که فرد باردار، نمونه ادرار خود را خیلی سرسری نگاه کرده و سپس فاقد اینکه متوجه نتیجه مثبت بودن تست بارداری خود شود، آن را دور ریخته باشد. پس، همیشه سعی کنید تا دستورالعمل روی بروشور کیت های تست بارداری را با دقت خوانده و منتظر زمان مناسب استفاده از آن باشید. علاوه بر این موارد، در هنگام کار کردن با این کیت ها عجله نکرده و تست بارداری خود را با صبر و حوصله بیشتری انجام دهید، تا نتیجه درستی بگیرید.

اگر با وجود از دست دادن پریود باردار نباشید، چه باید کنید؟ را در چگونه مطمئن شوم باردارم؟ (بخش دوم) دنبال کنید.

.

منبع : mamanam.com