آکاایران: آیا در زایمان دوقلوها دوبار عمل زایمان انجام می شود؟

پاسخ خیر است، زایمان دوقلوها بسیار مشابه زایمان یک نوزاد است، اگرچه برای بیرون آمدن دو نوزاد باید زور بزنید، تنها مرحله اول زایمان را که گردن رحم به تدریج متسع می شود را تجربه خواهید کرد. از آن جایی که زایمان دوقلوها خطر بالایی دارد، اغلب به مداخلات پزشکی نیاز خواهد بود و از آن جایی که دو نوزاد را زایمان می کنید دو ماما باید در زمان زایمان کنار شما باشند، متخصص زنان و زایمان هم باید در مواقع مورد نیاز در محل حاضر باشد. خواندن آنچه درباره زایمان دوقلوها باید بدانید (بخش اول) به شما توصیه میشود.

در طی زایمان دوقلو چه کارهایی صورت می گیرد؟

اکثر دوقلوها قبل از هفته ۳۸ بارداری به دنیا می آیند، اگر بعد از این مدت زایمانتان شروع نشد القای زایمان به شما توصیه خواهد شد.
در زمان زایمان دوقلوها، کنترل منظم دوقلوها با استفاده از مانیتورهای الکترونیکی نوزاد (EFM) کاری معمول و استاندارد است، این عمل برای گوش دادن به ضربان قلب نوزاد و شدت و دفعات انقباضاتتان است. پزشک سوزنی در محل ورید بازوییتان کار خواهد گذاشت (آنژیوکت) تا در مواقع مورد نیاز سرم یا دارو از این طریق تجویز شود.
به شما ضد دردهایی چون گاز و هوا (انتونوکس یا نیتروس اکساید) و پتدین تجویز می شود. ممکن است در صورت نیاز به زایمان کمک شده یا سزارین تجویز بی حسی اپیدورال صورت گیرد، ضد دردی که ترجیح می دهید را در طول بارداری با ماما در میان بگذارید و در برنامه زایمانتان آن را یادداشت کنید، اما در ذهنتان باشد که زایمان و وضع حمل غیر قابل پیش بینی است، ماما باید سلسله اقداماتی را برای هر زمانی که انتظار آن را ندارید اما همواره برای راحتی زایمان دوقلوهای شما توصیه کند.
زمانی که اولین نوزادتان به دنیا آمد، ماما یا پزشک تان حالت قرارگیری قل دوم را با لمس شکمتان و انجام معاینه واژنی و همین طور اسکن سونوگرافی بررسی خواهد کرد.
اگر نوزادتان حالت قرارگیری مناسبی برای زایمان داشته باشد کیسه آبی که اطراف او را احاطه کرده پاره خواهد شد، نوزاد دوم باید اندکی بعد از نوزاد اول متولد شود چرا که گردن رحم از پیش متسع شده است، اگر انقباضات بعد از متولد شدن اولین نوزاد متوقف شود، برای بازگردانی حرکات هورمون (اکسی توسین یا همان سینتوسینون) از طریق داخل وریدی داخل سرم تجویز می شود.
معمولا مرحله سوم مدیریت شده به شما توصیه خواهد شد، این کار زمانی صورت می گیرد که به جای خروج طبیعی جفت با کمک تزریق هورمون بیرون بیاید، این امر به این دلیل است که در زمان بزرگ شدن جفت و همین طور کشیده و بزرگ شدن رحم در اثر افزایش وزن دو نوزاد، خطر خونریزی زیاد خواهد بود.

آکاایران: آنچه درباره زایمان دوقلوها باید بدانید (بخش دوم)


برای پیشگیری از زایمان سزارین دوقلوها باید چه کاری انجام داد؟

سعی کنید تا جای ممکن با خوردن مواد غذایی مناسب و فعال بودن در طی زایمان سالم باشید، تحرک کافی احتمال پیشگیری از زایمان سزارین را افزایش می دهد.
اگرچه این کار می تواند چالشی در زایمان دوقلوها باشد چرا که توصیه می شود در تمام مراحل زایمان تحت نظارت مداوم باشید.
پیش از خاتمه بارداری می توانید برای ترغیب قرارگیری نوزادتان در حالت قرارگیری سر به پایین (بهترین حالت قرارگیری نوزاد) تلاش کنید، این حالت قرارگیری در صورت نیاز به چرخش فضای کافی در اختیار نوزاد قرار می دهد، شواهد محدودی از جواب دادن این کار وجود دارد ولی به امتحانش می ارزد.
داشتن همراه زایمان در زمان وضع حمل در کنار کمکی که از ماماها دریافت خواهید کرد، حمایت کاملی را برایتان فراهم می کند، داشتن یک همراه زایمان می تواند از احتمال سزارین فاقد برنامه ریزی (اورژانسی) بکاهد، از زمان شروع زایمان دوقلوها به حمایت مناسب و مداوم نیاز خواهید داشت، می توانید از همسرتان، دوستتان و یا یکی از خویشاوندان بخواهید که این کار را انجام دهد.

.

منبع : mamanam.com