آکاایران: بی شک، شما مادر باردار از روش های زیادی برای تعیین تاریخ زایمان طبیعی خودتان استفاده کرده و نیز کارهای زیادی برای آماده کردن شرایط خود و خانواده از لحاظ روحی و روانی، برای ورود یک تازه وارد به خانه تان انجام داده اید. اما در این زمان، ناگهان متوجه می شوید که همه چیز طبق برنامه شما پیش نمی رود!
شما ممکن است به عنوان یک مادر باردار، موعد مقرر روز زایمان طبیعی خود را با رنگ های مختلف، جسورانه در تقویم مشخص کنید. اما با فرا رسیدن روز موعود، فاقد این که نوزادی وارد زندگی شما شود، آن روز را به پایان خواهید رساند. در این زمان است که شما با نگرانی از خود خواهید پرسید: "چه اشکالی در جریان روند طبیعی زایمان من وجود داشته است؟ آیا فرزندم تصمیم گرفته تا اقامت دائم در رحم مادرش را انتخاب نماید؟" این که شما و خانواده، اتفاق روی داده را چگونه تجزیه خواهند کرد، مسئله خیلی مهمی است. اما شما به عنوان یک مادر زیاد نگران نباشید، نوزاد شما بالاخره به دنیا خواهد آمد و روزهای شیرین در کنار او بودن، آغاز خواهد شد!
نکته اول : مدت بارداری در یک مادر حامله به سر رسیده و هیچ چیز غیرطبیعی در بدن او دیده نمی شود. در بسیاری از زنان باردار، وقت مقرر 9 ماهه دوران بارداری به سر آمده، اما به علت دلایلی نامعلوم فاقد این که نوزادی به دنیا بیاید، روزهای اضافی هم در حال گذر هستند. اما، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که یک تا دو هفته تاخیر از موعد مقرر در روال زایمان طبیعی، کاملا نرمال است. اما باید دانست که چرا دقیقا این اتفاقات می افتد؟

چرا در بعضی از مادران باردار، زایمان طبیعی در تاریخ تعیین شده اتفاق نمی افتد؟

در ادامه این مقاله، چند دلیل برای عقب افتادن زمان زایمان طبیعی، در هر مادر بارداری بیان شده است. مهم ترین این دلایل عبارتند از:

1. داشتن دوره های نامنظم قاعدگی قبل از بارداری :

اگر شما مادر باردار، همیشه قبل از آغاز دوران بارداری خود دوره های نامنظم قاعدگی داشتید، احتمالش زیاد است که موعد مقرر زایمان طبیعی خود را به اشتباه با شروع این دوره های قاعدگی نامنظم مشخص نموده باشید.

2. بارداری اول و تغییر در زایمان طبیعی :

اگر شما به عنوان یک مادر، برای اولین بار دوران حاملگی را تجربه می کنید، ممکن است در طول مدت دوران بارداری، بدنتان دچار بسیاری از ساییدگی ها، پارگی های پوست و سایر اعضا شده باشد، چون بدن یک مادر نیاز به ایجاد تغییرات زیادی قبل از تولد نوزاد دارد. این اتفاقات ممکن است شما را در تعیین دقیق تاریخ زایمان طبیعی به اشتباه بیاندازد.

3. چاقی مادر باردار و گم کردن زمان زایمان طبیعی :

4. داشتن سابقه حاملگی های عقب افتاده در خانواده:

اگر شما به عنوان یک مادر باردار، در خانواده خود سابقه زایمان عقب افتاده داشته اید، احتمالش زیاد است که در حاملگی شما هم، تعیین تاریخ دقیق زایمان طبیعی با مشکل مواجه شود. پس اگر 9 ماه کامل بارداری شما به سر رسیده است، به احتمال زیاد شما هم تجربه دوران بارداری طولانی مدتی را خواهید داشت.

5. اگر جنین داخل رحم شما، پسر باشد:

اگر شما به عنوان یک مادر باردار، در انتظار به دنیا آوردن یک نوزاد پسر هستید، به احتمال زیاد دوره ی بارداری شما از مدت زمان تعیین شده برای زایمان طبیعی، بیشتر خواهد بود.

6. نقش قومیت در تاخیر زایمان طبیعی :

به خاطر داشته باشید که قومیت هر مادر بارداری هم بیش از حد انتظار در عقب افتادن تاریخ زایمان طبیعی نقش دارد و از دلایل مهم دیگری برای این مشکل به حساب می آید! آسیایی ها و سیاه پوستان بیشتر احتمال دارد که در هنگام تولد نوزادشان، دچار مشکل زایمان طبیعی زودرس شوند. این در حالی است که در سفیدپوستان به احتمال زیاد وقت زایمان طبیعی از مدت سر رسیده هم بیشتر خواهد شد.

7. بروز مشکلات خاصی در دوران بارداری:

خیلی به ندرت اتفاق می افتد که یک دوره کامل بارداری به سر رسیده باشد و فرایند زایمان طبیعی به دلیل مشکلات مربوط به جفت و جنین، دیرتر از وقت معمول رخ بدهد.

آکاایران: تاخیر در زایمان طبیعی چه زمانی رخ میدهد و چه پیامدهایی دارد؟(بخش اول)

خطراتی که در زایمان های عقب افتاده برای مادر و جنین وجود دارد؟

اگر مدت زمان دوره ی حاملگی مادری بیشتر از چند روز باشد، اما روند طبیعی زایمان هنوز انجام نشود، منجر به بروز کمر درد شدید، بی خوابی های شبانه و ناراحتی های دیگری در مادر خواهد شد. زایمان های عقب افتاده در برخی موارد، هم می تواند مسائل جدی تری را در سلامتی مادر و جنین او به وجود آورد. در ادامه این مقاله به برخی از خطرات زایمان های عقب افتاده اشاره شده است، که عبارتند از:

1. بزرگ بودن جنین، می تواند روند زایمان طبیعی را دچار مشکل اساسی بکند:

اگر موعد مقرر زایمان طبیعی در شما مادر باردار سر رسیده باشد، احتمالش زیاد است که فرزند شما بیش از حد انتظار بزرگ شده و به یاد داشته باشید که این اتفاق می تواند روند زایمان طبیعی در مادر را سخت تر کرده، و سلامتی نوزاد را هم به خطر اندازد.

2. تاخیر در روند زایمان طبیعی، ممکن است باعث کمبود اکسیژن در جنین داخل رحم مادر شود:

با پایان یافتن نه ماه دوره بارداری مقدار مایع آمنیوتیک در رحم مادر ممکن است شروع به کاهش یافتن نماید. این امر می تواند باعث باریک تر شدن بند ناف در نوزاد شده و منجر به اختلال در تامین مواد مغذی و اکسیژن مورد نیاز نوزاد شما شود.

3. تاخیر در روند زایمان طبیعی، می تواند منجر به پیر شدن جفت فرزندتان شود:

به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که با گذشت زمان مقرر شده برای زایمان طبیعی، سن جفت جنین شما هم بالا خواهد رفت و دیگر نمی تواند مانند قبل کار خود را به درستی انجام دهد. این شرایط می-تواند رحم شما مادر باردار ا کم کم برای نوزادتان ناامن نماید.

4. با تاخیر در روند زایمان طبیعی، نوزاد ممکن است مکونیوم تولید شده در رحم مادر را استنشاق کند:

به خاطر داشته باشید که شانس استنشاق مکونیوم تولید شده در رحم مادر، در نوزادانی که مدت دوران حاملگی مادرشان به سر رسیده، ولی هنوز به دنیا نیامده باشند بالا می رود.

5. افزایش شانس ADHD با تاخیر در روند زایمان طبیعی:

بسیاری از نوزادان متولد شده از زایمان های طبیعی عقب افتاده، به احتمال زیاد مشکلات رفتاری زیادی مانند احساس کمبود توجه، بیش فعالی یا ADHD را در اوایل دوران نوزادی خود تجربه خواهند کرد.

6. زایمان عقب افتاده در مادر باردار، می تواند سبب مرده زایی نوزاد در او شود:

در موارد خیلی نادر، اگر مدت حاملگی به سر رسیده و هنوز زایمان طبیعی در مادر اتفاق نیافتاده باشد، چنین حالتی می تواند سبب به دنیا آمدن نوزاد مرده شود.
کارهایی که مادر باید هنگام تاخیر انجام دهد را در تاخیر در زایمان طبیعی چه زمانی رخ میدهد و چه پیامدهایی دارد؟(بخش دوم) دنبال کنید.

.

منبع : mamanam.com