آکاایران: بدن زنان از شروع روند بارداری حتی بعد از زایمان دچار یکسری تغییرات جسمی، رفتاری و هورمونی می شود.
فاقد شک بارداری یکی از مهم ترین نقاط اوج زندگی زنان بوده و چالش های مختص به خود را دارد. اگر قصد برنامه ریزی برای بارداری را دارید باید مقاله حاضر را به خوبی مطالعه کرده و از نظر روحی و روانی خود را برای مواجهه با این وضعیت آماده کنید. با انجام دادن این اقدامات بعد از این که واقعا باردار شدید، اطلاعات لازم را داشته و دچار آشفتگی نخواهید شد. برای آشنایی با تغییرات بدن در دوران بارداری آماده اید؟ مطلب زیر به شما کمک میکند ، شروع به خواندن کنید.

تغییرات بدنی در دوران بارداری:

bxs1

اولین علامت بارداری معمولا در ناحیه سینه ها بروز می کند، در این حالت سینه ها به دلیل افزایش حساسیت بزرگ تر، سفت تر و دردناک تر می شوند. گاهی اوقات این افزایش حساسیت می تواند شما را عصبی و ناراحت کند، از طرفی اندازه آن ها به این زودی کوچک نمی شود.
با گذر از سه ماهه اول بارداری به دوم برای بزرگ شدن اندازه سینه هایتان آماده باشید، این افزایش اندازه توسط هورمون هایی صورت می گیرد که بدنتان را برای تولید میزان کافی شیر بعد از تولد نوزاد آماده می کنند. بنابراین در این مورد نمی توانید کار خاصی انجام دهید، باید با این اندازه سپری کنید و لباس های زیر مناسب خریداری کنید. به خاطر داشته باشید که خرید کردن باعث آزاد شدن اندورفین می شود که باعث نشاط و شادابی در شما می شود.

bxs2

نوسانات روحی و روانی معمول ترین تغییرات فیزیکی در طی بارداری هستند، این حالت برای مادران تازگی ندارند، شما این تغییرات را در زمان چرخه های قاعدگی تجربه می کنید. اما باردار شدن چالش مهمی برای بدن است، پس این حالت را مشابه فشار پیش از قاعدگی ناشی از تغییرات هورمونی در نظر بگیرید. با آزاد شدن هورمون ها، وضعیت احساسیتان دچار عدم توازن خواهد شد.
این احساسات می تواند از گریه کردن بخاطر شکسته شدن ناخن تا اشک ریختن در هنگام دیدن یک فیلم بسیار طبیعی باشد. اطمینان خاطر داشته باشید که عدم توازن احساسی بخشی از پروسه بارداری است. یکی دیگر از مشخصه های نوسانات احساسی اشتهای بی اندازه و فاقد دلیل آن هم اغلب برای ترکیب عجیبی از غذاها است. می توانید زیاده روی کنید، اما پیش از آن از بی ضرر بودن این اشتهای زیاد برای بارداریتان اطمینان حاصل کنید. آیا تغییرات روحی در دوران بارداری طبیعی است؟ بیشتر در این مورد به شما کمک خواهد کرد.

bxs3

علاوه بر به هم خوردن تعادل احساسی، استفراغ صبحگاهی هم یکی از علائم و مشکلات در دوران بارداری است. بعضی از این استفراغ ها در بیشتر موارد با وجود ضد استفراغ های استفاده شده به استفراغ ختم می شوند. این علامت در سه ماهه اول بارداری که به صورت یک انتظار سه ماهه احساس می شود، اتفاق می افتد. اما برای زنانی که اصلا به استفراغ صبحگاهی دچار نمی شود این امر بخش مثبت قضیه است. برای آن دسته از افرادی که واقعا از این مشکل رنج می برند ناعادلانه است، اما نگران نباشید چرا که راههای کاهش حالت تهوع در دوران بارداری ، این حالت را کم رنگ میکند و اغلب تهوع بارداری به طور ناگهانی قطع می شود.

۱۰ تغییر مهم بدن در دوران بارداری   - آکابارداری

bxs4

هرچند تصوری رایج در بین مردم وجود دارد که پوست در دوران بارداری ملتهب می شود، اما این مورد برای همه زنان صدق نمی کند. به دلیل افزایش آزاد شدن هورمون ها بعضی از مادران دوره هایی از آکنه، جوش و نقاط رنگی روی صورت شان خواهند داشت. این موارد روی گردن و سینه ها نیز مشاهده خواهد شد. این موارد قرمز شدن ناشی از دوره بارداری است، بنابراین با مشاهده آن آشفته نشوید و با عجله به بیمارستان نروید، با به دنیا آمدن نوزاد وضعیت پوستتان بهتر خواهد شد.
اثر پوستی دیگر، ظاهر شدن لکه های کشیده شدگی است. در زمان بارداری به میزان دو برابر قبل چاق می شوید بنابراین طبیعی است که یکسری لکه های کشیده شدگی خصوصا در اطراف ناحیه شکمی ظاهر شود. از کرم های بدن غنی از ویتامین E برای کاهش این لکه ها استفاده کنید.

bxs5

در دوران بارداری بدن شروع به باز جذب میزان بیشتری از مایعات می کند که می تواند منجر به تورم زانو، پف کردن صورت و تورم انگشتان شود. این حالت در تابستان تشدید می شود که به همین دلیل اجتناب از مصرف بیش از اندازه نمک و حتی شکر می تواند شروع خوبی باشد. مقادیر زیادی آب بنوشید چرا که به خروج نمک از بدنتان کمک می کند. باز جذب آب از مواردی است که به توجه پزشک نیاز دارد، بنابراین از مراجعه های تن به پزشک اطمینان حاصل کنید.

bxs6

بله، بارداری زمانی است که بیشترین افزایش وزن را برای جا دادن نوزاد خواهید داشت. اما می تواند نقطه اوجی در اعتماد به نفستان باشد. به این مورد احساس ناراحتی و افسردگی ناشی از عدم توازن هورمونی را هم اضافه کنید. محیط مناسب و پر از محبت بارداری سالم و فاقد خطر را تضمین می کند.

  علائم بارداری

bxs7

افزایش دفعات و میزان ادرار کردن در دوران بارداری امری بسیار رایج است، با حرکت کردن نوزاد در اطراف رحم، مادر احساس وارد آمدن ضربه به مثانه اش را خواهد داشت. گاهی اوقات حتی به موقع به توالت نمی رسید. حداقل ۲۰ بار در روز این کار را تکرار می کنید و به توالت می روید. انجام نرمش های تقویت کننده عضلات کف لگن راه مناسبی برای اطمینان از عدم این فعالیت زیاد مثانه می باشد. و بله با وجود تمامی این تفاسیر مقادیر زیادی آب بنوشید چرا که ادرار کردن برای افزایش توان خروج سموم از بدن تان ضروری است.

bxs8

یبوست یکی از شایع ترین تغییرات بدن در دوران بارداری است خصوصا اگر از مکمل آهن استفاده می کنید. بهترین راه برای اجتناب از ایجاد این حالت دریافت غذاهای غنی از آهن به جای مصرف مکمل آهن است. میوه هایی همانند موز، سیب و سبزیجاتی چون اسفناج یا هر سبزیجات دارای برگ سبز که غنی از آهن هستند، مصرف کنید.

bxs9

احساس سوزش قلب یا برگشت و عدم هضم غذا در دوران بارداری می تواند دردناک باشد. زمانی که نوزاد درون رحم تان رشد می کند به اندام های دیگر فشار وارد می کند تا فضای بیشتری را بگیرد. این امر بعد از خوردن غذا به خاطر محدود شدن فضا برای دستگاه گوارش و همین طور فشار به آن باعث احساس ناراحتی در شما می شود. بهترین راه حل خوردن وعده های کم حجم در دفعات زیاد است. می توانید از دمنوش های خانگی هم برای تخفیف علائم استفاده کنید.

bxs10

تغییرات هورمونی می تواند حس برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری را در شما تقویت یا تضعیف کند. بستگی به وضعیت هورمونیتان هر دو حالت اماکن پذیر است. بنابراین تا جایی که می توانید تعادل را رعایت کنید و ببینید چه کاری بهتر است. این شاید بهترین فرصتی است که پیش از رفتن فرزندتان به مدرسه می توانید برای برقراری رابطه جنسی فاقد مزاحمت داشته باشید.

.

منبع : mamanam.com