آکاایران: تقریبا تمامی زنانی که در انتظار دوقلو یا چندقلو هستند زیر نظر مراکز بیمارستانی زایمان دوقلوها را انجام میدهند، امکان زایمان نوزاد در مراکز زایمان یا در خانه وجود دارد اما بیشتر پزشکان زایمان در بیمارستان را توصیه می کنند.

این امر به این دلیل است که خطرات بالقوه ای در ارتباط با زایمان دوقلو یا چندقلوها وجود دارد، از هر ۴ زایمان دوقلوها، ۱۰ مورد آن ها منجر به بستری شدن یک یا هر دو نوزاد در بخش مراقبت های ویژه می شود.
بهتر است برنامه ریزی برای زایمان دوقلوها بین هفته های ۳۶ و ۳۸ بارداری صورت بگیرد، ممکن است جفت بعد از این مدت عملکرد مناسب نداشته که خطر مرده زایی را افزایش می دهد. زایمان دوقلوها ممکن است به یکی از دو روش القا یا سزارین برنامه ریزی شده انجام شود، این روش ها را نمی توان در خانه و یا توسط ماما در مراکز زایمان انجام داد، بنابراین نیاز است که در بیمارستان زایمان کنید.
در نهایت انتخاب با شماست، اگر قصد دارید زایمان در خانه یا مراکز زایمان را در نظر بگیرید با ماما مشورت کنید یا می توانید با مسئول اتاق زایمان یا با مدیر ماماها در بیمارستان ملاقاتی ترتیب دهید.
اگر برای زایمان دوقلوها در بیمارستان تصمیم گرفته اید از وجود راه هایی برای مطلوب کردن فضای اتاق اطمینان حاصل کنید، در اینجا به شما خواهیم گفت که به چه صورت محیطی مناسب برای زایمان دوقلوها ایجاد کنید.

آیا برای زایمان دوقلوها حتما باید سزارین انجام دهم؟

نه ضرورتا، اگرچه احتمال انجام عمل سزارین در مقایسه با زایمان یک نوزاد بیشتر است، بیش از نیمی از دوقلوها با سزارین به دنیا می آیند، این در حالی است از هر ۱۰ قلو ۴ مورد آن ها به روش دیگری متولد می شوند.
در بعضی از بیمارستان ها قوانینی وجود دارد که پزشکان باید دوقلوهای همسانی که جفت مشترک دارند (دوقلوهای تک کوریونی) را با سزارین خارج کنند چرا که خطر مشکلات زایمانی در آن ها بالاتر است، اما اگر هر دو دوقلوها خوب رشد کرده باشند و هیچ مشکلی وجود نداشته باشد زایمان طبیعی امکان پذیر خواهد بود. اگر دوقلوها جفت مشترک دارند در طی بارداری با مشاورتان درباره شرایط فردیتان و بهترین روش برای زایمان دوقلوها صحبت کنید.
عموما، انجام یا عدم انجام عمل زایمان دوقلوها به نحوه قرارگیری قلوی اول وابسته است، اگر قل اول در کانال زایمان به حالت سر به پایین که حالت قرارگیری طبیعی است، قرار گرفته باشد امکان زایمان طبیعی وجود خواهد داشت.
بسیاری از پزشکان و ماماها سعی می کنند که نوزاد دوم را حتی اگر به حالت بریچ (سر به طرف بالا و نوزاد از ناحیه انتهایی بدنش بیرون بیاید) قرار گرفته باشد، به صورت طبیعی خارج کنند، در حدود ۵ درصد از موارد ضرورت دارد که قلوی دوم از طریق عمل سزارین متولد شود.

آکاایران: آنچه درباره زایمان دوقلوها باید بدانید (بخش اول)


همچنین به شما توصیه خواهد شد در موارد زیر برای زایمان دوقلوها، سزارین برنامه ریزی شده داشته باشید:

• اگر سابقه سزارین قبلی داشته باشید.
• نوزادتان نسبت به طول مدت بارداری که داشته اید کوچکتر از حد مورد انتظار باشد.
• جفت روی ورودی گردن رحم را بپوشاند (پلاسنتا پرویا)
• یک یا هر دو نوزاد در طی زایمان مشکل تنفسی دارا باشند.
• زایمانتان به کندی پیش برود.
• فشار خون تان به حدی بالا باشد که به درمان جواب ندهد.
• تشنج آبستنی داشته باشید.
• طناب نافی درون کانال زایمان افتاده و جلوی نوزاد قرار گیرد (پرولاپس).

چه موارد دیگری روی نوع زایمان دوقلوها تاثیر خواهند داشت؟

محل زندگیتان و همچنین قوانین بیمارستان می توانند انجام یا عدم انجام عمل سزارین را تحت تاثیر قرار دهند، پزشک شخصیتان هم می تواند در انتخاب نوع زایمان تاثیر داشته باشد.
با ماما یا پزشک تان درباره وضعیت پزشکیتان و آن چه که دوست دارید اتفاق بیفتد صحبت کنید، درباره این که پزشکان بیمارستانتان تجربه زایمان طبیعی دوقلو دارند و این که بیمارستان چه قوانینی در مورد زایمان دوقلوها دارد، پرس و جو کنید، کارکنان بیمارستان باید درباره زایمان چندقلوها راهنمایی های لازم را در نهایت احترام انجام دهند. می توانید آنچه درباره زایمان دوقلوها باید بدانید (بخش دوم) را برای افزایش آگاهیتان مطالعه کنید.

.

منبع : mamanam.com