آکاایران: دوران بارداری، تنها عامل عمده فشار در مادران باردار نیست، بلکه دوران بارداری دوره ای است که احتمالا از همان آغاز اکثر مادران باردار از زایمان به خصوص زایمان طبیعی هراس خواهند داشت. هنگامی که وقت زایمان فرا رسد، قطعا یک تجربه استرس زا هم برای شما به عنوان یک مادر باردار و هم برای اطرافیان ایجاد خواهد شد، اما به یاد داشته باشید که بهترین بخش فرایند زایمان طبیعی این است که مدت آن، بسیار طولانی نیست. هنگامی که درد زایمان شروع می شود و بعد از مدت کمی پایان می پذیرد، زیاد طول نمی کشد که یک نوزاد کوچک و دلپذیر را در آغوش خود می گیرید.

زایمان یک فرآیند طبیعی است!

شما مادر باردار، همواره بهتر است بدانید که دقیقا چه جزئیاتی در هنگام زایمان طبیعی در بدن یک مادر اتفاق می افتد، زیرا این همان چیزی است به شما کمک خواهد کرد تا با آرامش و تمرکز بیشتر برای اتفاقات آینده در این فرآیند آماده شوید. در ادامه این مقاله، جزئیات سه مرحله اصلی از زایمان طبیعی و این که چه اتفاقاتی در طول مراحل زایمان در بدن شما می افتد، توضیح داده خواهد شد.

آکاایران: سه مرحله اصلی زایمان طبیعی + فیلم زایمان طبیعی

سه مرحله اصلی زایمان طبیعی :

زایمان طبیعی در سه مرحله متوالی رخ می دهد که با ترکیدن کیسه آب رحم شروع شده و تا جدا شدن جنین از جفت مادر ادامه خواهد یافت.

1. مرحله اول زایمان طبیعی،گشاد شدن دهانه رحم :

دهانه رحم در زنان باردار که محل اتصال بین رحم و قسمت گشاد مهبل (واژن) است، با شروع نشانه های زایمان طبیعی با سرعت بیشتری پیشرفت کرده و کار خود را آغاز خواهد نمود. لازم است بدانید که این اتفاق در سه مرحله اتفاق می افتد.

سه فاز گشاد شدن دهانه رحم در زایمان طبیعی :

1. فاز یک:
دهانه رحم برای اولین بار به اندازه 0-4 سانتی متر گشاد خواهد شد. حداکثر مدت زمانی که برای این مرحله از زایمان طبیعی می تواند سپری شود، در حدود 6-10 ساعت خواهد بود و گاهی اوقات شاید حتی در مدت کوتاه تری هم این اتفاق در بدن مادر رخ داده باشد. تجاربی که شما مادر باردار در رویارویی با این مرحله ممکن است کسب کنید بسیار ناچیز خواهد بود و هیچ راهی برای گفتن احساسات این مرحله موجود نیست. در این مرحله از زایمان طبیعی ، معمولا انقباضات خفیف رحمی همراه با پارگی پرده ها در مادر دیده می شود.
2. فاز دوم:
دهانه رحم مادر در حال زایمان طبیعی، در حال حاضر 4-7 سانتی متر گشاد شده است. فاز دوم مرحله ای است که معمولا در آن، کار آمادگی بدن مادر برای زایمان طبیعی آغاز خواهد شد. دوره گشاد شدن دهانه رحم در این مرحله هم حدود 3-6 ساعت (به طور متوسط در مادرانی که برای اولین بار حامله شده اند،) طول خواهد کشید. به یاد داشته باشید که در این فاز، شما به عنوان یک مادر باردار ممکن است انقباضات شدید و یا تدریجی را در رحم خود، هر سه تا پنج دقیقه یکبار احساس کنید. همچنین، شما به عنوان یک مادر در حال زایمان طبیعی، شاهد ترشحات مبهل خود که مایل به رنگ صورتی یا قهوه است، هم خواهید بود.
3. فاز سه:
این فاز، آخرین قسمت مرحله اول زایمان طبیعی است که در آن دهانه رحم حدود 10 سانتی متر گشاد خواهد شد و روی دادن این مرحله از زایمان طبیعی، بین 20 دقیقه تا 2 ساعت طول خواهد کشید. انقباضات رحمی مادر در این فاز شدیدتر احساس خواهد شد و حتی ممکن است او دچار تهوع، لرزش و خستگی شود که همراه با تمایل شدید به وارد شدن فشار زیاد خواهد بود. لازم است بدانید که سوزن سوزن شدن یا احساس سوزش در ناحیه واژن هم تجربه دیگری است که در این فاز، مادر آن را احساس خواهد نمود.

سه مرحله اصلی زایمان طبیعی + فیلم زایمان طبیعی   - آکازایمان طبیعی

2. مرحله دوم زایمان طبیعی – فشار جنین به دهانه رحم و تولد نوزاد:

این مرحله از زایمان طبیعی وقتی شروع می شود که دهانه رحم به طور کامل گشاد شده باشد و معمولا در مادرانی که برای اولین بار باردار شده اند، حدود 2 ساعت طول خواهد کشید. در این مرحله، مادران جوان و بی تجربه ممکن است اصرار زیاد به فشار آوردن دارا باشند که منجر به هل دادن نوزاد به خارج از رحم خواهد شد. در این فاز ممکن است تلاش و فشار زیاد، مادر را خسته نموده و از نفس بیندازد. همچنین، مادر درد شدیدی را در سراسر ناحیه تناسلی و ناحیه واژن خود، با شروع به بیرون آمدن سر نوزاد از دهانه رحم و پهن تر شدن قسمت دهانه واژن احساس خواهد نمود.

اگر شما مادر باردار جوان که اولین بار این کار را تجربه می کنید، دچار مشکلاتی در گشاد شدن این منطقه شوید، پزشک شما ممکن است اپیزیاتومی ( ایجاد یک برش کوچک در منطقه بین واژن و مقعد که به گسترش و بازشدن دهانه رحم کمک کرده و نوزاد را به راحتی از آن خارج خواهد نمود) را پیشنهاد کند. هنگامی که سر نوزاد شما از دهانه رحم دیده شد، دیگر نیازی به فشار زیاد نخواهد بود. در واقع بعد از این مرحله، شما به عنوان یک مادر در حال زایمان طبیعی می توانید آرام باشید و اجازه دهید تا بقیه بدن نوزاد با سر خوردن، به راحتی از رحم بیرون آید.

3. مرحله سوم زایمان طبیعی - تحویل جفت :

حالا که نوزاد شما پا به این دنیا گذاشته است، مرحله سوم و آخرین مرحله از زایمان طبیعی، یعنی بیرون آوردن قطعات جفت باقی مانده در بدن مادر شروع خواهد شد. این دوره که گاهی اوقات زایمان نامیده می شود، معمولا چند دقیقه پس از تولد نوزاد اتفاق می افتد و ممکن است پزشک معالجتان از شما درخواست کند تا با فشار بیشتر، تکه های جفت را به بیرون از رحم برانید که حتی ممکن است این مرحله باعث دل درد خفیف در مادر شود. اما فراموش نکنید که این درد در طول مراحل زایمان طبیعی، آخرین دردی خواهد بود که احساس می شود.

سه مرحله اصلی زایمان طبیعی + فیلم زایمان طبیعی   - آکازایمان طبیعی
 

پزشک ممکن است بلافاصله بعد از زایمان طبیعی از شما بخواهد که شروع به تغذیه نوزاد خود کنید. به یاد داشته باشید که تغذیه فرزندتان، بلافاصله پس از تولد او برای تحریک انقباضات رحم شما بسیار موثر خواهد بود. همچنین، کار دیگری که انجام آن باید بلافاصله بعد از زایمان طبیعی صورت گیرد، ماساژ دادن شکم مادر است که با این کار، تکه های جفت از رحم جدا شده و خارج می شوند.
در حالی که ممکن است به نظر برسد که مراحل زایمان طبیعی خوب و راحت باشد، اما واقعا مرحله ی سختی از زندگی هر مادری محسوب می شود. اما باید به خاطر داشته باشید که انجام این مراحل بسیار حیاتی است. در واقع، به این واقعیت فکر کنید که شما باید از هر فرصتی برای به دنیا آوردن نوزاد خود تحت شرایط عادی استفاده کرده و تمام این دشواری ها را تحمل نمایید. لازم است بدانید که قرار گرفتن در یک محیط آرام و جای راحت در طول فرآیند زایمان طبیعی آن را برای شما آسان خواهد کرد و تمرکز بیشتری بر روی هل دادن نوزاد با فشار به بیرون از رحم خواهید داشت. به عنوان یک مادر باردار، به یاد داشته باشید که نباید ترس و اضطرابی در این مرحله داشته باشید. زیرا داشتن ترس و اضطراب باعث می شود که تا آخر عمر تجربه بدی از این دوره در ذهنتان باقی بماند. پس، به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که تنها کار مهم، برای به دنیا آوردن آسان یک نوزاد در فرآیند زایمان طبیعی، نفس کشیدن عمیق خواهد بود!

فیلم شبیه سازی زایمان طبیعی

 
.

منبع : mamanam.com