آکاایران: 8 راز از زبان متخصص زنان و زایمان

آکاایران: آیا از نگرانی های متخصص زنان و زایمان برای سلامت تان خبر دارید؟

چرا شما باید قبل از ۳۵ سالگی باردار شوید؟

زنان در حالی متولد می شوند که در تخمدانشان تعداد محدودی سلول تخم وجود دارد. این سلول ها سال های زیادی در تخمدان می مانند و در سال های آخر جوانی این سلول ها دیگر با انرژی و فعال مثل اولشان نیستند. درنتیجه باید در بارداری کمی عجله کرد. اگر شما می خواهید که مجبور به استفاده از روش های کمکی در زایمان یا حتی ایجاد مشکلات برای نوزادتان یا ناباروری نشوید باید سعی کنید تا قبل از سن یائسگی حامله شوید. در ایران سن یائسگی ۵۱ سال است و در هند ۴۸ سال و در غرب ۵۳ سال. البته این اعداد تنها میانگین آماری هستند و تا چند سال می توانند با واقعیت سن یائسگی شما اختلاف دارا باشند. لازم به ذکر است که تا ۱۰ سال قبل از یائسگی توانایی بارداری تقریبا به صفر می رسد در نتیجه لازم است حتما تا پیش از یائسگی باردار شوید.

سن مناسب برای بستن مجاری تخمدان و جراحی برای پیشگیری از بارداری

برخی زنان تمایلی به بارداری ندارند یا اینکه شرایط نگه داری یک بچه را در حال حاضر ندارند به همین علت است که با جراحی یا روش های مختلف سعی می کنند از بچه دار شدن جلوگیری کنند. لازم به ذکر است که سن مناسب برای حاملگی ۲۰ تا ۳۰ سال است و بعد از آن سلول تخم توانایی و باروری خود را از دست می دهد. در این مواقع توصیه می شود که از روش فریز کردن سلول تخم بهره ببرید. شما با این کار می توانید سلول های تخم را در همان وضع فعال خود نگه دارید و هرگاه که خواستید آن را بارور کنید.

مراقب سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) خود باشید.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک بیماری است که برخلاف تصور بسیاری از مردم تنها محدود به درمان جوش آکنه و همچنین کاهش موهای زائد صورت و یا چاقی نیست. حتی پس از یائسگی هم مراقبت های پیشگیرانه و کنترل این بیماری برای پوشش خطر ابتلا به سندروم متابولیم، بیماری های قلبی عروقی، چاقی و سرطان لازم است.

رابطه ی جنسی سالم

رابطه ی جنسی یک بخش جدا نشدنی زندگی است. تنها کافی است که مراقب سلامت رابطه تان باشید و از بیماری هایی که از این راه می توانند منتقل شوند خود را حفظ نمایید.

مراقب بهداشت واژن باشید.

حمام کردن متداول و همچنین مراقبت برای بهداشت واژن نکته ای است که هیچ زنی نباید فراموش کند. باید خود را از بیماری های عفونی و عفونت های واژن حفظ کرده و نگذارید این عفونت ها در شما ریشه بگیرند.

.

منبع : 7ganj.org