آکاایران: ارتباط افسردگی بعد از زایمان با ماه تولد نوزاد

تاریخ ایجاد : 
11:19 1396/08/02

 افسردگی پس از زایمان احساسی افراطی از تشویش، ناراحتی و خستگی است که پس از زایمان بر مادر حادث می شود. چنین احساساتی اگر درمان نشوند ممکن است اثر جدی بر سلامت عاطفی و فیزیکی مادر دارا باشند. حتی ممکن است برقراری ارتباط با کودک یا مراقبت از او را برای مادر دشوار کند. در موارد شدید حتی ممکن است فکر آسیب رساندن به خود یا کودک به ذهن مادر خطور کند.

آکاایران: ارتباط افسردگی بعد از زایمان با ماه تولد نوزاد

آمارها تلاش می کنند که افسردگی پس از زایمان به اندازه ای شایع است که از هر 9 زن در ایالات متحده، 1 زن دچار این حالات پس از زایمان می شود. هرچند که پیدا کردن یک علت برای این نوع از افسردگی دشوار است اما عوامل خطر شناخته شده این احساس عبارتند از استرس، پیشینه افسردگی، زایمان پیش از موعد و تجربه بارداری یا زایمان ناخوشایند.

محققان بیمارستانی در بوستون آمریکا در آخرین مطالعات خود در مورد دلیل رشد افسردگی پس از زایمان، با بررسی سوابق پزشکی حدود 20 هزار زن که در فاصله ژوئن 2015 تا اوت 2017 زایمان کرده بودند متوجه شدند که از میان آنها 817 مورد دچار افسردگی پس از زایمان بودند. یافته های دقیق تر نشان می دهد زنانی که در ماه های بهاری یا زمستانی وضع حمل کرده بودند در مقایسه با آنهایی که فرزندان خود را در پاییز یا تابستان به دنیا آورده بودند با احتمال کمتری با افسردگی پس از زایمان دست و پنجه نرم می کنند.

محققان دلیل این امر را شرایط بد آب و هوایی در زمستان و بهار عنوان کردند که می تواند مادران را به انجام فعالیت های لذت بخش و آسان در داخل خانه با نوزاد تشویق کند. این مطالعه همچنین نشان داد زنانی که فاقد بیهوشی زایمان کرده بودند بیشتر در معرض این نوع از افسردگی هستند چون درد بیشتری را تجربه کرده بودند. علاوه بر این، جای شگفتی نیست زنانی که در پایان دوره بارداری زایمان کرده بودند کمتر در معرض افسردگی پس از زایمان بودند چون با فشار روانی کمتری کودک سالم خود را به دنیا می آورند.

اما نکته مهم نقش میزان چربی بدن زن بر افزایش احتمال این افسردگی بود. مادرانی که شاخص توده چربی بدنشان بالا بود در مقایسه با کسانی که BMI سالمتری داشتند و سفید پوست بودند بیشتر در معرض افسردگی پس از زایمان قرار داشتند. در واقع قومیت و تفاوت پایگاه اجتماعی اقتصادی سفیدپوست ها در میان سایر قومیت ها نیز نقش بسزایی در ابتلای مادر به این افسردگی دارد. بنابراین زنان می توانند با برنامه ریزی بهتر در کاهش خطر ابتلا به این حالت سهیم باشند.

شفقنا زندگی

.

منبع : new.ksabz.net