آکاایران: وزن مجاز کوله پشتی دانش آموزان

تاریخ ایجاد : 
09:54 1396/06/29

مدیر گروه طب کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: حمل کیفهای دستی سنگین همواره دانش آموزان را  در معرض خطر بیماریهای عضلانی اسکلتی قرار میدهد.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر احسان رفیعی منش با تاکید بر اینکه رعایت عوامل پیشگیرانه و استفاده از تجهیزات آموزشی استاندارد می تواند از بروز مشکلات اسکلتی و عضلانی در دانش آموزان جلوگیری کند خاطر نشان کرد: حداکثر وزن مجاز برای کوله‌پشتی دانش‌آموزان ۱۰ درصد وزن بدن میباشد و برای هر سنی و هر مقطع تحصیلی با توجه به وزن دانش‌آموزان کوله‌ پشتی مناسب باید خریداری شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: وزن های بیشتر کوله پشتی منجر به بروز تغییرات منفی در ستون فقرات و افزایش دردهای شانه، پشت و کمر و حتی محدودیتهای تنفسی می شود.

وی با تاکید بر اینکه کوله پشتی باید دارای دو بند ضخیم و پهن باشد به  والدین توصیه کرد: کوله پشتی هایی که اندازه آن تا بالای کمر بوده و دارای کمربند و بند شانه است تهیه کنند و نسبت به قرار گرفتن کوله پشتی روی هر دو شانه فرزند خود به منظور جلوگیری از دردهای عضلانی و اسکلتی دقت دارا باشند.

دکتر رفیعی منش با اشاره به اینکه کتابهای سنگین تر می بایست تقریبا پشت دانش آموز و کتابهای سبک باید در قسمت جلویی کوله قرار گیرند به دانش‌آموزان توصیه ‌نمود حتی الامکان از جاسازی وسایل سنگین و غیر ضروری مانند لب‌تاپ، بطری‌های آب بزرگ و وسایل رایانه‌ای در کوله‌پشتی خودداری کنند.

مدیر گروه طب کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: اختصاص کمد وسایل شخصی به دانش آموزان در مدرسه بمنظور جلوگیری از حمل کتاب اضافی به مدرسه، تشویق دانش آموزان به ورزش منظم روزانه و همچنین دادن استراحتهای کوتاه مدت در فواصل کلاسهای درس از دیگر راهکارهای کاهش این بیماریها در دانش آموزان به شمار می رود.

.

منبع : new.ksabz.net