آکاایران: نشانه های عفونت بند ناف

آکاایران: نشانه های عفونت بند ناف

بند ناف معمولاً ظرف 3 تا 15 روز خشک شده و می افتد و جای آن به صورت زخمی باقی می ماند که ظرف چند روز خوب می شود.
جنین در داخل رحم مواد غذایی و اکسیژن لازم را طریق جفت که به دیواره داخلی رحم مادر متصل است، دریافت می کند. جفت از طریق بند ناف <umbilical cord>به شکم جنین متصل می شود. پس از تولد، بند ناف با گیره ای بسته شده و از نزدیک بدن نوزاد قطع می شود و به این ترتیب تکه ای از آن متصل به ناف کودک باقی می ماند که به مرور می افتد.

بند ناف معمولاً ظرف 3 تا 15 روز خشک شده و می افتد و جای آن به صورت زخمی باقی می ماند که ظرف چند روز خوب می شود.

به یاد داشته باشید که مهم ترین مسأله در نگهداری بند ناف قبل از افتادن آن، جلوگیری از عفونت است.

بند ناف را باید خشک و تمیز نگه داشت. در هنگام تعویض پوشک لبه بالای آن باید زیر بند ناف تا کرد تا بند ناف در معرض هوا قرار داشته باشد و با ادرار تماس پیدا نکند. زمانی که بند ناف می افتد، ممکن است پوشک کمی خونی شود که طبیعی است. از حمام کردن نوزاد در وان تا قبل از افتادن بند ناف باید خودداری کرد.

در هوای گرم فقط باید به نوزاد پوشک و لباسِ گشاد پوشاند تا جریان هوا زیر لباسش برقرار بوده و بند ناف سریع تر خشک شود. تا زمانی که بند ناف بیفتد باید از پوشاندنِ لباس های زیر دکمه دار به او خودداری کرد. هیچ گاه سعی نکنید بند ناف را با دست بکنید، حتی اگر خیلی شل شده باشد و تنها اتصال آن رشته ای نازک باشد.

گاهی بعد از افتادن بند ناف توده گوشتی کوچکی باقی می ماند که ممکن است خودش از بین برود و یا نیاز به درمان داشته باشد. این توده ها که «گرانولوم نافی» خوانده می شوند، مشکلی جدی نبوده و در داخل آن ها عصب موجود نیست؛ بنابراین در صورتی که نیاز به درمان دارا باشند، درمان آن ها دردناک نخواهد بود.

در اتاق زایمان، متخصص زنان یا ماما برای جلوگیری از عفونت، بند ناف را پس از قطع کردن با مواد ضد عفونی کننده تمیز می کند. سال ها توصیه بر این بود که برای تمیز کردن بند ناف در روزهای بعد در خانه، از پنبه یا گاز آغشته به الکل یک یا دو بار در روز استفاده شود. بسیاری از متخصصین کودکان هنوز هم به این روش اعتقاد دارند، ولی امروزه بعضی دیگر معتقدند که بهتر است بند ناف را رها کرد تا خودش خشک شود و بیفتد. دلیلِ این اعتقاد نوین نتایج مطالعه ای که در سال 1998 در کانادا انجام شد.

در این مطالعه چنین نتیجه گیری شد که ترمیمِ بند ناف هایی که به حال خود رها می شوند، 8 روز طول می کشد، در صورتی که این زمان برای بند ناف هایی که با الکل تمیز شده بودند 10 روز بود (در هیچ کدام از 1800 نوزادی که این مطالعه بر روی آن ها انجام شده بود، عفونت دیده نشد).

یکی از دلایلی که بعضی متخصصین کودکان هنوز هم روش تمیز کردن با الکل را توصیه می کنند، این است که بند ناف هایی که با الکل تمیز نمی شوند، گاهی ترشحات و بویی بد دارند. از سوی دیگر بسیاری از این متخصصین معتقدند که اختلاف دو روز در زمان ترمیم، اختلافِ چندان قابل توجهی نیست.

علائم عفونت بند ناف

در صورتی که هر یک از علائم زیر را مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید:
تب یا بد حال بودن نوزاد
تورم یا قرمزی ناف یا اطراف آن
وجود چرک

.

منبع : pezeshk.us