آکاایران: خطرات سونوگرافی های سه بعدی برای جنین

بارداری و نوزاد

دستگاه های سونوگرافی سه و چهار بعدی حدود سه سال است که به کشور ما وارد شده و براساس نظر متخصصان بیشتر در موارد غیر ضروری و توسط مادران باردار مورد استفاده قرار میگیرد و بر خلاف تصور بی ضرر بودن آن ; همواره با امکان بروز خطرات جبران ناپذیری برای جنین همراه است

دستگاه های سونوگرافی سه وچهاربعدی با استفاده از یک محفظه وارسال انرژی از سه زاویه مختلف به درون بدن علاوه برایجاد تصاویر سه بعدی خطراتی هم چون آسیب به حلزون شنوایی در جنین ایجاد میکند.

دستگاه های سونوگرافی سه و چهار بعدی حدود سه سال است که به کشور ما وارد شده و براساس نظر متخصصان بیشتر در موارد غیر ضروری و توسط مادران باردار مورد استفاده قرار میگیرد و بر خلاف تصور بی ضرر بودن آن ; همواره با امکان بروز خطرات جبران ناپذیری برای جنین همراه است .

این دستگاه برای گرفتن تصویرمناسب از حداکثر انرژی استفاده می کند واین امر میتواند در صورت استفاده نامناسب و غیر ضروری آسیب های جبران ناپذیری بر بدن وارد کند زیرا چنانچه این دستگاه به میزان زیاد بر روی شکم مادر نگه داشته شود همانند میکروویو عمل کرده و از نظر تئوری حتی میتواند مایع آمنیوتیک یا کیسه آب اطراف جنین را به جوش بیاورد و بافت های بدن وی را دچار آسیب کند. بر اساس موارد گزارش شده جنین هایی که به هر دلیلی بعد از انجام سونوگرافیهای سه یا چهار بعدی رنگی؛ سقط شده اند در زیر پوستشان حباب های هوا مشاهده شده و تاول های پوستی داشته اند و طی مطالعات مختلف نیز ثابت شده است به دلیل انرژی بسیار بالا; امکان بروز آسیب جدی به حلزون شنوایی جنین وجود دارد.

ضرورت استفاده از این نوع سونوگرافی ها را در مواردی بسیار محدود مانند تشخیص لب شکری یا بیماری های استخوانی جنین عنوان کرد و بیان داشت : در همه این موارد در مرحله نخست ؛ سونوگرافی معمولی انجام می شود و فقط با تشخیص پزشک متخصص سونوگرافی های سه یا چهار بعدی تجویز می شود. به دلیل آموزش انجام شده در اروپا و آمریکا مادران باردار حاضر به انجام سونوگرافی های حتی معمولی هم نیستند و در کشور انگلستان هم حداکثر یک بار و برای تعیین تاریخ زایمان سونوگرافی انجام می شود و در کشوری مثل آمریکا حتی این یکبار هم از طرف مادران تقاضا نمی شود.

این در حالی است که در ایران در طول دوره بارداری چندین مورد سونوگرافی انجام می شود که اغلب به اصرار زائو و برای تعیین جنسیت جنین می باشد و هیچ ضرورتی در انجام این امر موجود نیست. هم اینک به سبب عدم آگاهی نسبت به خطرات جدی این نوع سونوگرافی ها مادران اغلب برای تعیین جنسیت جنین با تهیه عکس سه بعدی برای استفاده در آلبوم ; اقدام به انجام این نوع سونوگرافی می کنند که هیچگونه کاربرد علمی ندارد.

باید فرهنگ سازی لازم در این خصوص انجام شود و مادران آگاه شوند که در استفاده از این وسیله برای تعیین جنسیت جنین درمواردی اشتباه صورت می گیرد و از این طریق نیز سلامت جنین بطور جدی به خطر می افتد. سونوگرافی های سه و چهار بعدی در مراحل اولیه بررسی علمی قرار دارد و کاربرد علمی آن در بسیاری از موارد ثابت نشده و ممکن است اثرات مخرب آن در سال های آتی مشخص شود بنابراین باید از استفاده از آن فاقد نظر متخصص اجتناب کرد.

در بین عامه مردم سونوگرافی فاقد ضرر به نظر میرسد در صورتی که انجام سونوگرافی میتواند عواقب ناخوشایندی درپی داشته باشد. به مادران باردار توصیه می شود در مراجعه به پزشک متخصص اصراری بر انجام انواع سونوگرافی ها نداشته باشند زیرا در صورتی که از نظر پزشکی توسط متخصصین مربوط ضرورت این امر تشخیص داده شود؛ تجویز خواهند کرد. در کشورهای غربی حتی سونوگرافی معمولی برای زنان باردار تجویز نمی شود در صورتیکه در کشور ما به دفعات و حتی به اصرار مادران انجام می شود! hseexper
پزشک آنلاین
دکتر سعید ملایری [ شنوایی شناسی ]

.

منبع : pezeshk.us