آکاایران: زمان انجام اکوکاردیوگرافی قلب جنین

bxs1

اکوکاردیوگرافی جنینی یک آزمایش مشابه با سونوگرافی است. این آزمون به پزشک اجازه می دهد ساختار و عملکرد قلب فرزند شما را بهتر ببیند. این آزمایش معمولا در سه ماهه دوم، بین هفته هجدهم بارداری تا هفته بیست و چهارم بارداری انجام می شود.

این آزمایش با استفاده از اکوی امواج صوتی از ساختار قلب جنین عمل می کند. یک دستگاه این امواج صوتی را تجزیه و تحلیل می کند و یک تصویر یا اکوکاردیوگرام از داخل قلب ایجاد می کند. این تصویر اطلاعاتی در مورد چگونگی شکل گیری قلب جنین و اینکه آیا به درستی عمل می کند یا خیر، فراهم می کند.

bxs2

سونوگرافی بارداری

1- اکوکاردیوگرافی شکمی

- اکوکاردیوگرافی شکمی بسیار شبیه سونوگرافی است. از شما خواسته خواهد شد دراز بکشید و شکم خود را نشان دهید. یک تکنسین سونوگرافی یک ژل روان کننده مخصوص بر روی پوست شما اعمال می کند. این ژل مانع از اصطکاک می شود به طوری که مبدل اولتراسوند که دستگاهی است که امواج صوتی را ارسال و دریافت می کند می تواند روی پوست شما حرکت کند. ژل همچنین به انتقال امواج صوتی کمک می کند.

- این مبدل امواج صوتی با فرکانس بالا را از طریق بدن شما می فرستد. امواج با برخورد به شیء متراکم مانند قلب فرزند شما اکو می شود. این انعکاس ها سپس به یک رایانه بازتاب می شوند. امواج صوتی برای شنیدن صدای انسان بسیار زیاد است.

- تکنسین مبدل را در اطراف شکم حرکت می دهد تا تصاویری از قسمت های مختلف قلب کودک شما را دریافت کند. بعد از عمل، ژل از شکم شما پاک می شود. سپس می توانید فعالیت های عادی خود را ادامه دهید.

2- اکوکاردیوگرافی واژینال

برای اکوکاردیوگرافی واژینال، از شما خواسته خواهد شد تا از کمر به پایین لباس هایتان را در آورید و روی میز آزمایش دراز بکشید. تکنسین پروب کوچکی را به مهبل (واژن) شما وارد می کند. پروب از امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر از قلب کودک شما استفاده می کند. اکوکاردیوگرافی واژینال معمولا در مراحل اولیه حاملگی استفاده می شود (سونوگرافی واژینال چگونه انجام می شود؟). این آزمایش ممکن است یک تصویر واضح تر از قلب جنین ایجاد کند.

bxs3

همه زنان باردار نیاز به یک اکوکاردیوگرام جنینی ندارند. برای اکثر زنان، یک سونوگرافی اولیه نشان می دهد که تمام چهار دریچه قلب جنین رشد کرده است یا خیر.  اگر آزمایشات قبلی ضربان قلب غیر طبیعی در جنین را تشخیص دهد، متخصص زنان و زایمان ممکن است توصیه کند که این آزمایش را انجام دهید. همچنین در صورت وجود مشکلات زیر به این آزمون نیاز خواهید داشت:

 • جنین شما در معرض خطر اختلال قلب یا اختلالات دیگر در هنگام تولد است
 • سابقه خانوادگی بیماری های قلبی دارید
 • شما در حال حاضر یک کودک مبتلا به بیماری قلبی دارید
 • در دوران بارداری دارو یا الکل مصرف کرده اید
 • داروهای خاصی مصرف کرده اید یا در معرض داروهایی قرار گرفته اید که می توانند باعث نقص های قلبی شوند مانند داروهایی که برای درمان بیماری صرع یا داروهای تجویز شده برای آکنه استفاده می شوند
 • شما دارای سایر بیماری ها از جمله سرخجه، دیابت نوع 1، لوپوس یا فنیل کتونوری هستید که ناتوانی در شکستن اسید آمینه مهم نامیده می شود.
 • بیماری های کروموزومی جنین
 • ناهنجاری های غیر قلبی جنین در سونوگرافی
 • نامنظمی های قلبی جنین
 • جفت منو کوریونیک
 • افزایش ضخامت NT در سونوگرافی (سونوگرافی NT)
 • شک به ناهنجاری های قلبی در سونوگرافی معمولی

برخی از متخصصان زنان و زایمان می توانند این تست را انجام دهند. معمولا یک تکنسین اولتراسوند یا اولتراسونوگرافی، تست را انجام می دهد. یک متخصص قلب اطفال پس از آنکه آزمایش تمام شد، نتایج را بررسی می کند.

bxs4
 • سابقه خانوادگی بیماری های قلبی مادرزادی
 • بیماری های متابولیک مادر مانند دیابت
 • مصرف برخی داروهای خاص توسط مادر مانند داروهای ضد صرع
 • عفونت های مادر در اوایل بارداری مانند سرخجهباردار شدن به دنبال درمان نازایی
 • چاقی بیش از حد مادر
bxs5

سونوگرافی قلب جنین

- در طول مدت ملاقات با پزشک، او نتایج را برای شما توضیح می دهد، به هر سوالی که ممکن است پاسخ می دهد، و شما را به منابع مناسب یا متخصصان مورد نیاز برای درمان بیماری فرزند متولد نشده شما ارجاع می دهد.

- به طور کلی، نتایج طبیعی به این معنی است که هیچ اختلال قلب یافت نشد. اگر پزشک مسئله ای پیدا کند، مانند نقص قلب، اختلالات ریتم یا سایر مشکلات، ممکن است نیاز به آزمایش بیشتری داشته باشید، مانند MRI جنین یا سونوگرافی سطح بالا. ممکن است لازم باشد این آزمایش بیش از یک بار انجام شود یا اگر پزشک فکر می کند اشتباهی رخ داده است آزمایشی دیگر انجام شود.

- مهم است که به یاد داشته باشید که اکوکاردیوگرافی همیشه نمی تواند برای تشخیص هر بیماری استفاده شود. تشخیص برخی از مشکلات، مانند سوراخ در قلب، حتی با تجهیزات پیشرفته نیز دشوار است. پزشک شما توضیح می دهد این آزمایش چه چیزی را می تواند و نمی تواند تشخیص دهد.

bxs6

1- آیا نیاز است برای این آزمایش اکوکاردیوگرافی آماده شوم؟

برای انجام این آزمون لازم نیست کاری انجام دهید. برخلاف سونوگرافی های دیگر قبل از زایمان، نیازی به داشتن مثانه پر برای این آزمایش نیست. تست می تواند از 30 دقیقه تا دو ساعت طول بکشد.

2- در طول آزمایش اکوکاردیوگرافی چه اتفاقی می افتد؟

این آزمون شبیه سونوگرافی معمول بارداری است. اگر از طریق شکم انجام شود، اکوکاردیوگرافی شکمی نامیده می شود. اگر از طریق واژن انجام شود، اکوکاردیوگرافی واژینال نامیده می شود.

3- آیا آزمون اکوکاردیوگرافی خطری دارد؟

هیچ خطری در ارتباط با اکوکاردیوگرام موجود نیست، زیرا از فناوری اولتراسوند و فاقد تابش استفاده می کند.  اما استفاده عادی از آن برای همه مادران توصیه نمی شود.

4- چرا تست اکوکاردیوگرافی مهم است؟

نتایج غیر طبیعی از یک اکوکاردیوگرافی جنینی می تواند غیرقابل حل باشد یا نیاز به آزمایش بیشتری برای تشخیص آنچه ممکن است اشتباه باشد، داشته باشد. هنگامی که یک تشخیص انجام شود، می توانید بارداری خود را بهتر مدیریت کنید و برای زایمان آماده شوید. اطلاعات از این آزمون به شما و پزشک شما کمک خواهد کرد تا هر گونه درمانی را برنامه ریزی کنید. همچنین می توانید از حمایت و مشاوره برای تصمیم گیری برای بقیه بارداری استفاده کنید.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir