آکاایران: حضور کیستهای کوروئید پلکسوس  (CPC) در سونوگرافی سه ماهه دوم، یکی از علل شایع اضطراب است. در اینجا پاسخ به برخی سوالات متداول در مورد CPC ها مطرح می شود.

کیست کوروئید پلکسوس چیست؟

شبکه عصبی کوروئید بخشی از مغز است که مایع مغزی نخاعی را ایجاد می کند؛ این مایع به طور معمول از ستون مغز و ستون فقرات محافظت می کند. در حدود 1 تا 2 درصد نوزادان عادی - 1 از 50 تا 100 - یک حباب کوچک مایع شبکه عصبی کوروئید در حال شکل گیری است. این مایع به صورت کیست در داخل عروق کروئید ظاهر می شود. یک کیست کوروئید می تواند به یک تاول اضافه شود و یک اختلال مغزی در نظر گرفته نمی شود.

چه اتفاقی برای کیست رخ می دهد؟ در اکثریت قریب به اتفاق، کیست حل و فصل می شود و یا ناپدید می شود و هیچ عواقبی ندارد.

نگرانی در مورد کیست کوروئید پلکسوس چیست؟

کیست مغزی جنین

همانطور که قبلا ذکر شد، کیستهای کوروئید در 1 تا 2 درصد جنین طبیعی وجود دارد. با این حال، در درصد بسیار کوچکی از جنین هایی که دارای کیست های کوروئید هستند، اختلال کروموزومی مرتبط با نام تریزومی 18 وجود دارد. جنین هایی که تریزومی 18 دارند دارای یک کپی از کروموزوم 18 هستند. اغلب جنین های تریزومی 18 به صورت مرده به دنیا می آیند. نجات یافتگان بسیار نادر هستند. آنها دچار عقب ماندگی شدید ذهنی و انواع مختلفی از مشکلات دیگر مانند اختلالات در هر سیستم مانند قلب، مغز و کلیه هستند. جنین با تریزومی 18 دارای حدود یک سوم از کیست های کوروئیدی است. بنابراین، زمانی که کیستهای کوروئیدی دیده می شود، نگران این هستیم که جنین ممکن است تریزومی 18 داشته باشد.

تریزومی 18 نادر است. این مشکل در کمتر از 1 در 3000 نوزاد تازه متولد شده وجود دارد. کیستهای کولیت کورئید در جنین های طبیعی نسبتا رایج هستند. بیشتر جنین ها با کیست کولیت کورئید طبیعی هستند. علاوه بر این، بسیاری از ناهنجاری های مرتبط با تریزومی 18 را می توان با استفاده از سونوگرافی دقیق تشخیص داد. در واقع، جنین هایی با تریزومی 18 تقریبا همیشه سونوگرافی را در علاوه بر کیست سیتوپلاسم کوروئید تلاش می کنند، اگر چه برخی از این ناهنجاری ها می تواند کاملا ظریف باشد. اگر هیچ یک از اختلالات اضافی با یک سونوگرافی کامل تشخیص داده نشود، احتمال این که جنین دارای تریزومی 18 باشد بسیار پایین است.

نگاه سونوگرافیست ها به کیست های کوروئید: 

  • کیست شبکه کورویید یکی از سافت مارکرها بشمار می رود به ویژه در تریزومی 18. 
  • اگر کیست ها، یکطرفه و زیر 10 میلیمتر باشد و آنومالی مینور یا حتی ماژور دیگری دیده نشود، نیاز به اقدام تشخیصی تهاجمی نیست 
  • چون که کیست کورویید به تنهایی برای اصلاح ریسک غربالگری ضریب 1 میگیرد.
  •  تنها برای این مادران باید آنومالی اسکن دقیق انجام داد همراه با اکو قلب جنین
  • حتما دستهای جنین رو از نظر clenched hand چک کرد.
  •  توجه شود که اکثر این کیست ها تا 32 هفته بارداری تحلیل میروند.
  •  اگر پدر و مادر  نگران باشند که 3 تا 4 هفته بعد سونو از نظر سایز کیست انجام می شود.

سوالات رایج شما درباره کیست کوروئید پلکسوس:

کیست جنین

1- احتمال این که کیست نشانه تریزومی 18 باشد چقدر است؟

تخمین میزان دقیق ریسک دشوار است و تا حدودی بحث برانگیز است، اما اکثر پزشکان معتقدند که این میزان کمتر از 1 درصد است. به عبارت دیگر، یک جنین با کیست کولیت کورئید، اما سونوگرافی معمولی طبیعی، بیش از 99 درصد احتمال نداشتن تریزومی 18 دارد. آزمایش عادی فتوپروتئین آلفا (AFP) احتمال تریوزومی 18 را کاهش می دهد.

2- آیا اندازه ذرات کیست مهم است؟

به طور معمول، اندازه مهم نیست، هرچند کیست های بیشتر و بزرگ تر، نگران کننده تر هستند.

3- گام بعدی بعد از کشف کیست چیست؟

می توانیم آمنیوسنتز را انجام دهیم و تعدادی از کروموزوم ها را در جنین شمارش کنیم تا اطمینان حاصل شود که یک کروموزوم 18 اضافی موجود نیست. در عین حال می توانیم دیگر ناهنجاری های کروموزومی مانند سندرم داون را رد کنیم. با این وجود خطر کمتری برای آمنیوسنتز وجود دارد که باعث سقط جنین می شود.

4- ریسک سقط جنین با آمنیوسنتز چقدر است؟

تعیین میزان خطر سقط جنین با آمنیوسنتز دشوار است. بسیاری از پزشکان 0.5 درصد یا 1 در 200 را ذکر می کنند.

5- آیا می توانم صبر کنم تا ببینم که کیست حل می شود؟

این به تصمیم شما کمک نمی کند، زیرا کیست ها تقریبا همیشه در جنین های طبیعی و همچنین در افراد دارای تریزومی 18 حل می شوند. دوره طبیعی برای CPC حل و فصل یا ناپدید شدن است. با این حال، حتی زمانی که کیست حل می شود، احتمال این که جنین دارای تریزومی 18 باشد را کاهش نمی دهد.

6- باید چکاری انجام دهم؟

اگر هیچ کاری انجام ندهید، باید اطمینان داشته باشید که نوزاد شما به احتمال زیاد کروموزوم طبیعی دارد. اگر هنوز آزمایش خون آلفا فتوپروتئین (AFP) انجام نداده اید، می توانید این کار را برای ارزیابی بیشتر احتمال تریوزومی 18 انجام دهید.  اگر نیاز به اطمینان دارید، می توانید آمنیوسنتز را با دانستن اینکه این امر بعید است به یک عارضه منجر شود، انجام دهید. تصمیم شما باید به آنچه که با اطلاعات آمنیوسنتز انجام می دهید، احساس شما در مورد سقط جنین، نگرانی شما در خصوص نوزاد آسیب دیده بستگی داشته باشد. اگر می خواهید آمنیوسنتز را ادامه دهید، می توانید اطمینان حاصل کنید که عوارض این روش بسیار نادر است.

در آخر، مامان ها ....

کیست ها اغلب خودبخودی، در سه ماه سوم از بین می روند معمولا تا هفته 24 بارداری و معمولا با نقایص عصبی همراه نیستند اما اگر ریسک فاکتور دیگری  همراه شان بود بررسی ها را بیشتر می کنیم. 
 
تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir