آکاایران: آنتی مولرین چیست؟

AMH یا هورمون آنتی مولرین یک ماده تولید شده توسط سلول های گرانولوزا در فولیکول های تخمدان است.  این ماده اولین بار در فولیکول های اولیه ساخته شده است که از مرحله فولیکول اولیه تشکیل شده است. در این مراحل فولیکولها میکروسکوپی هستند و توسط سونوگرافی دیده نمی شوند.  تولید کاهش می یابد و پس از آن فولیکول ها رشد می کنند. تقریبا هیچ آنتی مولرینی در فولیکول ها (اندازه طبیعی فولیکول برای بارداری ) موجود نیست که بزرگتر از 8 میلی متر باشد. بنابراین، سطوح نسبتا ثابت است و تست آنتی مولرین را می توان هر روزی در چرخه پریودی انجام داد. بنابراین:

 • AMH بر خلاف FSH، Inhibin B (هورمون LH و FSH چیست؟) و استرادیول در تمام طول سیکل قاعدگی ثابت است ، از این رو ، انجام این تست در هر زمان از چرخه قاعدگی امکان پذیر است.
 • AMH یکی از تست های مهم در ارزیابی ناباروری است و بعلاوه در تعیین دوز صحیح داروهای باروری (از جمله داروهای مورد استفاده در IVF) کمک می کند.
 • افزایش AMH در تشخیص PCOS کمک کننده است.

چه افرادی باید تست AMH را انجام دهند؟

آزمایش آنتی مولرین

زنان کمتر از ۳۸ سال که قصد دارند بارداری خود را بدلیل مسائل شخصی و یا اجتماعی به تاخیر اندازند. چنین افرادی اگر در نتیجه انجام این تست مشخص شود که ذخیره تخمدانی پائینی دارند میباید زودتر اقدام به باردار شدن کنند تا به این وسیله شانس موفقیت خود را در بچه دار شدن افزایش دهند. زنان مسن‌تر از ۴۰ سال کاندیدهای خوبی برای انجام این تست نیستند زیرا آنها بطور طبیعی (بدلیل بالا بودن سن) دارای ذخیره تخمدانی کمتری هستند. گروه دیگری که کاندید برای انجام این تست هستند زنانی هستند که در معرض خطر بالائی برای کاهش ذخیره تخمدانی هستند که شامل افرادی است که سابقه خانوادگی برای نارسائی تخمدان دارند و یا افرادی که مبتلا به بیماری های خودایمنی هستند و بالاخره افرادی که شیمی‌درمانی کرده اند و یا سابقه جراحی تخمدان دارند.

سایر موارد کاربرد این تست عبارتند از:

 • ارزیابی فعالیت تخمدانی و باروری
 • ارزیابی سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • پایش (مانیتورینگ) درمان سرطان تخمدان تومورهای ترشح کننده( AMH
 • ارزیابی ناهنجاری جنینی و تشخیص جنسیت آن
 • پیش‌بینی شروع دوران یائسگی
 • ارزیابی فعالیت بیضه در نوزادان پسر

آنتی مولرین هورمون و باروری

AMH

1- چگونه سطح هورمون AMH می تواند یک آزمایش باروری باشد؟

از آنجا که AMH فقط در فولیکول های کوچک تخمدان تولید می شود، سطح خون این ماده برای اندازه گیری حجم فولیکول های رشد در زنان مورد استفاده قرار می گیرد.

 •  تحقیقات نشان می دهد که اندازه فولیکول های در حال رشد به شدت تحت تأثیر حجم فولیکول های اولیه قرار دارد.
 • بنابراین، میزان خون AMH منعکس کننده منبع تخمک باقیمانده یا "ذخیره تخمدان" است.
 • با افزایش سن زنان، حجم فولیکول های میکروسکوپی باقی مانده کاهش می یابد. به همین ترتیب، میزان خون AMH خون و تعداد فولیکول های انترال تخمدان در سونوگرافی نیز کاهش می یابد.
 • زنان با فولیکول های کوچک مانند آنهایی که دارای تخمدان های پلی کیستیک هستند دارای هورمون AMH با ارزش بالا هستند و زنان تقریبا یائسگی، سطح هورمون آنتی مولرین کمی دارند.

امروزه  اندازه گیری هورمون آنتی مولرین نیز برای تخمین ذخائر تخمدان بکار می رود .  هورمون آنتی مولرین از سلولهای گرانولوزای فولیکولهای کوچک (با اندازه ۴-۶ میلی متر) ترشح میشود و مقادیر ان در تمام طول ماه نسبتا ثابت است و با پریود ارتباطی ندارد. لذا این هورمون را میتوان در هر روزی از ماه اندازه گیری نمود بر خلاف FSH که حتما باید در روز دوم یا سوم پریود و یا اگر همراه با کلومیفن اندازه گیری میشود در روز دهم اندازه گیری نمود .  

2- سطح AMH و احتمال حاملگی با ای وی اف:

زنان با AMH بالاتر واکنش بهتری به تحریک تخمدان برای IVF (آی وی اف چیست و چگونه انجام می شود؟) دارند و تخمک بیشتری را بازیابی می کنند. به طور کلی، داشتن تخمک های بیشتر با IVF، میزان موفقیت بیشتری را به همراه می آورد.

AMH در خصوص کیفیت تخمک اطلاعات زیادی به ما نمی دهد، اما داشتن تخمک بیشتری در بازیابی تخمک های IVF به ما کمک می کند- بنابراین احتمال وجود حداقل یک نطفه با کیفیت بالا برای انتقال به رحم وجود خواهد داشت.

تحقیقاتی در مورد استفاده از سطوح AMH برای پیش بینی نتایج IVF انجام داده است. تحقیقات او نتایج زیر را نشان داد:

• سطوح بالا AMH با نرخ پایین لغو، بازیابی تخمک های بیشتر، نرخ بالای تولد و شانس بالای انجماد جنین های باقی مانده ارتباط دارد.

• میزان کمAMH  میزان موفقیت پایین IVF را در زنان زیر 35 سال پیش بینی نمی کند

• زوجها نباید به خاطر کمبود AMH از امتحان کردن IVF دست بردارند زیرا میزان موفقیت در این موارد معقول است.

سطح طبیعی AMH چیست؟

آنتی مولرین هورمون

برخی از مشکلات مربوط به تفسیر سطوح هورمون AMH می باشد. از آنجایی که تست در طول سال ها استفاده معمولی نشده است، سطوح در نظر گرفته شده به عنوان "طبیعی" هنوز مشخص نشده است و توسط متخصصان توافق نشده است.

جدول زیر دستورالعمل تفسیر AMH را در اختیار ما قرار میدهد.

تفسیر (خانم زیر 35 سال)

سطح AMH خون

بالا

بیش از 4 نانوگرم بر میلی لیتر

طبیعی

1.5-4 نانوگرم بر میلی لیتر

کمی پایینتر از طبیعی

1-1.5 نانوگرم بر میلی لیتر

پایین

0.5-1 نانوگرم بر میلی لیتر

خیلی پایین

کمتر از 0.5 نانوگرم بر میلی لیتر

 

در مورد مقادیر و نتایج هورمون آنتی مورلین اطلاعاتی زیادی کسب می شود زیرا ما همچنان از آزمون باروری AMH استفاده می کنیم و رابطه بین هورمون AMH و باروری، واکنش تخمدان، احتمال موفقیت IVF و غیره را بررسی می کنیم.

تفسیر نتیجه آزمایش آنتی مولرین

 •  AMHدر سندرم تخمدان پلی‌کیستیک افزایش می یابد.
 •  AMHدر برخی از انواع سرطانهای تخمدان افزایش می‌یابد.
 • کاهش AMH در دوره‌ی درمان تومورهای تخمدان که این هورمون را تولید میکنند نشان دهنده‌ی اثربخشی درمان است.
 • تست AMH در فرآیند لقاح خارج رحمی (IVF) کاربرد دارد. میزان AMH با احتمال موفقیت IVF ارتباط دارد.
 • کاهش قابل ملاحظه در سطح AMH نشان دهنده ی شروع یائسگی است.
 • سطح هورمون AMH در دختربچه‌ها و پس از یائسگی پائین است.
 • فقدان یا پائین بودن سطح این هورمون در پسربچه‌ها ممکن است در اثر اختلال در ژن AMH باشد و معمولا در صورت عدم رشد بیضه ها یا در اختلال در عملکرد بیضه‌ها دیده می شود. فقدان آندروژنها منجر به ناهنجاری دستگاه تناسلی و اندام های جنسی می شود.
 • طبیعی بودن سطح AMH و آندروژن ها در پسربچه‌هائی که بیضه‌ی آنها پائین نیامده به این معنی است که بیضه‌ها وجود دارند و فعالیت آنها هم طبیعی است ولی از نظر فیزیکی در جایگاه طبیعی خود قرار نگرفته‌اند.
 •  AMH توسط فولیکول در حال رشد در تخمدان با سرعت ثابتی تولید می شود و مقدار آن تحت تاثیر قرصهای ضدبارداری یا حاملگی قرار نمی‌گیرد.

روش های آزمایش ذخیرۀ تخمدان

هورمون آنتی مورلین یکی از آزمونهای بالقوه ذخیره ذخایر تخمدان است. آزمایش های دیگری وجود دارد که در حال حاضر برای ارزیابی عرضه تخمک باقی مانده استفاده می شود. هیچ کدام از این آزمایش ها کامل نیستند و متخصصان باروری اغلب از ترکیبی از آزمون ها استفاده می کنند تا بتوانند برآورد بهتر از میزان عرضه تخمک باقیمانده بدست آورند.

توجه: هورمون آنتی مورلین نیز به عنوان ماده مهارکننده مولرین در نظر گرفته می شود.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir