bxs1

بارداری و نوزاد

یک فوق تخصص مغز و اعصاب کودک بیان کرد: برای ارزیابی سلامت کودک نه تنها دور سر که سایر ابعاد تکاملی وی مثل تکامل ذهنی، کلامی و حرکتی نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

دکترغلامرضا زمانی ، درباره بیماری میکروسفالی گفت: رشد و تکامل هریک در ابعاد مختلفی کودک را مورد ارزیابی قرار می دهند، رشد ابعاد فیزیکی کودک مانند قد، وزن و دورسر را بررسی کرده و تکامل مهارت هایی را که کودک باید در طیف سنی خاصی به دست بیاورد مورد بررسی قرار می دهد.

وی با بیان اینکه وقتی اندازه دور سر کودک از رنج نرمال جامعه کوچک تر باشد یا به عبارت دیگر ۲ درجه از انحراف معیار پیش بینی شده پایین تر باشد می گویند کودک مبتلا به میکروسفال است، ادامه داد: رشد دور سر کودک نشان می دهد که وی رشد مغزی و تکامل عصبی را طی می کند، اگر این رشد صورت نگیرد می تواند خطر باشد.

این فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان با اشاره به اینکه دور سر کودکان تا ۳ سالگی در هر مراجعه به پزشک اندازه گیری می شود، اظهار کرد: اگر مشخص شود که اندازه دور سر طبیعی نیست بیمار را به متخصص ارجاع می دهند.

زمانی با بیان اینکه تکامل کودک با رشد دور سر وی ارتباط مسقیم دارد، عنوان کرد: کرانیوسین استوزیس اولیه به معنی بسته شدن زودرس استخوان های جمجمه است که مانع از رشد مغز می شود در این حالت باز کردن استخوان های جمجمه در دستور کار قرار می گیرد، همچنین بیماری دیگری که در این زمینه وجود دارد کرانیوسین استوزیس ثانویه یا بسته شدن زودتر از موعد استخوان ها به دلیل عدم رشد مغز است که در این حالت کودک مبتلا به میکروسفال است و نیازی به جا باز کردن برای رشد مغز نیست .

وی با تاکید براینکه کرانیوسین استوزیس ثانویه نشان دهنده آسیب مغزی است، بیان کرد: تاخیر در کسب توانایی هایی تکاملی تاخیر در مهارت های کلامی و ذهنی مواردی هستند که توجه به دور سر کودک را ضروری می کند. همچنین کم توانی ذهنی کودک نسبت به سن وی، اختلال حرکت، تعادل، راه رفتن، مشکلات تغذیه، شنوایی و بینایی مواردی هستند که می توانند به دلیل عدم رشد مغز رخ دهند و در این شرایط باید به دور سر کودک توجه کنیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه تصویربرداری از مغز مشکلات ساختاری آن را که جنبه ژنتیک دارا باشند نشان می دهد، افزود: گاهی عدم رشد مغز ریشه ژنتیک دارد و ساختمان مغز مشکل دارد، اما گاهی ایرادات ساختمانی مغز به دلیل مسائل محیطی مانند، عفونت مادر در دوران بارداری وسرایت عفونت به مغز کودک، در معرض اشعه قرار گرفتن مادر باردار، و بیماری های زمینه ای و متابولیک در فرد است همچنین مشکلات تغذیه، عدم اکسیژن رسانی به مغز کودک و نارسایی در جفت باعث آسیب به مغز کودک می شود.

وی تاکید براینکه برخی از این عوامل قابل درمان هستند، اضافه کرد: مثلا مراقبت مادر از تغذیه و پیشگیری از عفونت در دوران بارداری، عدم استفاده از دارو در این دوران مواردی هستند که می توانند از آسیب به مغز کودک پیشگیری کنند.

این فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان با بیان اینکه سرخجه مادرزادی و عفونت های ویروسی می تواند منجر به میکروسفالی کودک شود، تصریح کرد: زایمان باید در شرایط مناسب رخ دهد تا عدم اکسیژن رسانی به مغز یا ترومای زایمان باعث ایجاد مشکل نشود، همچنین اگر بعد از تولد، کودک در معرض آسیب و ضربه قرار گیرد، می تواند آسیب رسان باشد و رشد مغزی که در حین بارداری آغاز و بعد از تولد ادامه دارد، دچار آسیب شود.

وی با تاکید براینکه درمان های مرتبط با میکروسفالی حسب مورد متفاوت است،اگر به مغز آسیب رسیده باشد، نمی توان کاری کرد، اما عفونت و بیماری ها متابولیک درمان های خاصی دارند و در کرانیوسین استوزیس اولیه نیز درمان از طریق عمل جراحی انجام می شود.

زمانی خاطرنشان کرد: باز بودن ملاج قدامی روی فرق سر و بسته شدن به موقع آن حکایت از روند رشد طبیعی مغز کودک دارد و به همین علت دور سر کودکانی که تازه متولد شده اند تا یک سالگی در فواصل کوتاه و از ۲ سالگی به بعد با فواصل طولانی تر مورد مراقبت قرار می گیرد.

وی تاکید کرد: دور سر کودک پسر نسبت به کودک دختر در شرایطی که از یک خانواده بوده و همسن و هم ژنتیک باشند یک سانتی متر بزرگ تر از دختر است.طبنا

.

منبع : pezeshk.us