آکاایران: بهترین تغذیه در سه ماهه دوم بارداری

بارداری و نوزاد

داشتن برنامه غذایی سالم و تغذیه مناسب در سه ماهه دوم بارداری بسیار مهم است چرا که دانستن بهترین تغذیه برای این دوران نتیجه ای مستقیم بر سلامت مادر و نوزاد خواهد داشت.
بهترین تغذیه در سه ماهه دوم بارداری
تغذیه در بارداری اصلی ترین عامل داشتن کودکی سالم و به دور از بیماری هاست. داشتن یک رژیم غذایی مناسب در دوران بارداری برای داشتن یک نوزاد سالم و با رشد کافی اصلی مهم است . همانطور که می دانید امروزه این مهم به زنان باردار بسیار گوشزد می شود که تا حد ممکن از مواد غذایی فرآوری شده و غیرطبیعی دوری کنند و به سمت یک برنامه غذایی سالم و مقوی روی بیاورند.در این مطلب بهترین پیشنهادهای غذایی برای سه ماهه دوم بارداری را ارئه کرده ایم.
پیشنهادهای غذایی برای سه ماهه دوم بارداری
در ماه چهارم بارداری، بسیاری از اندام های بدن جنین از جمله مغز، طناب عصبی، کلیه ها، چشم ها، گوش ها، دست ها و انگشتان تشکیل شده اند و در واقع جنین ظاهری همانند یک انسان بسیار کوچک را به خود گرفته است.
به علاوه این که در همین ماه هست که جنین حرکات خود را در رحم مادر شروع می کند و همین حرکت باعث یک احساس بسیار مطلوب در مادر می شود.
به همین دلیل برخی متخصصان زنان و زایمان و ماماها معتقدند که ماه چهارم بارداری، ماهی جذاب برای مادران می باشد که نسبت به جنین خود حس عاطفی بیشتری می کنند و به همین دلیل به این ماه، ماه عسل بارداری نیز اطلاق می شود.
به دلیل رشد سریع جنین در این ماه و تشکیل توده استخوانی او، نیازهای تغذیه ای او و مادر افزایش می یابد.در ماه چهارم بارداری، مادر باردار باید مطمئن باشد که در هر وعده غذایی خود از مواد غذایی غنی از فیبر مانند غلات، حبوبات و سبزیجات سبز استفاده می کند.
مصرف مکفی فیبر در رژیم غذایی مادر باردار در این ماه باعث پیشگیری از بروز یبوست می گردد. به علاوه این که فیبر غذایی عملکرد کلی دستگاه های بدنی مادر را تنظیم می کند.در جهت پیشگیری از زایمان زودرس، وزن کم زمان تولد و مشکلات مغزی در زمان تولد، به مصرف اسیدهای چرب ضروری باید توجه ویژه ای شود.
به همین دلیل متخصصان تغذیه معتقدند که میزان دریافت اسیدهای چرب ضروری مانند امگا 3، 6 و 9 در این ماه از بارداری باید از طریق مواد غذایی مانند ماهی تازه آب های شیرین، ماهی تن، خشکبار و روغن زیتون افزایش یابد.
در ماه چهارم ممکن است، پزشک متخصص زنان و زایمان به مادر باردار ویتامین D را به صورت قرص تجویز نماید تا استخوان های جنین در حالت عادی و محکم تشکیل گردند.
برای تامین کلسیم و ویتامین D مورد نیاز از محصولات لبنی توصیه می شود که در ماه چهارم بارداری حداقل روزانه ازیک لیتر شیر پاستوریزه، 500 گرم کشک پاستوریزه و 200 گرم پنیر پاستوریزه استفاده شود تا به عنوان یک مکمل خوب کلسیم برای بدن مادر باردار عمل نمایند.
در صورتی که در ماه چهارم، احساس تهوع از بین رفته باشد، مادر باردار باید سعی کند در رژیم غذایی خود از منابع گوشتی تازه و سالمی که خوب پخته شده باشند، استفاده نماید و از مصرف گوشت های خام و یا نیمه پخته به شدت پرهیز نماید.
به دلیل این که در ماه چهارم بارداری ممکن است در برخی از مادران باردار مشکلاتی مانند ترش کردن و سوزش مری بروز نماید، به همین دلیل مصرف میوه های تازه فصلی با رنگ های متنوع برای ایشان سودمند خواهد بود.سه ماهه دوم بارداری

سه ماهه دوم بارداری

در سه ماهه دوم بارداری نیازهای تغذیه ای جنین و مادر افزایش می یابد.
چون جهش رشد جنین از ماه چهارم به بعد شروع می شود، به همین دلیل نیاز جنین به عنصر آهن نیز افزایش می یابد.
به علاوه این که بدن مادر نیز در این دوران باید 3 تا 6 لیتر خون بیشتری را تولید نماید که همین امر نیاز بیشتر آهن را برای بدن مادر موجب می شود.
بنابراین توصیه می شود که در ماه چهارم بارداری از منابع غنی آهن مانند انواع گوشت بیشتر استفاده شود.
قبل از استفاده از هرگونه قرص آهنی نیز ضروری است که با پزشک در مورد نحوه و میزان مصرف مکمل آهن مشورت گردد.

تغذیه مناسب در ماه پنجم بارداری
در این ماه، حس تمایل مادر به خوردن غذا بیشتر از قبل می شود که از دلایل آن می توان به تغییرات هورمونی در بدن او برای تسریع در رشد و تکامل جنین اشاره نمود.
در ماه پنجم بارداری، مادر باردار باید به خوبی آب بنوشد، این امر مانع از بروز یبوست در او می شود.
با توجه به این که در ماه پنجم بارداری رشد و تکامل اندام ها و بافت های مختلف بدن جنین از جمله عضلات و پوست در حال کامل شدن می باشند.
بنابراین به مادر باردار مصرف منابع غذایی غنی از پروتئین مانند گوشت قرمز کم چرب، گوشت ماکیان، تخم مرغ، خشکبار و غلات، سویا، نخود پخته، پنیر گوسفندی و توفو توصیه می گردد.
سالادهای تهیه شده از سبزیجاتی تازه مانند کلم، هویج، گوجه فرنگی تازه، برگ های کاهو، چغندر منبع عالی از املاح و فیبر موردنیاز در رژیم غذایی می باشند.
البته به دلیل این که انواع سس های سالاد و انواع ادویه های سالاد حاوی سدیم بالایی هستند، باید در ماه پنجم بارداری مصرفشان محدود شود.
در کل یک خانم باردار در ماه پنجم بارداری باید معادل با 30 گرم فیبر در روز دریافت نماید که این میزان را می تواند با مصرف انواع سالاد سبزیجات تازه دریافت نماید.
البته مصرف بیش از 30 گرم مواد فیبری برای خانم باردار توصیه نمی شود، چون باعث بروز مشکلاتی مانند بواسیر می گردد.
خانم باردار در ماه پنجم بارداری می تواند روزانه از میوه هایی مانند سیب، گلابی، موز، کیوی، پرتقال و انواع انگورها استفاده نماید.

تغذیه مناسب در ماه ششم بارداری
در ماه ششم بارداری، یک یا دو بار مصرف مواد غذایی کربوهیدراته در وعده های غذایی اصلی روزانه توصیه می شود.
بنابراین مصرف مواد غذایی کربوهیدراته ای مانند سیب زمینی، ماکارونی، ذرت شیرین، دانه ها و خشکبار و جو می تواند بر سلامت مادر و جنین تأثیر قابل توجهی بر جای گذارد.
از جمله سبزیجات خوبی که مادر باردار می تواند در ماه ششم بارداری در رژیم غذایی خود مصرف نماید، می توان به چغندر، هویج، مارچوبه، اسفناج، کلم، کدو حلوایی، شلغم، بادمجان، لوبیا سبز و گوجه فرنگی اشاره کرد.
این سبزیجات تأمین کننده ویتامین ها و املاح موردنیاز بدن مادر و جنین در ماه ششم بارداری می باشند.
میوه های تازه ای مانند موز، انگور، کیوی، سیب، گلابی و پرتقال از جمله بهترین میوه هایی هستند که توصیه می شود در ماه ششم بارداری برای تأمین ویتامین های موردنیاز، توسط مادر باردار استفاده شوند.
در ماه ششم بارداری، مصرف منظم و روزانه شیر، ماست و پنیر پاستوریزه ضروری است تا پروتئین و کلسیم مورد نیاز بدن تأمین گردد.
مصرف آب و آب میوه های طبیعی باید در این ماه از بارداری به وفور باشد.

سه ماهه دوم بارداری و ضرورت استفاده از میوه وسبزی
توقع بر آن است که یک مادر باردار روزی 6 تا 8 لیوان مایعات و بخصوص آب برای تأمین مایعات مورد نیاز بدن خود استفاده نماید.
در ضمن مصرف آب میوه تازه و طبیعی توسط مادر باردار، برای تأمین مواد مغذی مورد نیاز جهت سلامتی بدن خودش و جنین ضروری می باشد.

وعده های غذایی در سه ماهه دوم

تغذیه صحیح و رعایت اصل تعادل، تناسب و تنوع در هیچ دورانی به اندازه بارداری برای سلامت مادر و همچنین جنین اهمیت ندارد. یادتان باشد که باید حداقل سه گروه از شش گروه اصلی غذایی در هر وجود داشته باشد. به عنوان مثال برای صبحانه می توانید یکی دو برش نان تست سبوس دار را همراه با تخم مرغ یا پنیر و یک ظرف سالاد میوه و یک لیوان شیر بخورید یا برای خودتان املت سبزیجات درست کرده و آن را با یک لیوان شیر و کورن فلکس غنی شده همراه کنید.

عدسی، تخم مرغ آب پز شده به شرط اینکه کاملا سفت شده باشد، یک تکه فیله مرغ یا شاید یک ماهی قزل آلای کبابی می تواند پروتئین مورد نیاز شما را در وعده ناهار تامین کند و بهتر است آن را با یک ظرف سالاد فصل یا سالاد کلم همراه کنید. اگر همچنان گرسنه بودید، یک کاسه ماست کم چرب را هم امتحان کنید. برای مواقعی که منزل نیستید و نمی خواهید در رستوران غذا بخورید می توانید کره بادام زمینی را هم به عنوان یک منبع پروتئینی خوب امتحان کنید.معمولا خانم های بارداری بعد از خوردن شام احساس می کنند که بدنشان به قند نیاز دارد یا به اصطلاح دلشان یک چیز شیرین می خواهد . در این موارد کمی میوه خشک یا ماست میوه خانگی یا حتی چند تکه هویج می تواند چاره ساز باشد.

.

منبع : pezeshk.us