آکاایران: شرایط ورزش کردن در بارداری

همراهان عزیز میهن تاز جلسات ملایم تا متوسط ومنظمحداقل سه بارورزش در هفته ایمن تر از ورزش های یک دفعه ای است. قبل ورزش های متوسط رو به بالا باید یک دوره گرم کردن باشد و بعد از آنها هم یک دوره سرد کردن.

بعد از گرم کردن تمرینات انعطاف پذیری را انجام دهد اما از استرچینگ های بالستیک خودداری کند. از استرچ تا انتهای دامنه خودداری کند.در هوای گرم یامرطوب از ورزش خودداری کند.

ضربان قلب مادرنباید بیشتر از ۱۴۰ تا شود و ورزش های شدیدنباید بیشتر از ۱۵ دقیقه انجام شود. قبل و حین و بعد ورزش برای جلوگیری از دهیدراته شدن مایعات بنوشد.

زنانی که زندگی کم تحرکداشتند باید آرام آرام سطح فعالیت شان را بیشتر کنند مثل راه رفتن، شنا کردن، دوچرخه ثابت و یوگا بهتر است.

شرایط ورزش کردن در دوران حاملگی

ورزش های ائروبیک باید عضلات بزرگ را در بر بگیرد و ریتمیک باشد مثل :

دوچرخه سواری و رقص ائروبیک.
بعد سه ماهه اول دیگر سوپاین قرار نگیرد.
برای مدت طولانی بی حرکت نایستد
ورزش رقابتی انجام نشود.

به طور معمول از ضربان قلب برای مانیتور کردن حین ورزش ائروبیک استفاده می شود اما درحاملگیکارآمد نیست و بهتر است از معیار برگ استفاده کند و در این معیار بین ۱۲ تا ۱۴ باشد.

اگر از علائم زیر حین ورزش مشاهده کرد سریعا ورزش را قطع کند و به پزشک مراجعه کند:

هر علامتی ناشی از خروج خون از واژن”خروج آب از واژن”بالا رفتن ضربان یافشار خون بعد ورزش و خستگی شدید و تپش قلب و درد قفسه سینه
انقباض های مداوم برای بیش از ۶ تا ۸ ساعت که نشان دهنده شروع زایمان زودرس است درد شکم که دلیل خاصی ندارد وزن گرفتن ناکافی کمتر از ۱ کیلو در ماه در سه ماهه دوم و سوم نبود و یا کم شدن حرکت جنین

شرایط ورزش کردن در حاملگی

انجام کدام یک از ورزش ها در بارداری ممنوع است؟

از انجام ورزش هایی که مستلزم دراز کشیدن به پشت باشد، به خصوص پس از ۱۶ هفتگی بارداری خودداری کنید.از انجام ورزش هایی که احتمال آسیب رساندن به شکم شما وجود دارد، مانند کیک بوکسینگ، جودو و اسکواش خودداری کنید.

همچنین بخوانید :  نیازهای تغذیه ای زن باردار چیست؟!

از آنجایی که در بارداری به دلایل هورمونی، مفاصل شما ثبات معمول خود را از دست می دهند، احتمال افتادن و آسیب رسیدن به شما وجود دارد. بنابراین در حین ورزش هایی که احتمال افتادن و از دست دادن تعادل تان وجود دارد، مانند اسب سواری، اسکی، هاکی روی یخ، ژیمناستیک و دوچرخه سواری، باید مراقبت بیشتر از خود به عمل آورید.

به یاد داشته باشید که مرکز ثقل بدن شما در بارداری تغییر پیدا می کند و عکس العمل شما کند تر از حالت معمول می شود.بنابراین بهتر است که از انجام دادن ورزش های فوق خودداری کنید، مگر این که شما قبلاً این ورزش ها را به صورت منظم و روزانه انجام می دادید.

در این صورت با مراقبت بیشتر از خود می توانید، این ورزش ها را به صورت روزانه و مرتب انجام دهید.از شیرجه زدن در آب در بارداری خودداری کنید، چرا که کودک شما هیچ حفاظی در مقابله با این فشار ندارد.از انجام ورزش در ارتفاعات بالاتر از ۲۵۰۰ متر تا زمانی که به این ارتفاع سازگار نشده اید خودداری کنید.

شرایط ورزش کردن در بارداری

چگونه مطمئن شوم که فشار بیش از حد در حین ورزش کردن به خود وارد نمی کنم؟

برای اطمینان از این که فشار زیادی جهت ورزش کردن به شما وارد نمی شود ، حتماً قبل از ورزش کردن خود را گرم کنید و سپس حرکات آهسته جهت سرد شدن تدریجی بدن انجام دهید.

تکنیک های مختلفی که موجب حفظ تناسب اندام بدن شما می شود فاقد این که فشار زیادی به شما وارد شود، وجود دارد. تکنیک هایی که به شما کمک می کند تا متوجه این موضوع شوید که حین ورزش کردن، به خود فشار بیش از حد وارد نمی کنید.

شامل:

تست صحبت کردن:حین انجام ورزش های بارداری، شما باید قادر به صحبت کردن و ادامه دادن یک مکالمه باشید.اگر در حین صحبت کردن نفس شما به شماره بی افتد یا اصطلاحاً نفس کم بیاورید، احتمال این که این ورزش ها برای شما سنگین بوده است وجود دارد.

برنامه ارزیابی خود :
روش دیگر که به شما این اطمینان را می دهد که به خود فشار بیش از حد وارد نکرده اید، برنامه ارزیابی Borg است. با استفاده از این روش شما قادر هستید، شدت حرکات ورزشی خود را ارزیابی کنید.

با ادامه یافتن بارداری این تکنیک به شما کمک می کند تا در صورت لزوم شدت و مدت ورزش کردن خود را کاهش یا افزایش دهید.

میهن تاز

.

منبع : mihantaz.com