آکاایران: تنگ کردن واژن با تمرینات کگل و وزنه های مخروطی و متد نخ و عمل جراحی لابیاپلاستی ممکن است و آب انار و قرص و کرم تنگ کننده واژن توصیه نمی شود
گشادشدن و یا کشیدگی آلت تناسلی زنان (واژن یا مهبل) اتفاقی است که با بالا رفتن سن و در اثر زایمان برای اکثر زنان اتفاق می‌افتد. در برخی از زایمان‌های طبیعی به علت بزرگ بودن جنین خارج کردن جنین از رحم با مشکل رو به رو می‌شود که در این صورت پزشک ماما لبه‌های پایینی واژن را پاره می‌کند و پس از زایمان آن را می‌دوزد.
یکی از روش‌های تنگ کردن واژن دوختن بیشتر واژن پس از زایمان طبیعی است که البته این عمل با ریسک زیادی همراه است. چرا که اگر تنگ شدن بیش از اندازه واژن به رابطه جنسی دردناک منجر شود، سردی زنان پس از زایمان و رابطه جنسی دردناک می‌تواند آن ها را برای همیشه از رابطه جنسی لذت بخش محروم کند.
 

آکاایران: روش های تنگ کردن واژن (مهبل)

 
یکی از روش‌های درمان گشاد شدن واژن استفاده از عمل زیبایی واژن و یا عمل زیبایی لابیاپلاستی است که با این عمل جراحی واژن به حالت طبیعی خود قبل از زایمان طبیعی و دوره‌ی جوانی باز می‌گردد و می‌تواند احیا کننده‌ی روابط جنسی لذت‌بخش دوران جوانی باشد.
 
شل شدن و افتادگی واژن مشکلی نیست که بتوان آن را نادیده‌ گرفت و عوارض و عواقب زیر را به دنبال دارد

 مطالب مرتبط: راه های درمان عفونت واژن با سیر
به طور کلی روش‌های مختلفی به منظور تنگ کردن واژن وجود داشته که استفاده از روش‌های طبیعی مانند تمرینات کگل و وزنه‌های مخروطی، بیشتر توصیه می‌گردد. زیرا در هر صورت هر گونه عمل جراحی با عوارض و عوامل پیش‌بینی نشده‌ای همراه است که می‌تواند اوضاع را از حالت اول نیز بدتر کند. بنابراین می‌بایست روش‌های طبیعی را در اولویت امر قرار داد و در صورت نتیجه نگرفتن به سراغ عمل‌های جراحی رفت.
 

روش‌های خانگی
bxs1
تمرینات کگل شامل منقبض کردن و شل کردن پیاپی عضلات قسمت تحتانی لگن می‌باشد و امروزه به طور گسترده به عنوان اولین گزینه در جهت درمان بی‌اختیاری ادرار و کاهش افتادگی آلت تناسلی زنان، درمان زود انزالی در مردان و همچنین افزایش اندازه و سفتی آلت تناسلی مردان در هنگام نعوظ (که خود به دلیل ضعف در عضلات تحتانی لگن ایجاد شده‌اند) به کار گرفته می‌شود. اگر این عضلات (عضلات قسمت تحتانی لگن) از سلامت و قدرت کافی برخوردار باشند، مدت زمان معاشقه و آمیزش افزایش یافته و لذت ناشی از رابطه زناشویی نیز بیشتر می‌شود. 
 
برای انجام این ورزش، عضلات دور مهبل و مقعد را منقبض کنید و به مدت 8 الی 10 ثانیه این حالت را تحمل کنید و بعد از آن اجازه دهید عضلاتتان منبسط گردد. (درست مثل زمانی که می‌خواهید جلوی جریان ادرار را بگیرید) تمرینات کیگل را با چند انقباض در هر بار شروع کنید و با قوی‌تر شدن عضلات، تعداد انقباضات در روز و زمان نگهداشتن انقباض را افزایش دهید.
 
bxs2
مخروط واژن یک جسم وزنه‌دار است و در اندازه‌های پنبه‌های دوران قاعدگی است. عملکرد آن به این صورت است که با وارد کردن آن درون واژن باید سعی شود که آن مخروط را درون واژن نگه داشت و از خارج شدن آن فاقد کمک دست جلوگیری کرد. افزایش وزن این مخطروط‌ها به مرور باعث قوی‌تر شدن ماهیچه‌های واژن و به دنبال آن تنگ شدن واژن می‌گردد. ابتدا از وزنه سبک شروع خواهد شد و دوبار در روز به مدت 15 دقیقه به ماهیچه های واژن فشار وارد می‌گردد.
روش های تنگ کردن واژن (مهبل)روش های تنگ کردن واژن (مهبل)

روش‌های پزشکی (جراحی)
bxs3
یکی از روش‌هایی که در درمان گشاد و بدشکل شدن و شل بودن واژن پس از زایمان طبیعی استفاده می‌شود متد نخ واژن است. در استفاده از این روش هیچ‌گونه خون‌ریزی و بی‌هوشی موجود نیست. نخ‌های مورد استفاده در این روش به مدت 12 تا 15 ماه ماندگاری دارد و پس از آن فاقد نیاز به عمل مجدد جذب بدن می‌شود.
 
مزایا:
 • دوره و زمان ریکاوری  بسیار سریع
 • غیر تهاجمی بودن روش
 • فاقد نیاز به بی‌هوشی عمومی
 • فاقد خونریزی و درد
 • تقویت عضلات لگن
 • نخ‌های عمل مشخص نمی‌باشند
 

پس از انجام عمل تنگ کردن واژن با استفاده از متد نخ نباید تا تقریبا 6 هفته نزدیکی جنسی صورت گیرد.

bxs4
عمل زیبایی واژن (عمل تنگ کردن واژن) با نام تخصصی پرینورافی به عمل جراحی زنانی گفته می‌شود که در آن به ترمیم و بازگرداندن زیبایی طبیعی واژن پرداخته می‌شود و هدف از آن تنگ کردن مهبل می‌باشد. علاوه بر این عمل، عمل لابیاپلاستی (Labiaplasty) در جهت تکمیل عمل زیبایی قسمت خارجی واژن انجام می‌گیرد. لابیاپلاستی در واقع تزریق چربی در لابیا (لب‌های اطراف واژن) به منظور برجسته سازی و زیبایی دستگاه تناسلی خارجی زنان و رفع نسبی تیرگی پوست ناحیه تناسلی است.
 
روش های تنگ کردن واژن (مهبل)روش های تنگ کردن واژن (مهبل)
bxs5
با وارد شدن لیزر CO2 به علم پزشکی روز، عمل‌های جراحی تنگ کردن مهبل نیز با استفاده از آن انجام می‌گیرد. 
 
مزایا:
 • باقی ماندن غشای مخاط به شکل طبیعی
 • تولید کلاژن نوین
 • ماندگاری طولانی و عدم بازگشت علائم جراحی
 • فاقد بی‌هوشی و خون‌ریزی و درد
 • سرپایی بودن عمل لیزر و عدم نیاز به بستری شدن
 • هزینه بسیار کمتر از جراحی
 • مشاهده تغییرات بلافاصله پس از لیزر

حتما بخوانید: رفع سیاهی و تیرگی واژن با لیزر مونالیزا تاچ


در سال‌های اخیر استفاده از لیزر در بین زنان ایرانی بسیار گسترش یافته است. انتخاب محلی با تجهیزات پیشرفته و کادر پزشکی متخصص می‌تواند در رضایت بیمار از نتیجه کار بسیار تاثیر گذار باشد. لیزر مونالیزا در اصفهان از جمله تجهیزات پیشرفته است که توانسته نتایج بسیار مناسبی را برای بیماران در پی داشته است.
 
 

برای تنگ کردن واژن روش‌های دیگری نیز مرسوم است که از میان آنها به استفاده از شوک‌های الکتریکی و صندلی مغناطیسی می‌توان اشاره کرد که این روش‌ها به علت احتمال از بین بردن اعصاب حسی و کم کردن لذت جنسی توصیه نمی‌شود.
 
 
گروه سلامت ستاره
.

منبع : setare.com