bxs1
تاریخ ایجاد : 
09:36 1396/10/26
رییس مرکز تحقیقاتی و درمانی ناباروری یزد حفظ باروری در افراد سرطانی را امکان‌پذیر و حتی در حال انجام می‌داند و اظهار می‌کند: اگر چه شیمی‌درمانی می‌تواند روی سلول‌های زایای افراد، اثراتی مخرب ایجاد کند ولی با اقداماتی مانند فریز کردن اسپرم و تخمک در چنین افرادی قبل از انجام شیمی‌درمانی می‌توان از احتمال عدم باروری آنها پس از شیمی درمانی پیشگیری کرد.
 

آکاایران: حفظ باروری در بیماران سرطانی ممکن است

 
پروفسور «عباس افلاطونیان»، در مورد امکان حفظ باروری افراد در شرایط کنونی رشد فزاینده انواع سرطان در جامعه، تصریح می‌کند: یکی از مهمترین وظایف مراکز تحقیقاتی درمانی ناباروری،  حفظ باروری در افراد سرطانی است، حتی این امکان در بیمارانی که هنوز ازدواج نکرده باشند نیز وجود دارد.
به گفته وی، شیمی‌درمانی معمولاً روی سلول‌های زایای افراد، اثراتی مخرب دارد لذا در این افراد قبل از انجام شیمی‌درمانی می‌توان با فریز کردن اسپرم و تخمک، از عدم باروری بعد از شیمی درمانی پیشگیری کرد.
این متخصص زنان و زایمان فلوشیپ ای.وی.اف و استاد دانشگاه علوم پزشکی یزد در این رابطه خاطرنشان می‌کند: فریز کردن اسپرم مردان کار بسیار ساده‌ای است زیرا هر مرد با یک انزال می‌تواند میلیون‌ها اسپرم از بدن خود خارج کند و نگهداری آنها کار سختی نیست چرا که اسپرم در طول مدت فریز، تخریب نمی‌شود .
وی ادامه می‌دهد: البته حفظ باروری در زنان سرطانی در مقایسه با مردان، دشوار است چرا که زنان به صورت ماهیانه در زمان قاعدگی، یک تخمک رها می‌کنند که این تخمک نیز از بدن خارج نمی‌شود و گرفتن تخمک از زنان سرطانی منوط به شرایط خاصی است.
افلاطونیان در این مورد می‌گوید: به همین منظور معمولاً با استفاده از داروهای محرک سعی در آزادسازی بیش از یک تخمک می‌شود که پس از خارج کردن آنها از رحم، برای فریز کردن اقدام می‌شود.
وی به برخی شرایط خاص در این مورد که این اقدام را نیازمند کسب مجوز والدین و پزشکی قانونی می‌کند نیز اشاره می‌کند و از بهره‌گیری روشی جدیدتر در این رابطه با انجام لاپراسکوپی خبر می‌دهد و تصریح می‌کند: در این روش که در حال حاضر فقط در تهران انجام می‌شود، لایه کورتکس یعنی قشر تخمدان که حاوی چندین تخمک است، به صورت نواری برداشته و فریز می‌شود.
وی متذکر می‌شود: البته این روش نیز دارای یک ضعف هست به نحوی که متاسفانه در این روش فرد بیمار ممکن است قادر به بیهوشی نباشد لذا تنها برای یک سری افراد خاص استفاده می‌شود.
پرفسور افلاطونیان در گفت‌وگو با ایسنا، لازمه تمام این اقدامات برای حفظ باروری را قرار نگرفتن بیمار سرطانی در مرحله حاد بیماری می‌داند و اظهار می‌کند: البته این امر نیازمند اجازه پزشک متخصص پس از ارزیابی وضعیت بیمار است.
رییس مرکز تحقیقاتی درمانی ناباروی یزد در پایان نیز عنوان می‌کند: با وجود این که عدم آگاهی بسیاری از بیماران از چنین امکانی غالباً باعث از دست رفتن زمان حفظ باروری آنها می‌شود، ولی در مرکز درمانی یزد از موارد فریز شده اسپرم و تخمک بیمارانی نگهداری می‌شود که تاکنون برای درمان و بارداری مراجعه نکرده‌اند.
منبع: ایسنا
 
.

منبع : new.ksabz.net