آکاایران: قبل از انجماد تخمک، به سوالات زیر پاسخ دهید: چه موقع قصد دارید باردار شوید؟ احتمال باردار شدن در همان سن به صورت طبیعی را با احتمال بارداری موفق با استفاده از تخمک منجمد شده مقایسه کنید. چه تعداد تخمک می خواهید منجمد کنید؟ اکثر کارشناسان باروری توصیه می کنند مجموع 20 تا 30 تخمک را منجمد کنید و 6 تا 8 تخمک را برای هر بار بارداری استفاده کنید. در نتیجه پزشک ممکن است توصیه کند تحریک تخمدان را استفاده کنید - که در آن از تزریق دارو برای تحریک تخمدان برای تولید بیش از یک تخمک استفاده می شود. با تخم های استفاده نشده چه کار میکنید؟ می توانید تخمک های یخ زده استفاده نشده را اهدا کنید. همچنین می توانید آن ها را از بین ببرید. برای پاسخ گویی به این سوالات مقاله زیر را مطالعه کنید:

چرا فریز کردن تخمک انجام می شود؟

چه افرادی بهتره انجماد تخمک را انجام دهد؟

مراحل انجام فریز کردن تخمک ها

خطرات و عوارض فریز کردن تخمک

هزینه فریز کردن تخمک

سوالات رایج شما درباره فریز کردن تخمک


چرا فریز کردن تخمک انجام می شود؟

انجماد تخمک ممکن است گزینه ای باشد اگر اکنون آماده بارداری نباشید اما می خواهید در آینده باردار شوید. بر خلاف انجماد تخمک بارور، انجماد تخمک به اسپرم نیاز ندارد، زیرا تخمک قبل از یخ زدن بارور نمی شوند. با این حال، باید از داروهای باروری برای ایجاد تخمک گذاری استفاده کنید تا تخمک بیشتری برای بازیابی تولید کنید.

شما ممکن است انجماد تخمک را در نظر بگیرید اگر:

 •  شما در حال انجام درمان سرطان یا بیماری دیگری هستید که ممکن است باروری شما را تحت تاثیر قرار دهد. بعضی از درمان های پزشکی مانند اشعه یا شیمی درمانی می تواند به باروری شما آسیب برساند. تخمک یخ زده قبل از درمان به شما اجازه می دهد در آینده باردار شوید.
 •  شما در معرض لقاح آزمایشگاهی هستید. اگر شریک جنسی شما قادر به تولید اسپرم کافی در روز بازیابی تخمک نباشند ممکن است انجماد تخمک مورد نیاز باشد. وقتی که لقاح آزمایشگاهی انجام می شود، بعضی از مردم انجماد تخمک را به دلایل مذهبی یا اخلاقی ترجیح می دهند.
 •  شما میخواهید تخمک جوانتر را برای استفاده در آینده ذخیره کنید. تخمک های یخ زده در سنین پایین تر ممکن است به شما کمک کند که توانایی خود را برای تولیدمثل حفظ کنید.

می توانید از تخمک های یخ زده استفاده کنید تا با اسپرم همسر خود یا اسپرم اهدایی باردار شوید. اهدا کننده می تواند شناخته شده یا ناشناس باشد. جنین همچنین می تواند در رحم فرد دیگری برای حمل حاملگی کاشته شود.

چه افرادی بهتره انجماد تخمک را انجام دهد؟

مراحل فریز کردن تخمک

انجماد تخمک می تواند به دلایلی برای زنانی که می خواهند باروری خود را برای آینده حفظ کنند مفید باشد، از جمله:

 •  زنانی که میخواهند یا نیاز دارند بارداری را به منظور ادامه تحصیل، کار یا اهداف شخصی دیگر به تاخیر بیندازند.
 •  زنان مبتلا به سرطان
 •  زنانی که به دلایل مذهبی و / یا اخلاقی می خواهند نطفه فریز شده را نگهداری کنند.

مراحل انجام فریز کردن تخمک ها:

1- چگونگی آماده شدن برای انجماد تخمک

اگر به انجماد تخمک فکر می کنید، به دنبال یک کلینیک باروری متخصص باشید. این متخصصان معمولا به عنوان متخصصان تولید مثل شناخته می شوند. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها و جامعه تکنولوژی تولید مثل کمک می کند اطلاعات مربوط به بارداری های فردی و تولد زنده را در کلینیک های باروری ایالات متحده داشته باشید، اگرچه اطلاعات مربوط به حاملگی های تخمک یخ زده محدود است. با این حال، به خاطر داشته باشید که میزان موفقیت درمانگاه بستگی به عوامل بسیاری مانند سنین بیماران دارد.اگر هزینه یخ زدن تخمک نگرانی شما است، اطلاعات دقیق در مورد هزینه های مربوط به هر مرحله از مراحل و هزینه های نگهداری سالانه را درخواست کنید.
قبل از شروع فرایند انجماد تخمک، احتمالا باید برخی از آزمایشهای غربالگری زیر را انجام دهید، از جمله:

1-  تست ذخیره تخمدان:

برای تعیین مقدار و کیفیت تخمک، دکتر ممکن است در روز سوم از چرخه قاعدگی شما غلظت هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) و استرادیول را در خون آزمایش کند (6 روش ارزیابی ذخیره تخمدان). نتایج می تواند پیش بینی کند که تخمدان چگونه به داروهای باروری جواب خواهد داد. سایر آزمایش های خون و اولتراسوند تخمدان ها ممکن است برای ارزیابی کامل تر عملکرد تخمدان توصیه شود.

2- غربالگری بیماری های عفونی:

 برای بعضی از بیماری های عفونی مانند HIV غربالگری انجام می شود. تخمک های عفونی به صورت متفاوت از سایر تخمک ها ذخیره می شوند.

گام بعدی بازیابی تخمک 

انجماد تخمک دارای چندین مرحله است: القاء تخمک گذاری، بازیابی تخمک و انجماد.

1- القاء تخمک گذاری

در ابتدای دوره قاعدگی، شروع به درمان با هورمون های مصنوعی برای تحریک تخمدان ها برای تولید تخمک های بیشتر خواهید کرد - به جای یک تخمک که به طور معمول هر ماه تولید می شود. ممکن است چند دارو مختلفی مورد نیاز باشد، از جمله:

 • داروهای تحریک تخمدان. برای تحریک تخمدان ها، ممکن است داروهایی نظیر هورمون تحریک کننده فولیکول (Follistim AQ ,Gonal-f, Bravelle)، یا گنادوتروپین ها یائسه منوپوز (Menopur) تزریق شود.
 •  داروها برای جلوگیری از تخمک گذاری زودرس. برای جلوگیری از تخمک گذاری زودرس، ممکن است داروهایی مانند آگونیست هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (Lupron) یا آنتاگونیست هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (Cetrotide) تزریق شود.

- در طول درمان، دکتر برای بازبینی شما را ملاقات می کند. این مراجعات شامل سونوگرافی واژینال - یک روش که از امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر از داخل تخمدان استفاده می کند - برای نظارت بر رشد کیست تخمدان پر از مایع که تخمک ها بالغ می شوند (فولیکول ها) است. آزمایش های خون نیز برای بررسی پاسخ شما به داروهای تحریک تخمدان مورد استفاده قرار می گیرند. سطح استروژن به طور معمول با رشد فولیکول ها افزایش می یابد و سطوح پروژسترون تا زمان تخمک گذاری پایین می ماند.

- هنگامی که فولیکول ها برای بازیابی تخمک آماده می شوند - عموما پس از هشت تا 14 روز - تزریق گونادوتروپین کوریونی (Pregnyl، Ovidrel) یا سایر داروها می تواند به بالغ شدن تخمک ها کمک کند.

2- بازیابی تخمک:

بازیابی تخمک تحت آرامبخش معمولا در مطب دکتر یا کلینیک انجام می شود. یک آسپیراسیون اولتراسوند ترانس واژینال نیز انجام می شود. در طی این روش یک پروب اولتراسوند به داخل مهبل وارد می شود تا فولیکول ها را شناسایی کند. سپس یک سوزن از طریق مهبل وارده شده وارد فولیکول می شود. یک دستگاه مکش به سوزن متصل می شود تا تخمک را از فولیکول خارج کند. تخمک ها را می توان در حدود 15 تا 20 دقیقه از فولیکول ها خارج کرد. پس از بازیابی تخمک، ممکن است گرفتگی را تجربه کنید. احساسات پریشانی یا فشار ممکن است هفته ها ادامه داشته باشد، زیرا تخمدان ها بزرگ می شوند.

3- انجماد:

مدت کوتاهی پس از خارج کردن تخمک نابارور، آنها تا زیر صفر خنک می شوند تا تمام فعالیت های بیولوژیکی متوقف شود. آرایش تخمک نابارور باعث می شود که یخ زده تر شود و منجر به بارداری موفقیت آمیز شود. تیم مراقبت های بهداشتی ممکن است از مواد ضد سرطان محافظت کند تا از فرآیند انجماد در جلوگیری از تشکیل بلورهای یخ جلوگیری شود. Cryoprotectants عمدتا با یکی از دو روش انجماد انجام می شود، از جمله:

 روش انجماد آهسته:

در این روش، غلظت کم Cryoprotectants در ابتدا مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که درجه حرارت به تدریج کاهش می یابد و میزان متابولیسم تخمک ها کاهش می یابد، غلظت های بالاتری از Cryoprotectants استفاده می شود. همچنین روش انجماد آهسته را می توان برای محافظت از تخمک از قرار گرفتن در معرض سموم Cryoprotectants استفاده کرد.

شیشه سازی:

 در این روش، غلظت اولیه بالا cryoprotectants در ترکیب با خنک سازی استفاده می شود، به طوری که کریستال های یخ زده داخل سلولی زمان لازم برای تشکیل را ندارند.

اتفاقات بعد از فریز کردن تخمک:

به طور معمول، یک هفته بعد از بازیابی تخمک، می توانید فعالیت های طبیعی خود را ادامه دهید. برای جلوگیری از بارداری ناخواسته از نزدیکی محافظت نشده جلوگیری کنید. اگر مشکلات زیر را دارید، با پزشک تماس بگیرید:

 •  تب بیش از 101.5 فارنهایت (38.6 درجه سانتی گراد)
 •  درد شدید شکم
 •  افزایش وزن بیش از 2 پوند (0.9 کیلوگرم) در عرض 24 ساعت
 •  خونریزی شدید واژینال - پر کردن بیش از دو پد در یک ساعت
 •  مشکل ادرار کردن

چه عواملی در یخ زدن تخمک دخیل است؟

عوارض فریز کردن تخمک

به منظور بازیابی تخمک برای انجماد، بیمار تزریق هورمون را به عنوان بارور شدن به روش لقاح مصنوعی انجام می دهد (جزئیات چرخه IVF) (آی وی اف چیست و چگونه انجام می شود؟). تنها تفاوت این است که پس از بازیابی تخمک، آنها پیش از لقاح و انتقال به رحم به عنوان نطفه یخ زده هستند. تقریبا 3 هفته برای تکمیل چرخه انجماد تخمک طول می کشد و این مسئله با مراحل اولیه پروسه IVF سازگار است، از جمله:

 •  1-2 هفته از قرصهای کنترل بارداری بگذرد تا به طور موقت هورمونهای طبیعی خاموش شوند (اگر اضطراری وجود دارد مانند درمان سرطان، می توانید این مرحله را انجام ندهید).
 •  9-10 روز تزریق هورمون برای تحریک تخمدان ها و تخمک های چندتایی.

هنگامی که تخمک ها به اندازه کافی بالغ شوند، با یک سوزن که از طریق واژن تحت هدایت سونوگرافی قرار گرفته اند، آنها را از بدن خارج می کنند. این روش تحت آرام بخش داخل وریدی انجام می شود و دردناک نیست. سپس تخمک ها بلافاصله یخ زده می شوند. هنگامی که بیمار آماده باردار شدن باشد (این اتفاق می تواند چند سال بعد باشد) اسپرم برای دستیابی به لقاح به تخمک تزریق می شود و سپس تخمک به عنوان نطفه به رحم منتقل می شود.

خطرات و عوارض فریز کردن تخمک:

تخمک یخ زده خطرات مختلفی دارد:

1-  بیماری های مربوط به استفاده از داروهای باروری:

به ندرت، استفاده از داروهای باروری تزریقی مانند هورمون تحریک کننده فولیکول یا هورمون لوتئینیزه برای ایجاد تخمک گذاری می تواند سبب ایجاد سندرم هیپرکرمی تخمدان شود - که در آن تخمدان ها پس از تخمک گذاری و یا بازیابی تخمک ها متورم و دردناک می شوند. علائم و نشانه ها شامل درد خفیف شکم، نفخ، تهوع، استفراغ و اسهال است. حتی به ندرت، ممکن است یک فرم شدیدتر از سندرم هیپرکرمی تخمدان ایجاد شود که همچنین می تواند باعث ایجاد مایع در شکم و تنگی نفس شود.

2-  عوارض بازیابی تخمک:

 به ندرت، استفاده از یک سوزن آسپیریت برای بازیابی تخمک های باعث خونریزی، عفونت یا آسیب به روده، مثانه یا رگ های خونی می شود. خطرات مربوط به بیهوشی عمومی - که ممکن است برای برخی از روش های بازسازی تخمک استفاده شود - همچنین ممکن است نگرانی ایجاد کند.

3- خطرات احساسی:

انجماد تخمک می تواند امیدهای کاذب را فراهم کند. با این حال هنوز هیچ تضمینی برای موفقیت موجود نیست. اگر از تخمک های یخ زده برای باردار شدن استفاده می کنید، احتمال سقط جنین در درجه اول بر اساس سن شما در زمان یخ زدن تخمک می باشد. تحقیقات تا به امروز افزایش خطر نقایص زودرس نوزادانی که به دلیل انجماد تخمک متولد شده اند را نشان نداده است. با این حال، برای تأیید ایمنی انجماد تخمک، تحقیقات بیشتری لازم است.

نتیجه انجام فریز کردن تخمک :

هنگامی که انتخاب می کنید از تخمک یخ زده استفاده کنید، تخمک ها در آزمایشگاه با اسپرم تلقیح می شوند و در رحم قرار داده می شوند. تیم مراقبت های بهداشتی شما ممکن است از تکنیک لقاح به نام تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی (ICSI) استفاده کند. در ICSI (بارداری با روش میکرواینجکشن (ICSI))، یک اسپرم سالم به طور مستقیم به هر تخمک بالغ تزریق می شود.

حدود 90 درصد از تخمک ها در معرض انجماد قرار می گیرند و حدود 75 درصد با موفقیت بارور می شوند. شانس بارداری پس از تخمک گذاری تقریبا 30 تا 60 درصد است و به سن شما در زمان انجماد تخمک وابسته است. هرچه زمان انجماد تخمک سن شما بیشتر باشد احتمال بارداری در آینده کمتر می شود.

به یاد داشته باشید که در مقایسه با نطفه های تازه یا یخ زده احتمال تخمک گذاری در تخمک های یخ زده پایین تر است.

هزینه فریز کردن تخمک:

بسته به مرکز دولتی و خصوصی هزینه فریز کردن تخمک متفاوت خواهد بود. ابتدا شما هزینه ای را بابت داروهای تحریک کننده تخمدان، لاپاراسکوپی و خروج تخمک از بدن می دهید که حدودا 2- 3 میلیون تومان هزینه خواهد داشت. سپس مبلغی را بصورت سالانه برای نگهداری از تخمک می پردازید که میانگین 250 هزار تومان در سال خواهد بود.


سوالات رایج شما درباره فریز کردن تخمک

هزینه فریز کردن تخمک

1- تخمک ها چه مدت می توانند یخ زده بمانند؟

در باروری USC تخمک ها را همانند نطفه ها با استفاده از دمای انجماد 196- درجه سلسیوس منجمد میکنیم. بر اساس شواهد علمی و همچنین تجربه ما برای رسیدن به حاملگی با نطفه های یخ زده - در یک مورد نطفه به مدت 10 سال منجمد بود- ما مطمئن هستیم که ذخیره سازی تخمک منجمد در درازمدت منجر به کاهش کیفیت نمی شود.

2- چند تخمک باید برای حاملگی ذخیره شود؟

بر اساس داده های اولیه از مطالعه ما و دیگران، نرخ انجماد تخمک 75٪ و میزان باروری 75٪ در زنان تا 38 سال پیش بینی شده است. بنابراین، اگر 10 تخمک یخ زده شوند، انتظار می رود 7 عدد از آنها زنده بمانند و انتظار می رود 5 تا 6 عدد بارور شوند و تبدیل به نطفه شوند. معمولا 3-4 نطفه در زنان تا 38 سال منتقل می شود. بنابراین توصیه می کنیم که 10 تخمک ذخیره شود. اکثر زنان 38 ساله و زیر آن می توانند 10 تا 20 تخمک را در هر دوره برداشت کنند.

3- چه زمانی باید تخمک ها را منجمد کنم؟

یک زن در سال های نخستین باروری در مورد زمان بندی تشکیل خانواده اعتماد به نفس دارد. داشتن یک شریک که همچنان آمادگی خود بچه دار شدن داشته باشد به زن کمک می کند به هدف خود برای تبدیل شدن به یک مادر برسد. متأسفانه، تمام خانم ها فرصت باردار شدن ندارند و برخی زمان زیادی انتظار می کشند تا باردار شوند.

4- انجماد تخمک چگونه انجام می شود؟

تا به امروز، باروری USC  تخمک های بیش از 150 زن را منجمد کرده اند.  حدود 15 تا 21 عدد از تخمک ها (65%) به فرزند رسیده اند. دو استاندارد برای قضاوت انجماد تخمک وجود دارد. یک استاندارد نطفه های تازه و منجمد نشده است و دیگری نطفه های یخ زده است. 

5- اگر بیش از 38 سال سن داشته باشم چه باید انجام دهم؟

انتظارات در خصوص نرخ بارداری به سنی که در آن خانم تخمک ها را منجمد کرده است وابسته است اما به سنی که به سراغ تخمک ها می رود بستگی ندارد. بنابراین، احتمال حاملگی آینده زنان بالای 38 سال در زمان انجماد، کمتر از زنان جوانتر است. تا به امروز گزارش های کمی از بارداری در زنان بالای 38 سال از تخمک های یخ زده وجود دارد. در باروری USC بارداری در زنان بالای 40 سال نیز دیده شد. علاوه بر این، حاملگی ها به طور معمول در زنان تا سن 43 سال با استفاده از نطفه های تازه نیز دیده شده است. 

6- چه زمانی انجماد تخمگ بیشترین موفقیت را دارد؟

سن زن نقش مهمی در میزان موفقیت این روش دارد. زنان زیر 32 سال بهترین نامزد برای انجماد تخمک انتخابی هستند، اما اکثر زنان زیر سن 43 سال می توانند از برنامه انجماد تخمک استفاده کنند. انجماد تخمک روشی برای حفظ پتانسیل تولید مثل در زنان است. تخمک ها از تخمدان برداشت می شوند و منجمد می شوند و برای استفاده بعدی ذخیره می شوند. یک تخمک یخ زده را می توان با استفاده از اسپرم در یک آزمایشگاه تلقیح کرد و در رحم شما (لقاح آزمایشگاهی) قرار داد. پزشک شما می تواند به شما در درک نحوه کار کردن انجماد تخمک، خطرات بالقوه و اینکه آیا این روش نگهداری باروری برای شما براساس سن و باروری شما مناسب است یا خیر، کمک کند.

7- تخمک یخ زده چگونه عمل می کند؟

اگر چه ثابت شده است اسپرم و نطفه آسان یخ می زنند؛ تخمک بزرگترین سلول در بدن انسان است و حاوی مقدار زیادی آب است. هنگامی که تخمک یخ می زند، کریستال یخ شکل می گیرد که می تواند سلول را از بین ببرد. در طول سالها متوجه شدیم که باید قبل از انجماد، تخمک را خالی از آب کنیم و آب را با ضد یخ جایگزین کنیم تا مانع شکل گیری کریستال یخ شود. همچنین یاد گرفتیم که چون پوسته تخمک هنگام یخ زدن سخت می شود، اسپرم باید با استفاده از یک تکنیک استاندارد مانند ICSI (تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی) به تخمک تزریق شود. 

8- آیا انجماد تخمک امن است؟

تا به امروز حدود 5،000 نوزاد از تخمک یخ زده متولد شده اند. بزرگترین مطالعه منتشر شده از بیش از 900 نوزاد متولد شده از تخمک های یخ زده، در مقایسه با جمعیت عمومی، افزایش نقص در هنگام تولد را نشان نداده است. علاوه بر این، نتایج یک مطالعه نشان داد میزان نقص های کروموزومی بین جنین های حاصل از تخمک یخ زده نسبت به جنین های حاصل از تخمک های تازه افزایش نیافته است. در سال 2014 یک مطالعه نوین نشان داد که پس از انجماد تخمک، عوارض حاملگی افزایش نمی یابد. همچنین بیش از 300،000 کودک از جنین های یخ زده متولد شده اند. 

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir