آکاایران: بهترین زمان برای بارداری + نکات مهم

اگر شما در دهه بیست زندگی هستید و می خواهید باردار شوید، در بهترین زمان ممکن قرار دارید چرا که جنبه های مثبت بارداری در این سن کاملاً بر جنبه های منفی اش می چربد!

به همین دلیل این دهه به عنوان مناسب ترین زمان برای بارداری شناخته شده است. مهمترین جنبه های مثبت مادر شدن در این سن شامل موارد زیر هستند:

کاهش خطر نقایص پیش از تولد

شما هم مانند همه زنان با تمام تخمک هایتان متولد شده اید؛ یعنی با حدود یک تا دو میلیون تخمک. با رسیدن به سن بلوغ تعداد تخمک های شما به حدود سیصد تا پانصد هزار رسیده است و از آن به بعد تخمدان های شما در طی هر سال چیزی حدود سیصد تخمک را آزاد کرده و خواهند کرد. همین طور که سن شما بیشتر می شود، تخمدان های شما مانند سایر بخش های بدنتان به تدریج فرسوده تر می شوند و در نتیجه کیفیت تخمک های شما هم پایین تر می آید. در نتیجه این افت کیفیت، استعداد تخمک های شما برای ابتلا به ناهنجاری های ژنتیکی مانند سندرم داون هم بیشتر خواهد شد. در حالی که بارداری در دهه بیست زندگی تا حد زیادی شما را از این نقایص مصون نگه می دارد.

کاهش احتمال سقط جنین

اگر در دهه بیست زندگی باردار شوید، احتمال سقط جنین در شما تا حدود ده درصد کمتر خواهد بود. این در حالی است که اگر در اوایل دهه سی قرار داشته باشید این احتمال به دوازده درصد و اگر در اواسط یا اواخر دهه سی باشید به هجده درصد می رسد. در اوایل چهل سالگی هم احتمال خطر سقط به حدود سی و چهار درصد و در چهل و پنج سالگی به پنجاه و سه درصد افزایش خواهد یافت.

اگر در دهه بیست زندگی باردار شوید، احتمال سقط جنین در شما تا حدود ده درصد کمتر خواهد بود

آکاایران: بهترین زمان برای بارداری + نکات مهم

افزایش شانس بارداری

اگر در دهه بیست زندگی تان تصمیم به بارداری بگیرید شانستان در هر چرخه عادت ماهانه سی و سه درصد است در حالیکه این احتمال در سی سالگی در هر بار عادت ماهانه به حدود بیست درصد می رسد.

داشتن بارداری راحت تر

وقتی در دهه بیست زندگی تان باردار می شوید، از لحاظ جسمانی بارداری راحت تری خواهید داشت چون در این سن احتمال بیماری هایی مانند پرفشاری خون و دیابت کمتر است. همچنین شما به احتمال کمتری در این سن به بیماری های مسئله سازی مانند فیبروئید رحم دچار می شوید.

کاهش خطر زایمان زودرس

شما در دهه بیست زندگی تان نسبت به زنانی که بالای سی و پنج سال سن دارند، کمتر در معرض خطر زایمان زودرس یا به دنیا آوردن نوزادان کم وزن هستید.

حوصله بچه داری بیشتر

اگر در دهه بیست زندگی نوزادتان را به دنیا بیاورید هم بهتر می توانید شب بیداری ها را تحمل کنید و هم می توانید در روز بعد عملکرد مناسب تری داشته باشید.

بچه دار شدن در دهه بیست زندگی یک سری پیش درآمدها و پس درآمدهای روانی – اجتماعی هم دارد

با این همه مزیت چرا بعضی ها تمایل ندارند در این سن بچه دار شوند؟

بچه دار شدن در دهه بیست زندگی یک سری پیش درآمدها و پس درآمدهای روانی – اجتماعی هم دارد که ممکن است شما را از مادر شدن در این سن طلایی منصرف کند. این جنبه ها شامل این موارد هستند:

عدم آمادگی روانی کافی

شاید شما هم جزء زوج هایی باشید که در دهه بیست زندگی آمادگی لازم و کافی برای بچه دار شدن را در خودشان نمی بینند.

هزینه مادر شدن

شاید شما چون دوست دارید که از لحاظ شغلی و حرفه ای به پیشرفت های بیشتری دست پیدا کنید بچه دار شدن را به چند سال بعد موکول می کنید.

کاهش درآمد

ممکن است شما عطای مادر شدن در دهه بیست زندگی را به لقایش ببخشید چون نمی خواهید در طی دوران بارداری و پس از زایمان درآمدتان کاهش پیدا کند.

وقفه در تحصیلات

اگر شما هم جزء خیل کثیر خانم های دهه بیستیِ دانشجو هستید، احتمال دارد که نخواهید بارداری و زایمان فرآیند زنجیر وار تحصیلات عالیه تان را با تأخیر مواجه کند.

بچه یا چیزهای دیگر، مسئله این است!

مهم نیست که بیست و چند ساله هستید، اگر در دهه بیست زندگی تان قرار دارید به این فرصت بی نظیری که برای تجربه بی نظیر مادر شدن نصیب تان شده خوب فکر کنید. به خاطر داشته باشید که بقیه چیزها را می توانید در هر سنی به دست بیاورید اما برای داشتن فرزندانی سالم فرصت محدود است.

تخمک گذاری و لقاح

برای باردارشدن، تخمک مادر و اسپرم پدر باید با هم تلاقی کنند. بهترین زمان برای این اتفاق وقتی است که بدن زن تخمک گذاری می کند. این روند وقتی صورت می گیرد که تخمک توسط تخمدان در ابتدای لوله رحم رها می شود و منتظر اسپرم می ماند. در بیشتر زنان این اتفاق ۱۴ روز پیش از آغاز دوره قاعدگی رخ می دهد.

به سه روش کلی می توان زمان تخمک گذاری را پیش بینی کرد:

۱٫ پی گیری الگوی قاعدگی

ساده ترین راه برای پیش بینی زمان تخمک گذاری، پی گیری تحولات قاعدگی است. این کار را باید دو بار در ماه انجام دهید. نخستین روز شروع قاعدگی را در تقویم یادداشت کنید. تعداد روزهای این دوره را از نخستین روز قاعدگی تا شروع نخستین روز قاعدگی دوره بعد حساب کنید. حال با مشخص شدن تعداد روزها، وقتی ۱۴ روز به عقب برگردید، زمان تقریبی تخمک گذاری شما مشخص می شود. این روز را برای هر دوره قاعدگی در تقویم علامت بزنید. زمان رهاشدن تخمک به طور تقریبی دو روز قبل و دو روز بعد از این علامت خواهد بود و این مدت، بهترین زمان برای لقاح و بارداری است. اگر قاعدگی نامنظمی دارید، با مشاور پزشکی خود صحبت کنید.

بهترین زمان برای بارداری + نکات مهم بهترین زمان برای بارداری + نکات مهم

۲٫ خروج ترشحات رحمی از واژن

با رهاشدن تخمک، ترشحات خارج شده از واژن شفاف و چسبناک و البته دارای حجم زیادی است.

۳٫ دمای بدن تان را بررسی کنید

در زمان تخمک گذاری دمای بدن شما اندکی بالا می رود. هر روز و پیش از خروج از بستر، دمای بدن خود را اندازه بگیرید و آن را یادداشت کنید. بعد از تخمک گذاری، دمای بدن شما به مدت یک هفته تا ده روز باید افزایش یابد.

برای باردارشدن نیازی به رابطه جنسی هرروزه نیست. این کار حتی می تواند غلظت اسپرم پدر را کاهش دهد. متخصصین توصیه می کنند برای باردارشدن، یک روز درمیان ارتباط جنسی صورت گیرد.

زمانی که تخمک با اسپرم مواجه شد، لقاح صورت می گیرد. این اتفاق در لوله رحم رخ می دهد. حال تخمک بارورشده یا همان جنین به سمت انتهای لوله رحم حرکت می کند و وارد فضای رحم می شود. فرآیند لانه گزینی (جای گرفتن جنین در دیواره رحم) زمانی رخ می دهد که جنین به رحم می رسد و خودش را به دیواره آن می چسباند. نقطه شروع و رشد فرزند شما از همین جاست.

برای باردار شدن چقدر زمان لازم است؟

راه مشخصی برای برآورد این که چه زمانی طول می کشد تا یک زن باردار شود موجود نیست. این زمان برای هر کسی متفاوت است. در مورد بیشتر زنان، از زمانی که تصمیم به بارداری بگیرند تا وقتی باردار شوند، حدود یک سال طول می کشد. اگر یک سال گذشته و هنوز باردار نشده اید، با مشاور پزشکی خود تماس بگیرید. شاید لازم باشد برای تحقق بارداری به کلینیک های باروری مراجعه کنید.

آیا سن زن تاثیری در باردار شدن دارد؟

افزایش سن ، فرآیند باردارشدن را دشوارتر می کند. باروری یا توانایی باردارشدن، در سال های میانی دهه سی سالگی یک زن کاهش می یابد. زنانی که بیش از ۳۵ سال سن دارند، اگر پس از ۶ ماه تلاش باردار نشوند، باید به متخصص باروری مراجعه کنند. زنانی که بیش از ۳۸ سال سن دارند، از همان ابتدای تصمیم گیری برای باردارشدن باید به متخصص رجوع کنند.

.

منبع : https:portal-rangi.com