آکاایران: 3 علت اصلی خارش واژن قبل از پریود

آکاایران: آیا تا به حال متوجه شده اید واژن شما چند روز قبل از پریودی شروع به خارش می کند؟ آیا این مسئله به خاطر عفونت مخمر است؟ شاید بلی شایدم نه. بسیاری از افراد در مرحله های مختلف قاعدگی، خارش واژن را تجربه می کنند. به خاطر داشته باشید چرخه قاعدگی ~ 28 روز طول می کشد. اما چرا خارش پیش از قاعدگی بسیار رایج است؟

این مسئله می تواند دلایل زیادی داشته باشد، اما همیشه به سطح pH واژن مربوط می باشد. سطح نرمال pH برای واژن بین 3.5 تا 4.5 است که به این معنی است که واژن اسیدی است. اگر سطح PH بالاتر از 7 باشد، واژن قلیایی است که به این معنی است که سطح PH شما بسیار زیاد است و عفونت افزایش یافته است. واژن مایع تمیز کننده دارد بنابراین به صابون یا کرم های معطر نیازی ندارد و شستشوی ساده با آب کافی است .

هورمون ها همچنین نقش مهمی در خارش واژن ایفا می کنند. واژن شما در شروع دوره (مرحله فولیکولار) کاهش میزان استروژن را تجربه می کند. این تغییر در استروژن، باعث می شود دیواره واژن نازک شده، ملتهب شود و اسید بیشتری در واژن ایجاد شود. 

3 علت اصلی خارش واژن قبل از پریود

خارش واژن قبل از پرود

1- ولووواژینیت سیکلی:

علاوه بر خارش، بسیاری از مردم احساسات تحریک را فقط چند روز قبل یا در طول پریودی تجربه می کنند. آنها ممکن است در معرض ولووواژینیت سیکلی باشند. ولووواژینیت سیکلی به سوزش مجدد * و خارش * قبل و یا در طول خونریزی قاعدگی اشاره دارد. این مسئله به معنی عفونت کاندیدا، سوزش شدید، خارش و سوزش کامل در واژن است. 

2- عفونت مخمری

-  اول، برای اینکه بدانید چگونه عفونت مخمر ممکن است بر پریود شما تأثیر بگذارد، باید از حقایق مطلع باشید. اگر چه بعضی از مردم بر این باورند که عفونت مخمر می تواند به تاخیر در چرخه قاعدگی منجر شود، هیچ اثبات پزشکی برای تایید آن موجود نیست. بنابراین، در واقع، عفونت های مخمر مسئول تاثیر برنامه زمان بندی پریودی شما نیستند.

 - با این حال، اگر در طول عفونت مخمر پریود شوید، ممکن است ناراحتی شدید ایجاد شود. پریود باعث تغییرات هورمونی در بدن می شود که باعث تغییر PH در مهبل (واژن) می شود. در چنین مواردی، عفونت مخمر در واقع ممکن است دچار تشدید شود (درمان خانگی عفونت زنان).

-  همچنین عفونت های مخمر در محیط مرطوب چند برابر می شود. هنگامی که پریود می شوید، خشک نگه داشتن ناحیه واژن ممکن است یک چالش باشد. زیرا نیاز دارید هر بار که پد بهداشتی خود را عوض میکنید، محل واژن را کاملا شستشو دهید. بنابراین، این منطقه در بیشتر روز مرطوب باقی می ماند. همچنین جریان خون باعث رطوبت می شود. عفونت مخمر در این زمان باعث درد می شود. با این حال، رعایت بهداشت باعث رفع این مشکلات می شود.

- یکی از بهترین روش های درمان عفونت های مخمر واژنی، استفاده از کرم های ضد قارچی است. اگر چه این روش یک روش ساده و فاقد درد است، اما در طول پریودی، استفاده موضعی از دارو ممکن است یک امر ناسالم باشد. علاوه بر این، می تواند دردناک باشد. اگر چه، داروهای داخلی نیز برای درمان عفونت های مخمر تجویز می شوند، اما به نظر می رسد که پاسخ آهسته ای را تلاش می کنند.

3- عفونت ادراری

همانطور که قبلا بحث شد، عوامل استرس زا تخمک گذاری ( تخمک گذاری چند روز است؟) را به تاخیر می اندازد و منجر به تاخیر در پریودی می شود. اما به طور کلی، UTI (نام آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری) یک دلیل رایج برای تاخیر در پریودی نیست. زنان به خاطر مجرای ادرار کوتاه تر نسبت به مردها بیشتر در معرض UTI قرار دارند. آنها حتی ممکن است بیش از یک بار از این مسئله رنج ببرند و وقتی این اتفاق می افتد بهتر است با پزشک مشورت کنید.

درمان خارش واژن، خصوصا قبل از پریود:

خوشبختانه همیشه قبل یا در طول پریودی احساس ناراحتی نمی کنید اما اگر احساس کنید، راه های زیادی برای پیشگیری از خارش و تعادل سطح  pH وجود دارد:

  • قرص های پروبیوتیک خام بهترین دوست مهبل است.
  • خوردن غذاهای غنی از پروبیوتیک مانند ماست، کیمچی، نارنج، تمپوه یا میسو نیز می تواند تاثیر زیادی داشته باشد.
  • آب زغال اخته را فراموش نکنید- این مواد پر از ترکیبات اسیدی است که با باکتری ها مبارزه می کنند و واژن را شاد نگه می دارند.
  • همچنین، لباس های تنگ و مصنوعی می توانند واژن را آزار دهند و باعث رطوبت می شوند.

در نهایت، اگر غذای سالم می خورید، ورزش می کنید و مراقبت خودتان هستید، کار درست را انجام می دهید!

.

منبع : ooma.ir