آکاایران: از علت تا درمان افت قندخون در نوزادان

بارداری و نوزاد

افت قندخون در نوزادان یک بیماری است که سبب کاهش میزان زیاد گلوکز (قند خون) نوزاد می شود. گلوکزماده ضروری برای رشد طبیعی مغز نوزاد است.
از علت تا درمان افت قندخون در نوزادان
افت قندخون نوزادان به عنوان قند خون به میزان کمتر از mg/dL 30 (mmol/L 65/1) در 24 ساعت اول زندگی و کمتر از mg/dL 45 (mmol/L 5/2) پس از آن است که شایع ترین مشکل متابولیک در نوزادان می باشد. قند خون پایین زمانی رخ می دهد که میزان تقاضای بدن برای گلوکز (یک قند ساده) نسبت به عرضه ی آن بیشتر است. در این مقاله در مورد علت تا درمان افت قندخون در نوزادان صحبت می کنیم.قندخون در نوزادان

همه چیز درباره ی افت قندخون در نوزادان
هیپوگلیسمی به معنای افت قند خون است. سطح قند خون نوزادان به وسیله هورمون های شان تنظیم می شود و در این میان مهم ترین هورمون، انسولین است.به نقل از زندگی آنلاین انسولین به بدن در ذخیره قند (گلوکز خون)، کمک می کند و هر زمان که بدن به آن نیاز داشته باشد، استفاده می شود.
وقتی همه چیز به خوبی پیش رود، هورمون های نوزاد، سطح قند خون او را در حالت متعادل نگه می دارد.اما اگر این تعادل وجود نداشته باشد، هیپوگلیسمی (افت قند خون) رخ می دهد.اگر پایین بودن قند خون نوزاد درمان نشود، سلامتی او را به خطر می اندازد. قند خون پایین حتی ممکن است به مغز نوزاد هم صدمه بزند.به همین دلیل پزشکان معمولا با دقت قند خون نوزاد را بررسی می کنند.البته نوزادانی که نارس نبوده و در سلامت هستند، به ندرت دچار افت قند خون می شوند.با این حال هرگز نباید نسبت به آزمایش قند خون او بی تفاوت بود.

دلایل ابتلا به افت قند خون در نوزادی
قند خون نوزادان، در چند ساعت اولیه پس از تولد افت می کند و این موضوع کاملا طبیعی است. گلوکز بدن نوزاد با خوردن شیر تامین می شود.
هر بار که او شیر می خورد، سطح قند خونش، بالا می رود. اما نزدیک وعده غذایی بعدی، دوباره از سطح قند خون او کاسته می شود.
نگهداشتن قند خون نوزاد، کاری ظریف است و دقت می خواهد. نوزادانی که سالم هستند، به راحتی می توانند از عهده این کم و یا زیاد شدن سطح قند خون برآیند.
اگر هر زمان که نوزاد به شیر نیاز داشته باشد، آن را دریافت کند، سطح قند خون او در حد متعادل باقی می ماند.اما برخی از نوزادان، به ویژه آن دسته از نوزادان که مادران شان مبتلا به دیابت هستند، در خطر افت قند خون هستند.بدن این نوزادان هنگام تولد، ممکن است انسولین بیش از حد تولید کند و آن ها را در خطر ابتلا به کاهش قند خون قرار دهد.

آشنایی با علل افت قندخون در نوزادان
نوزادان بنابر شرایط زیر ممکن است به افت قند خون دچار شوند
اگر هنگام تولد نارس باشند و یا جثه بسیار کوچک و ضعیفی دارا باشند.
هنگام تولد، مشکلات تنفسی دارا باشند.
در معرض سرمای زیاد قرار گرفته و یا دچار هیپوترمی (کاهش شدید دمای بدن) شده باشند.
مبتلا به عفونت باشند.
نوزادانی که در شرایط استرس زای شدید، متولد شده باشند.
نوزادانی که مادران شان دارو های خاصی، مثلا تربوتالین، مصرف می کردند.
نوزادانی که نسبت به سن خود بزرگ هستند، ممکن است دچار کاهش معناداری در قند خون شان باشند.
تغذیه نامناسب مادر در طول بارداری
تولید بیش از حد انسولین به دلیل کنترل نامناسب دیابت مادر
بیماری های متابولیسمی مادرزادی

بیماری کبدی
افت قند خون نوزادان معمولا به سرعت درمان می شود. با این حال اگر نوزادی به این مشکل مبتلا بود، باید حتما او را به یک پزشک و متخصص نشان داد.همچنین نوزاد پس از تولد باید به خوبی تغذیه و همچنین سطح گلوکز خون او با استفاده از آزمایش خون تعیین شود.

علائم ابتلای نوزاد به افت قند خون
معمولا نمی توان از روی علایم ظاهری متوجه افت قند خون شد، اما گاهی اوقات نوزاد، علایم بسیار ظریفی از خود بروز می دهد.
او ممکن است عصبی و تحریک پذیر و یا بسیار خواب آلود و بی حال شود.
در این لحظات باید نوزاد را به نزد پزشک برد، زیرا حتی اگر دچار افت قند خون نشده باشد، ممکن است به دلایل دیگر بیمار شده باشد.
زمانی که قند خون نوزاد به شدت پایین می آید، ممکن است دچار تشنج شود که بسیار خطرناک است و فاقد معطلی باید او را به بیمارستان فرستاد.
آزمایش خون، تنها روش مطمئن شدن از سطح قند خون نوزاد است. معمولا با سوزن زدن به کف پای نوزاد، کمی خون از نوزاد گرفته و آن را آزمایش می کنند.
این روش چنان سریع انجام می شود که معمولا نوزاد زیاد اذیت نمی شود.
قند خون نوزاد، پس از تولد در بیمارستان، یا در بخش مربوط به نگهداری نوزادان و یا آزمایشگاه بیمارستان بررسی می شود.
هر بیمارستان سیاست های آزمایش خون مربوط به خود را دارد.
برخی از پزشکان معتقدند که نوزاد پس از تولد باید بیشتر مواقع نزد مادرش باشد تا به موقع به او شیر داده شود و چندان موافق بردن نوزاد به بخش نگهداری نوزادان نیستند.
پرستاران باید به این موضوع توجه کنند که اگر خطری واقعا نوزاد را تهدید نمی کند، او را نزد مادر خود بگذارند.

درمان افت قند خون نوزاد
زمانی که پرستاران و یا پزشکان نگران سطح قند خون نوزاد می شوند، اولین گام آنها، اطمینان از درست تغذیه شدن نوزاد است.شیر مادر، در صورت وجود، بهترین درمان است. زمانی که نوزاد در آغوش مادر و تماس پوست به پوست قرار می گیرد، تشویق به خوردن شیر می شود.
در عین حال او گرم باقی مانده و از خطر کاهش دمای بدن مصون می ماند. تا زمانی که کودک شیر می خواهد باید به او شیر داد.او خواست خود را معمولا با محکم نگهداشتن سینه مادر نشان می دهد. کودکانی که با بطری شیر می خورند هم ممکن است بطری شیر را محکم نگهدارند.
در اینگونه مواقع باید جنس پستانک روی بطری را از نوع نرم و انعطاف پذیر انتخاب کرد تا شیر وارد بینی نوزاد نشود.شیر مادر از نظر ترکیب، بهترین غذا برای نوزاد است، اما مادرانی که به دلایلی نمی توانند به نوزادشان شیر بدهند باید از شیری استفاده کنند که فرمول شیر نوزاد را رعایت کرده باشد و بدین ترتیب سطح قند خون او را در شرایط متعادل حفظ کنند.
اگر قند خون نوزاد پس از تغذیه باز هم پایین بود یک متخصص کودکان باید او را معاینه کند. زیرا ممکن است لازم باشد به او محلول قند یا گلوکز بدهد.به محض اینکه سطح قند خون نوزاد، در وضعیت مطلوب قرار گرفت، می توان تغذیه معمولی او را از سر گرفت.
برخی از نوزادان به این روش پاسخ مثبت نمی دهند و به طور پی در پی دچار افت قند خون می شوند.در اینگونه مواقع باید برای یافتن علت آن، آزمایش شوند.

شیردهی به نوزاد مبتلا به افت قند خون
برخی از مادران با مشاهده افت قند خون نوزادشان تصور می کنند، شیردهی باید متوقف شود.اما این وضعیت نوزاد ناشی از شیر خوردن نیست و شیر مادر هیچ مشکلی ندارد.زمانی که نوزاد مراحل درمان قند خون را به وسیله متخصصان گذراند، باید تغذیه با شیر مادر از سر گرفته شود.بیشتر مواقع وضعیتی پیش نمی آید که مادر قادر به دادن شیر خود به نوزاد نباشد.

پیشگیری
راه چندان مطمئنی برای پیشگیری از افت قند خون نوزاد موجود نیست، مادران تنها باید به دقت علایم را کنترل کرده و عدم تعادل قند خون نوزاد خود را به سرعت درمان کنند.همچنین مادران مبتلا به دیابت، هنگام بارداری، با کنترل دقیق قند خون و نگهداشتن آن در سطح طبیعی می توانند مقدار انسولین ترشح شده ای که روی جنین اثر منفی می گذارد را کنترل کنند.

مراقبت از نوزاد دچار افت قند خون
از نشانه های گرسنگی و قند خون پایین نوزاد آگاه باشید.
زود به زود و آرام به نوزاد غذا دهید. در صورتی که نوزاد به خوبی غذا نمی خورد، در رابطه با روش های کمک کننده با پزشک صحبت کنید.
کودک را گرم نگه دارید و به او لباس های گرم بپوشانید. نوزادان در تنظیم دمای بدن خود مشکل دارند. نوزادان می توانند به راحتی سرما بخورند. سرما ممکن است واکنش هیپوگلیسمی ایجاد کند. اگر نوزاد دارای درجه حرارت بدن پایین تر از حد طبیعی است، او را هر چه سریع تر گرم کنید. برای گرم نگه داشتن بدن لایه های لباس بیشتر اضافه کنید و کلاه به نوزاد بپوشانید. لباس های مرطوب را در آورید و لباس های گرم و خشک را جایگزین کنید. کودک را از دم دور نگه دارید.
اگر مادر مبتلا به دیابت می باشد و شیرده است، سطح گلوکز را باید دقیقا نظارت کند. در صورتی که دستور داده شود این کار را انجام دهید، قند خون نوزاد را به منظور هدایت و کنترل، بررسی کنید. در صورت برگشتن علائم، نوزاد را با شیر مادر یا شیر خشک تغذیه کنید و با پزشک تماس بگیرید.

.

منبع : pezeshk.us