آکاایران: همانطور که می دانید مشکل ناباروری در مردان یکی از موانع اصلی زوج ها جهت برنامه ریزی برای بچه دار شدن است. برخی از مردم تصور می کنند که مشکل ناباروری در مردان به این معنی است که این افراد تا آخر عمر خود صاحب فرزند نخواهند شد، اما باید بدانید که امروزه روش های درمانی متعددی در دسترس است که می تواند این مشکل مردان را حل کرده و آن ها را به رویای بچه دار شدن برساند. خوب اگر شما هم به عنوان یک زوج نابارور می خواهید با جنبه های مهم مشکل ناباروری در بدن مردان و چگونگی رخ دادن آن آشنا شده و بدانید که چگونه می توانید آن را درمان نمایید، حتما ادامه مقاله زیر را با دقت بخوانید.

bxs1

در ابتدا، لازم است به عنوان یک زوج نابارور به یاد داشته باشید که 

مشکل ناباروری در مردان چگونه رخ می دهد؟
معمولا مشکل ناباروری مردان در موارد خاصی رخ می دهد، که عبارتند از:
• تولید کم اسپرم در بدن مرد نابارور
• عملکرد غیرطبیعی اسپرم ها در بدن مرد نابارور
• عدم وجود اسپرم در مایع منی مرد نابارور

bxs2

bxs3

برخی از دلایل پزشکی که در بروز مشکل ناباروری مردان بسیار موثر هستند، عبارتند از:

bxs4

هنگامی که وریدهای اطراف بیضه های مردان متورم شده باشد ، فرد به بیماری Variocele مبتلا می شود. بروز وضعیت Variocele در بدن این افراد منجر به تولید اسپرم با کیفیت بسیار پایین خواهد شد، که ناباروری مردان را به دنبال دارد.

bxs5

برخی از عفونت ها در بدن مردان وجود دارد که سبب تولید اسپرم با کیفیت پایین می شود. رایج ترین این عفونت ها عبارتند از:
• بروز التهاب اپیدیدیم (اپیدیدیمیت) یا بیضه ها (ورم بیضه) در بدن مرد نابارور
• مبتلا شدن بدن مرد نابارور به برخی از عفونت های منتقله از راه جنسی
• مبتلا شدن بدن مرد نابارور به بیماری سوزاک
• مبتلا شدن بدن مرد نابارور به بیماری اچ آی وی

bxs6

همانطور که می دانید عمل انزال در مردان هنگامی رخ می دهد که مایع منی وارد مثانه شده و از آلت تناسلی فرد در زمان اوج هیجان جنسی خارج شود. برخی مشکلات جسمی مردان که باعث بروز مشکلاتی در عمل انزال این افراد می شود، عبارتند از:
• مبتلا شدن بدن مرد نابارور به بیماری دیابت
• بروز آسیب های نخاعی در بدن مرد نابارور
• مصرف برخی داروها توسط مردان
• جراحی پروستات، مثانه یا پیشابراه مرد

bxs7

وجود تومورهای غیربدخیم یا سرطان در بدن مردان می تواند قدرات باروری آن ها را تحت تاثیر قرار دهد. در چنین مواردی، انجام جراحی، پرتودرمانی یا شیمی درمانی برای درمان تومورهای موجود نیز سبب بروز مشکل ناباروری در بدن مردان خواهد شد.

bxs8

به وجود آمدن عدم تعادل هورمونی در غدد بدن مردان مانند هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و آدرنال باعث بروز مشکل ناباروری در آن ها می شود.

bxs9

همانطور که می دانید ساختار لوله های سیستم تناسلی مردان به گونه ای است که حمل اسپرم ها را به عهده داشته باشد. هنگامی که این لوله ها به دلیل انجام عمل جراحی، صدمه دیدن، به صورت مادرزادی و یا به دلیل رشد غیرطبیعی برخی توده ها مسدود می شود، مشکل ناباروری در بدن مردان به وجود خواهد آمد.

bxs10

برخی علل ژنتیکی وجود دارد که باعث بروز مشکل ناباروری در در بدن مردان می شود. این علل عبارتند از:
• سندرم کلاین فلتر
فیبروز کیستیک
• سندرم کالمن در
• سندرم Kartagener

bxs11

برخی از مشکلات مرتبط با عمل مقاربت که در بروز ناباروری مردان موثر هستند، عبارتند از:
• وجود اختلال در نعوظ مردان
• مبتلا شدن مردان به انزال زودرس
• وجود مسائل تشریحی مانند هیپوسپادیاس
• وجود مشکلات روانی در مردان که باعث کاهش میل جنسی این افراد می شود

bxs12

انجام جراحی های خاص می تواند منجر به بروز مشکل ناباروری در مردان شود. برخی از این جراحی ها عبارتند از:
• انجام جراحی وازکتومی در مردان
• جراحی برای درمان فتق مغبنی در مردان
• جراحی بیضه ها
• جراحی شکم برای درمان بیماری سرطان بیضه و رکتوم
دلایل زیست محیطی موثر در ناباروری مردان:
همانطور که می دانید قرار گرفتن بیش از حد مردان در معرض گرما، سموم و مواد شیمیایی نیز سبب کاهش تعداد اسپرم ها در بدن این افراد شده و مشکل ناباروری را به دنبال خواهد داشت. رخی از این موارد عبارتند از:

bxs13

تماس طولانی مدت مردان با مواد شیمیایی منجر به کم شدن تعداد اسپرم ها در بدن این افراد شده و مشکل ناباروری را به دنبال خواهد داشت.

bxs14

این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که قرار گرفتن بیش از حد مردان در معرض فلزات سنگین مثل سرب باعث بروز مشکل ناباروری در بدن این افراد می شود.

bxs15

همه ما می دانیم که قرار گرفتن بیش از حد مردان در معرض تابش اشعه ایکس می تواند تعداد اسپرم را در بدن این افراد کاهش دهد. البته نباید فراموش کرد که رسیدن اشعه ایکش با دوز بالا به بدن مردان در طولانی مدت، برای همیشه می تواند تولید اسپرم در بدن آن ها را دچار اختلال کند!

bxs16

افزایش دمای محیط زندگی سبب کاهش تولید اسپرم در بدن مردان می شود. به همین دلیل پوشیدن لباس های تنگ و یا کار با لپ تاپ یا رایانه برای مدت زمان طولانی دمای کیسه بیضه های این افراد را به شدت افزایش داده و کاهش تولید اسپرم را در دراز مدت به دنبال خواهد داشت.

شیوه زندگی مردان که باعث بروز ناباروری در بدن آن ها می شود:

bxs17

استرس بیش از حد مردان در طولانی مدت باعث بروز عدم تعادل هورمونی در بدن این افراد شده و در نتیجه کاهش تولید اسپرم ها را به دنبال خواهد داشت.

bxs18

مردانی که از اضافه وزن رنج می برند و یا در معرض چاقی قرار دارند، در معرض ابتلا به مشکل ناباروری قرار دارند.

bxs19

اگر به عنوان یک زن احساس می کنید که شریک زندگی شما الکل را به مقدار زیاد مصرف می کند، حتما از او بخواهد که آن را به طور کامل متوقف کند. به همسر خود بادآور شوید که مصرف الکل توسط مردان جوان باعث کاهش تولید اسپرم در بدن آن ها شده و با ایجاد بیماری های کبدی باعث بروز مسائل ناباروری می شود.

bxs20

استعمال مواد مخدر مانند کوکائین و ماری جوانا از طریق کوچک کردن بیضه ها، باعث کاهش تولید اسپرم در بدن مردان شده و این افراد را با مشکل ناباروری مواجه می کند. همچنین، فراموش نکنید که مصرف داروهایی که موجب رشد و تحریک عضلات مردان می شود، هم می تواند تولید طبیعی اسپرم را مختل نماید.

bxs21

معمولا مردانی که سیگار می کشند، بیشتر از افراد دیگر مستعد ابتلا به مشکل ناباروری هستند.

bxs22

آکاایران: علل و علائم بروز مشکل ناباروری در مردان و روش های درمان آن

برخی از نشانه های ناباروری در مردان که توسط علم پزشکی اثبات شده است، عبارتند از:
• بروز مشکل در عملکرد جنسی عادی مردان
• کاهش میزان انزال (کم شدن حجم مایع منی)
• کاهش میل جنسی مردان
• بروز مشکل در حفظ نعوظ (اختلال نعوظ)
• ایجاد توده، درد یا تورم در بیضه های مردان
• عفونت های تنفسی که مدام عود می کند
• بروز مسائل و مشکلات بویایی در مردان
• رشد غیرطبیعی پستان یا (ژنیکوماستی) در مردان
• کاهش موهای بدن، مخصوصا موهای صورت مردان
• مواجه شدن مردان با اختلالات کروموزومی یا ناهنجاری هورمونی در بدن خود
• تولید اسپرم با میزان پایین تر از حد معمول در بدن مردان (معمولا در بدن مردان نابارور، کمتر از 15 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی وجود دارد و یا شمار اسپرم آن ها کمتر از 39 میلیون در هر انزال می باشد).

bxs23

در علم پزشکی برخی از آزمایش ها و اقدامات تشخیصی وجود دارد که برای تشخیص علت ناباروری در مردان مورد استفاده قرار می گیرد. این تست ها عبارتند از:

bxs24

برای تشخیص علت ناباروری مردان، آزمایش آنالیز مایع منی به منظور تعیین کیفیت و کمیت اسپرم های موجود در داخل آن صورت می گیرد.

bxs25

همانطور که قبلا هم گفته شد یکی از علل عمده بروز مشکل ناباروری در مردان عدم تعادل هورمونی در بدن این افراد است. بنابراین، یک پزشک متخصص ناباروری ممکن است انجام آزمایش خون را برای ارزیابی عدم تعادل هورمونی در بدن بیمار خود توصیه کند.

bxs26

به عنوان یک مرد نابارور یادتان باشد که گاهی اوقات، علت مشکل ناباروری در مردان تشریحی است. بنابراین، تصویر برداری و انجام آزمایش هم زمان می تواند علت ناباروری را با اطمینان بیشتری مشخص کند.

bxs27

معمولا این نوع تست برای بررسی اسپرم در نمونه ادرار مردان مورد استفاده قرار می گیرد. اگر اسپرمی در ادرار فرد وجود داشته باشد، این آزمایش به وضوح نشان می دهد که اسپرم مرد بیمار به عقب مثانه (به جای حرکت به آلت تناسلی در طول زمان انزال) انتقال می یابد. این پدیده در علم پزشکی "رتروگراد انزال" نامیده می شود.

bxs28

در این نوع آزمایش یک موج صوتی با فرکانس بالا برای تصویربرداری توسط پزشک متخصص رادیولوژی مورد استفاده قرار می گیرد. جالب است بدانید که این روش در تشخیص واریکوسل در بیضه های مردان بسیار مطمئن عمل می کند.

bxs29

این نوع تصویربرداری که سونوگرافی پروستات در مردان نیز نامیده می شود، مدتی طول می کشد تا بتواند تصاویری را از غده پروستات مرد و بافت مناطق اطراف آن ارائه دهد. در سونوگرافی پروستات پروب از طریق روده راست بیمار برای تست ناباروری وارد بدن او می شود.

bxs30

در این نوع آزمایش آسیب شناسی، نمونه ای از بیضه های مردان با کمک یک سوزن برداشته شده و برای تعیین میزان تولید طبیعی اسپرم در بدن این افراد مورد استفاده قرار می گیرد. اگر نتایج این آزمایش طبیعی باشد، علت ناباروری ممکن است وجود انسداد در سیستم انتقال اسپرم فرد باشد.

bxs31

انجام آزمایش های ژنتیکی وجود ناهنجاری هایی را در بدن مردان نشان می دهد، که عبارتند از :
• قطعه قطعه شدن DNA
• وجود نقص کروموزومی در مردان
• مبتلا شدن فرد به بیماری ژنتیکی

bxs32

روشهای مختلفی برای درمان مشکل ناباروری در مردان وجود دارد، که عبارتند از:

bxs33

در صورتی که در بدن مرد نابارور، بیماری واریکوسل یا مسدود شدن مجرا دفران تشخیص داده شود، دکتر برای درمان او جراحی را پیشنهاد خواهد کرد. چنین تکنیک های در علم پزشکی "تکنیک های بازیابی اسپرم" نامیده می شود.

bxs34

اگر پزشکان متخصص ناباروری تشخیص دهند که وجود عفونت در دستگاه تناسلی بیمار باعث بروز مشکل ناباروری شده است، مصرف آنتی بیوتیک ها را تجویز خواهند کرد. در واقع، مصرف این گروه از داروها برای درمان هر گونه عفونت موجود در دستگاه تناسلی مردان بسیار موثر است.

bxs35

مصرف دارو و حضور مرد نابارور در جلسات مشاوره برای درمان بیماری نعوظ و انزال زودرس مورد استفاده قرار می گیرد.

bxs36

در برخی موارد، دکتر معالج ممکن است برای درمان بیمار نابارور خود مصرف داروهای هورمونی را پیشنهاد کند، زیرا مصرف برخی از داروها برای درمان عدم تعادل هورمونی در بدن مردان بسیار موثر است.

bxs37

در این نوع درمان، اسپرم از انزال طبیعی خود مرد نابارور استخراج شده و گاهی اوقات نیز در صورت وجود عدم اسپرم در مایع منی فرد، از یک اهدا کننده استفاده می شود. اسپرم جدا شده در برخی موارد به صورت مستقیم وارد رحم زن شده و در برخی موارد هم ممکن است در محیط آزمایشگاه، لقاح خارج رحمی و یا لقاح مصنوعی و تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم به درون تخمک انجام شده و بعد از طی مراحل خاصی، در داخل رحم مادر جایگزین شود.

احساس شما در مورد این مطلب چیست ؟
خوشحال (0)
عشق (0)
غافلگیر (0)
غمگین (0)
عصبانی (0)
.

منبع : mamanam.com