آکاایران: آیا بروز حالت تهوع در دوران بارداری لبخند را از چهره شما دور می­کند؟ برخی از مادران باردار میل شدیدی به مصرف مواد غذایی شیرین و قنددار از خود نشان می­دهند. با این حال، به خاطر داشته باشید که در این راه ناهموار، که مرحله شگفت­انگیزی در زندگی خانم­ها به شمار می­رود، نه فقط تغییرات فیزیکی به وجود آمده در بدن مادران، بلکه اشتیاق آن­ها به مصرف انواع مواد غذایی مختلف هم متفاوت از دیگران است. با این حال، زنان حامله باید در طی کل دوران بارداری خود مراقب هزاران مورد باشند، که خوردن انواع مواد غذایی مفید، طرز لباس پوشیدن مناسب و یا استفاده از انواع محصولات بهداشتی سالم گزینه­های مهمی از این موارد هستند. با توجه به این توصیفات، زنان حامله باید مراقب سلام خود و جنین داخل رحمشان، به خصوص در ماه­های اول از دوران بارداری باشند و در مورد آنچه که بعد از آگاه شدن از حاملگی خود مصرف می­کنند، دقت بیشتری بکنند. در واقع، این افراد با شروع دوران بارداری در بدن خود باید از مصرف مواد غذایی غیرمغذی اجتناب نموده و با در نظر گرفتن مواد مغذی و کلیدی موجود در انواع غذاها، آن­ها را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهند. به عنوان یک خانم جوان و بی­تجربه به خاطر داشته باشید که رعایت این نکات در دوران بارداری بسیار مهم بوده و خوردن مواد غذایی مفید در زمان مناسب و در اندازه کافی برای حفظ سلامت خود این مادران و جنین داخل رحمشان از اهمیت خاصی برخوردار است. پزشکان متخصص زنان و زایمان ادعا می­کنند که رشد جنین داخل رحم زنان باردار و سلامت آینده او بستگی به رژیم غذایی دارد که مادر در دوران بارداری خود دنبال می­کند.

آیا مصرف مواد غذایی شیرین و قنددار در دوران بارداری زنان بی­خطر است؟

یادتان باشد که به طور کلی، همه زنان باید در دوران بارداری خود مقدار مناسبی قند را از طریق غذاهای مصرفی روزانه خود و نوشیدنی­های مختلف دریافت کنند. با این حال، میزان مصرف قند در طی دوران بارداری زنان محدودیت داشته و پس از آگاهی یک زن از حاملگی خود، باید کنترل شود. در واقع، مصرف قند اضافی در دوران حاملگی می­تواند هم برای خود مادر و هم جنینی که در رحم او در حال رشد است، خطرناک باشد. از جمله مهم­ترین مشکلاتی که مصرف قند اضافی در طی دوران حاملگی برای زنان ایجاد می­کند، عبارتند از:

1. تشدید علائم بارداری:

به عنوان یک خانم جوان و بی­تجربه به خاطر داشته باشید که خوردن بیش از حد مواد قنددار و شیرین در دوران بارداری می­تواند استفراغ گاه به گاه، سوزش سر دل و نوسانات خلقی زنان باردار را که امری طبیعی است، تشدید نماید. به همین دلیل، زمانی که فرد بارداری در مصرف قند زیاده­روی می­کند، علائم بارداری در بدن او تشدید شده و حتی تا ماه­های آخر از دوران حاملگی هم در بدن او باقی می­ماند. پس، بهترین راه حل این است که زنان حامله مواد غذایی مصرفی خود را بررسی کرده و با خوردن مقدار کمی قند در این دوران حساس، سلامت خود و جنین داخل رحمشان را تضمین کنند.

2. استفاده از برنامه غذایی مناسب در دوران بارداری:

یادتان باشد که با آغاز دوران بارداری، بالا رفتن ولع مصرف مواد غذایی خاص در بدن زنان امری طبیعی بوده و باعث برآورده شدن نیازهای بدن خود مادر و جنین داخل رحم او خواهد شد. اما افزایش اشتها برای مصرف مواد غذایی مانند ترشی­ها، بستنی و همبرگر که سرشار از چربی و قند هستند، امری کاملا خطرناک است، زیرا هنگامی که مادر حامله­ای در مصرف غذاهای شیرین و چاشنی­دار افراط کند، هضم این گونه مواد غذایی در بدن او مدت زیادی طول خواهد کرد. به همین دلیل، فرد با تنزل ناگهانی فشار خون در بدن خود روبرو می­شود. از این رو، پزشکان متخصص زنان و زایمان ادعا می­کنند که: "مصرف مواد غذایی بسیار شیرین برای مادر باردار و جنین داخل رحم او بسیار مضر است."

3. تشدید احساس خستگی زنان باردار با مصرف مواد غذایی شیرین:

همانطور که می­دانید بروز حالت بی­حالی و خستگی و کاهش انرژی بدن در دوران حاملگی همه زنان امری کاملا طبیعی است. با این حال، جالب است بدانید که خوردن مواد غذایی شیرین و قندی زیاد در چنین شرایطی می­تواند حالت بی­حالی و خستگی زنان باردار را تشدید کند. در واقع، از آن­جایی که نوشیدنی­ها و مواد غذایی شیرین حاوی ساکارز هستند، بلافاصله بعد از مصرف باعث افزایش قند خون مادر باردار و جنین داخل رحم او گردیده و کاهش میزان انرژی در بدن آن­ها به دنبال خواهند داشت.

4. مصرف مواد غذایی شیرین در دوران بارداری زنان می­تواند ولع مصرف شکر را در کودک این افراد هم افزایش دهد:

نتایج تحقیقات اخیر محققان نشان داده است بچه­های زنانی که در دوران بارداری خود غذاهای شیرین مصرف می­کنند، در بزرگ­سالی ولع بیش از حدی برای مصرف مواد قندی خواهند داشت. این نوع زندگی هم به نوبه خود راه را برای چاق شدن کودک و ابتلای او به بیماری­های مختلف در دراز مدت هموار خواهد نمود.

5. افزایش وزن زیاد زنان در دوران بارداری با مصرف مواد غذایی شیرین و قنددار:

به عنوان یک خانم جوان و بی­تجربه به خاطر داشته باشید که خوردن مواد غذایی قندی در دوران بارداری باعث می­شود که وزن خود مادر به شدت بالا رفته و او با اضافه وزن در دوران بارداری خود روبرو شوند. در واقع، وارد شدن قند اضافی به بدن مادران بارداری که مواد غذایی شیرین مصرف می­کنند، باعث افزایش وزن آن­ها خواهد شد. از دست دادن این اضافه وزن نیز پس از زایمان برای آن­ها کاری سخت و در برخی موارد غیر قابل انجام خواهد بود.

نکاتی برای راهنمایی زنان حامله جهت کاهش مصرف مواد غذایی شیرین و قنددار:

معمولا همه پزشکان متخصص زنان و زایمان به زنان باردار توصیه می­کنند که قند کمتری را در این دوره حساس از زندگی خود مصرف کنند. این پزشکان ادعا می­کنند که این کار به حفظ سطح قند خون متعادل در زنان باردار کمک کرده وزن آن­ها را در اندازه ایده آل حفظ خواهد کرد. علاوه بر این موارد، مصرف قند کمتر در دوران بارداری از میتلا شدن زنان به دیابت بارداری جلوگیری می­کند. همانطور که می­دانید دیابت بارداری بیماری است که برخی از زنان در دوران بارداری خود به آن مبتلا می­شوند. اما، بیان این مطالب به این معنا نیست که زنان حامله باید مصرف مواد غذایی شیرین و قندی را در هر شکلیو در زمان از زندگی خود به طور کامل متوقف کنند. در ادامه این مقاله، نکات مفیدی برای راهنمایی زنان باردار بیان شده است تا بتوانند با رعایت این توصیه­های ایمنی، قند و شکر را در اندازه مناسب و با خیال راحت مصرف کنند. مهم­ترین این نکات عبارتند از:

1. محدود کردن مصرف اسنک­ها و مواد غذایی شیرین در دوران بارداری:

در ابتدا، لازم است به عنوان یک خانم جوان و بی­تجربه به خاطر داشته باشید که برای همه زنان باردار خودداری کردن از مصرف غذاهای شیرین کاری بسیار دشوار است، زیرا هوس زنان در دوران بارداری به شدت قوی شده و می­تواند اشتیاق مصرف شیرینی­ها و مواد قندی را در بدن این افرد تشدید کند. با این حال، فراموش نکنید که محدود کردن میزان مصرف شیرینی، کیک، بستنی و تنقلات شیرین تا آنجایی که ممکن است باید در اولویت همه مادران باردار قرار گیرد.

2. قرار دادن انواع میوه­های شیرین در رژیم غذایی زنان باردار:

یادتان باشد که اگر شما هم ولع مصرف مواد قندی و شیرینی­جات را کردید، خوردن میوه­های شیرین مانند انبه، توت فرنگی و آناناس می­تواند هوس شما را به مصرف این ماده مضر کاهش داده و نیازهای بدن جنین داخل رحمتان را تامین کند. این میوه­ها حاوی قند طبیعی هستند، که علاوه بر شیرین بودن، بسیاری از ویتامین­ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد را تامین می­کنند. در واقع، می­توان ادعا کرد که محتویات میوه­های شیرین برای حفظ سلامت مادر باردار و جنین داخل رحم او بسیار مفید است. همچنین، زنان حامله می­توانند برای تامین قند مورد نیاز بدن خود آب میوه طبیعی را در خانه تهیه کرده و مصرف کنند. فراموش نکنید که در روند این کار، اضافه کردن شکر به آبمیوه امری اشتباه است، زیرا خود میوه­ها محتوی قند طبیعی مورد نیاز بدن زنان باردار هستند.

3. اجتناب از مصرف شیرین­کننده­های مصنوعی در دوران بارداری:

یادتان باشد که همه زنان باردار باید در کل دوران حاملگی خود از مصرف شیرین­کننده­های مصنوعی خودداری کنند، زیرا نتایج مطالعات دانشمندان در این مورد نشان داده است که مصرف شیرین­کننده­های مصنوعی در درازمدت می­تواند برای سلامت مادر باردار و جنین داخل رحم او مضر باشد. پس، این افراد می­توانند در دوران بارداری خود از گزینه­های سالم مانند پودر نارگیل و عسل به عنوان شیرین­کننده مصنوعی در تهیه غذاهای روزانه خود استفاده کنند، که ایده فوق­العاده­ای برای حفظ سلامت مادر باردار و فرزند او در این دوره از زندگی است!

احساس شما در مورد این مطلب چیست ؟
خوشحال (0)
عشق (0)
غافلگیر (0)
غمگین (0)
عصبانی (0)
.

منبع : mamanam.com