آکاایران: آیا بی­تجربه در مورد استفاده از برخی مواد غذایی و یا انجام دادن برخی کارها در دوران بارداری خود نگران هستید؟ آیا در مورد سلامت جنین داخل رحم خود احساس نگرانی می­کنید؟ آیا راهی هست که بتواند وجود هر گونه نقص در هنگام تولد، اختلالات ژنتیکی و یا هر گونه مسائل دیگر را در بدن کودک آینده شما روشن نماید؟ آیا روش خاصی وجود دارد که زنان حامله با انجام آن از سلامت بدن خود و جنین داخل رحمشان مطمئن شوند؟

اگر شما هم با چنین پرسش­هایی روبرو هستید و می­خواهید که با استفاده از یک روش مناسب، در مورد سلامت خود و رشد جنین داخل رحمتان مطمئن شوید، بدانید که در جای مناسب هستید! چون در ادامه این مقاله، جواب تمام سوالات شما را در مورد غربالگری متوالی بدن زنان در دوران بارداری که یکی از راه­های مناسب برای اطلاع یافتن از سلامت جنین داخل رحمتان است، خواهیم داد.

bxs1

در ابتدا، لازم است به عنوان یک خانم جوان و بی­تجربه به خاطر داشته باشید که غربالگری متوالی در دوران بارداری زنان شامل دو مرحله آزمایش است که زنان حامله می­توانند آن­ها را در سه ماهه اول و دوم دوران بارداری خود انجام دهند. با این کار، مادران می­توانند از مبتلا شدن جنین داخل رحم خود به بیماری­های سندرم داون، تریزومی 18 و یا اسپینا بیفیدا آگاه شوند. به همین دلیل، بسیاری از والدین تصمیم می­گیرند که این نوع آزمایش را برای بررسی سلامت کودک آینده خود و یا بررسی هر گونه بی­نظمی کروموزومی و یا سندرم داون در بدن او انجام می­دهند، زیرا تست غربالگری وجود تمام ناهنجاری­ها را در بدن جنین داخل رحم زنان باردار مشخص می­کند. البته، در بیشتر موارد انجام این آزمون فقط جنبه ارزیابی داشته و شرایطی برای مادر باردار فراهم می­کند تا بداند که آیا کودک اینده او شانسی برای ابتلا به مسائل مختلف پزشکی را دارد و یا نه.

bxs2 bxs3

همانطور که قبلا هم گفته شد تست غربالگری متوالی در دو مرحله انجام می­شود. آزمایش مرحله اول در هفته دهم تا سیزدهم از دوران بارداری زنان صورت خواهد گرفت. یادتان باشد که انجام این مرحله از آزمون بسیار ساده است و زنان حامله تنها باید اسکن را در یک مرکز تشخیصی معتبر انجام دهند. هنگامی که بیمار در مرکز تخصصی قرار دارد، دکتر معالج می­تواند در حین انجام سونوگرافی، نمونه خون هم از او بگیرد. معمولا این مرحله از آزمایش غربالگری به منظور تعییت اندازه دو نوع پروتئین خون یعنی پروتئین پلاسما و گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) در نمونه خون زن حامله صورت می­گیرد. همچنین، در سونوگرافی نیز میزان زجاجی گردن (NT) جنین داخل رحم زنان باردار اندازه­گیری می­شود. لازم است بدانید که زجاجی گردن، از نظر یک شخص غیرمتخصص به مایعات موجود در پشت گردن جنین گفته می­شود. نتایج مطالعات اخیر دانشمندان نشان داده است جنین­هایی که مبتلا به تریزومی 18 و سندرم داون هستند، به احتمال زیاد میزان زجاجی گردن بیشتر از نوزادان سالم دارند.

در نهایت، به عنوان یک خانم جوان و بی­تجربه به خاطر داشته باشید که برای آماده شدن زنان حامله جهت انجام مرحله اول غربالگری، لازم نیست که فرد به صورت ناشتا و یا با آمادگی­های دیگر در محل آزمایش حضور یابد. به عبارتی بهتر، هر زن حامله­ای می­تواند در هر شرایطی، مرحله اول آزمون غربالگری را به صورت پی در پی انجام دهد.

bxs4

مرحله دوم از آزمایش غربالگری می­تواند در هر زمان از هفته 15 تا 21ام از دوران بارداری انجام شود. روش انجام این مرحله از آزمون نیز بسیار ساده است. زن حامله باید مانند مرحله اول، برنامه اسکن خود را در یک مرکز تشخیصی معتبر انجام دهد. معمولا، در همین مرکز، دکتر نمونه خون مورد نیاز را هم از بیمار خود می­گیرد. جالب است بدانید که در این مرحله از آزمایش، میزان 4 نوع مواد موجود در خون مادر باردار از جمله آلفا فتوپروتئین، کونژوگه استریول (UE3)، دیمری و (DIA) اندازه­گیری شده و جواب آن به پزشک معالج ارسال می­گردد.

bxs5

یادتان باشد که نتایج غربالگری متوالی در کمتر از یک هفته آماده شده و به پزشک معالج شما تحویل داده می­شود.

bxs6

نتیجه آزمایش غربالگری در دوران بارداری زنان نشان­دهنده این واقعیت است که کودک داخل رحم این مادران تا چه اندازه­ای در معرض خطر ابتلا به بی­نظمی کروموزومی قرار دارد. معمولا در حین انجام این آزمون میزان خطر محاسبه شده و طبق آن، زن حامله تحت درمان قرار می­گیرد. اگر جنین داخل رحم مادر بارداری در معرض خطر بیشتری قرار داشته باشد، انجام یک تست دیگر نیز برای زن حامله در نظر گرفته می­شود تا پزشک متخصص زنان و زایمان معالج او بتواند خطر ابتلا جنین به برخی از بی­نظمی­های کروموزومی را تا پایان دوران بارداری کاهش دهد. اما اگر جنین در معرض خطر ابتلا به این مشکل قرار گیرد، ولی نتیجه این مرحله از آزمون، با توجه به وزن و سن بارداری زن حامله متناسب باشد، می­توان ادعا کرد که جنین داخل رحم مادر در معرض خطر ابتلا به سندرم داون قرار دارد. همچنین، مرحله دوم آزمایش غربالگری به زنان حامله کمک می­کند تا شانس ابتلا به اسپینا بیفیدا را در جنین خود کاهش دهند. در طی این غربالگری، سایر علائم حاملگی مانند وضعیت تریزومی 18 نیز مورد بررسی قرار می­گیرد.

bxs7

همانطور که می­دانید در بیان نتیجه آزمایش غربالگری نیز مقداری ریسک وجود دارد، زیرا در برخی موارد ارائه نتایج کاملا دقیق در این آزمایش امکان­پذیر نیست. با این حال، نتایج مطالعات اخیر پزشکان متخصص زنان و زایمان نشان داده است 9 نفر از 10 نفر مبتلا به سندرم داون مثبت نشان داده شده است. همچنین، نتایج این تحقیقات بیان می­کند که 8 جنین از 10 فرد مبتلا به اسپینا بیفیدا هم مثبت نشان داده شده است. با توجه به این توصیفات، مادران بارداری که از شرایط خاصی در دوران حاملگی رنج می­برند، باید برای اطلاع دوباره، از جواب آزمون غربالگری خود، آن را تکرار نمایند، زیرا فقط این روش برای به دست آوردن نتایج دقیق از وضعیت بدنی جنین داخل رحم زنان باردار مناسب است.

bxs8

نتایج مطالعات اخیر محققان نشان داده است که در ارزیابی مشکلات دوقلوها، انجام تست غربالگری دارای دقت پایینی است. البته میزان دقت این نوع ازمایش بستگی به عملکرد پزشک متخصص زنان و زایمان و ارائه گزارش او دارد، چون بسیاری از پزشکان در هنگام ارائه گزارش در مورد جنین­های دوقلو دچار مشکل می­شوند.

مطالب پیشنهادی:

1) قبل از بارداری چه آزمایش هایی باید انجام دهم؟قبل از بارداری چه آزمایش هایی باید انجام دهم؟

2) آزمایش استرس ناشی از انقباض در دوران بارداری چیست ؟آزمایش استرس ناشی از انقباض در دوران بارداری چیست ؟

احساس شما در مورد این مطلب چیست ؟
خوشحال (0)
عشق (0)
غافلگیر (0)
غمگین (0)
عصبانی (0)
.

منبع : mamanam.com