آکاایران: میزان مصرف اسید فولیک قبل و هنگام بارداری

میزان مصرف اسید فولیک قبل و هنگام بارداری _ پورتال رنگی به نقل از وبسایت ۵۰۴۰ : یکی از نیازهای بانوان در دوران بارداری اسیدفولیک است. منابع متعددی برای تامین این ماده وجود دارد. مقاله زیر را دنبال کنید.

مقدار مصرف اسیدفولیک

هر خانمی که قصد باردار شدن دارد، باید ۴۰۰ میکروگرم (۰٫۴ میلی گرم) اسیدفولیک در روز مصرف کند، خواه به صورت یک قرص ویتامین که ۴۰۰ میکروگرم فولیک اسید داشته باشد و خواه با استفاده از غذاهایی که با اسید فولیک غنی شده اند.
هنگامی که شما باردار می شوید، مقدار مصرف اسید فولیک باید به حداقل ۶۰۰ میکروگرم در روز افزایش پیدا کند، با این حال دکتر شما ممکن است مقدار ۱۰۰۰میکروگرم را پیشنهاد بدهد. بسیاری از ویتامین های دوران بارداری حاوی این مقدار هستند.
” فقط می خواهم بچه من سالم باشد”، پاسخی است که معمولاً وقتی فردی، از یک مادر باردار می پرسد که می خواهد فرزند او دختر باشد یا پسر، می شنود. با این حال در اغلب موارد، بسیاری از مادران فاقد اینکه حتی متوجه باشند، نوزادان خود را در ماه های اولیه بارداری در معرض خطر قرار می دهند.

بسیاری از خانم ها، اهمیت مصرف منظم اسید فولیکِ پیش از بارداری و در حین آن را نمی دانند، و اطلاع ندارند که فاقد مصرف آن، حتی قبل از این که باردار بشوند، فرزند خود را در معرض خطر قرار داده اند.
البته هر مادری بهترین ها را برای فرزند خود می خواهد، و وضعیت های جسمی خاصی وجود دارد که با کمی اطلاعات، احتیاط، و آماده سازی، می توان از آن ها به شکلی مؤثر جلوگیری کرد، و یا با مصرف روزانه اسید فولیک، احتمال ابتلای نوزاد به آن ها را تا ۷۰% کاهش داد.

اسید فولیک یک نوع ویتامین B است که به رشد منظم سلولی و بازسازی آن کمک می کند، و به ویژه در هفته های اول رشد جنین، وجود آن بسیار حیاتی است. مصرف اسید فولیک کمک می کند که این اطمینان را داشته باشیم که شکل گیری مغز و نخاع به شکل مناسبی انجام می شود. فاقد فولیک اسید، احتمال سقط جنین بیشتر است، و احتمال ۱ در ۱۰۰۰ وجود دارد که کودک مبتلا به اختلال لوله عصبی (NTD) شود.

نقص لوله عصبی، می تواند خود را به شکل یک سری وضعیت های مختلف در هنگام تولد ، از جمله اسپینا بیفیدا و آنانسفالی نشان دهد. اسپینا بیفیدا، که تقریباً به معنی “ستون فقرات باز” است، در شدیدترین موارد خود می تواند منجر به فلج پا، و همچنین مشکلات کنترل مثانه و روده شود. آنانسفالی یک بیماری کشنده است که به علت توسعه نیافتگی مغز و جمجمه اتفاق می افتد. شاخص های خطر اولیه برای NTD، شامل این می شود که آیا شما حاملگی های قبلی که منجر به NTD شده بودند داشته اید یا خیر و/یا اینکه آیا کسی در خانواده شما، کودکی که مبتلا به NTD است دارد یا خیر.

بزرگ سالان، هم خانم ها و هم آقایان، با مصرف اسید فولیک از فواید سلامتی وابسته به آن برخوردار خواهند شد. افرادی که مقدار کافی اسید فولیک مصرف می کنند، موارد زیر را تجربه خواهند کرد:

 • تقسیم و عملکرد مناسب سلولی
 • شکل گیری مناسب هموگلوبین
 • کاهش خطر حمله قلبی و سکته مغزی
 • حفاظت در مقابل انواع خاصی از سرطان
 • احتمال کاهش خطر بیماری آلزایمر

برای بیشتر خانم ها، دوز پیشنهادی برای سلامتی روزمره و آماده شدن برای بارداری ، ۴۰۰ میکروگرم در روز است؛ البته همان طور که پیشاپیش گفته شد، در زمان بارداری این مقدار به ۶۰۰ میکروگرم (۱۰۰۰ میکروگرم در صورت توصیه پزشک) افزایش پیدا می کند.

مهم است که بدانید که فولیک اسید، یک ویتامین محلول در آب است، در نتیجه بدن در حالت عادی مقادیر اضافی آن که در سیستم وجود دارد را خارج خواهد کرد، و به همین دلیل مصرف بیش از حد آن، خطر کمتری نسبت به مصرف مثلاً ویتامین آ دارد. یکی از خطرات شناخته شده مصرف اسید فولیک به طور روزانه، این است که این امکان وجود دارد که کمبود ویتامین ب پنهان شود، که اغلب در افراد گیاه خوار رخ می دهد، به خصوص اگر شما محصولات لبنی مصرف نکنید. اگر فکر می کنید که ممکن است در معرض خطر کمبود ویتامین ب قرار داشته باشید ، با پزشک خود مشورت کنید.

این شکل خاص ویتامین که به نام اسید فولیک شناخته می شود، ساخته دست بشر است، و عموماً فقط در قرص های اسید فولیک پیدا می شود، در کنار ملزومات روزانه دیگر در مولتی ویتامین ها، و در غذاهای غنی شده. نسخه طبیعی آن که در برخی مواد غذایی خاص وجود دارد، فولات است، که به سادگی و موثری اسید فولیک توسط بدن شما جذب نمی شود. به این ترتیب، بسیار توصیه می شود که شما این نسخه مصنوعی را به صورت روزانه مصرف کنید.

سازمان غذا و داروی آمریکا حکم کرده است که باید به تمام محصولات دانه ای غنی شده در آمریکا، مانند غلات، حبوبات، نان، ماکارونی و برنج، اسید فولیک اضافه شود. برخی از تولیدکنندگان تا آنجا پیش می روند که ۱۰۰٪ دوز روزانه توصیه شده را به محصولات خود اضافه می کنند، پس اطلاعات تغذیه ای غلات خود را هنگام خرید بخوانید.

گیاهان سبز معمولاً در خود فولات دارند، که نسخه طبیعی این ویتامین است. وب سایتی راه اندازی شده است که نشان می دهد چه غذاهایی منابع “عالی”، “بسیار خوب”، و یا “خوب” فولات هستند.

منابع اسید فولیک

 • منابع عالی شامل غلات صبحانه غنی شده، عدس، لوبیا، نخود، جگر مرغ و گاو می شوند.
 • منابع بسیار خوب عبارت اند از بلغور جو دوسر، مارچوبه، اسفناج، کاهو، و لوبیا.
 • منابع خوب عبارت اند از کلم بروکلی، ذرت کنسرو شده، پاستا و نان غنی شده ، جوانه بروکسل، آب پرتقال، و آوکادو.

با این حال، مولتی ویتامین، به خاطر وجود ویتامین های دیگری که در آن گنجانده شده است ، هنوز هم منبع شماره یک توصیه شده برای دریافت اسید فولیک به شمار می رود. به یاد داشته باشید که اسید فولیک اضافی از سیستم شما خارج می شود، پس تنها به این دلیل که غلات صبحانه شما، ۱۰۰٪ دوز مورد نیاز روزانه شما را در خود دارد، از مصرف مولتی ویتامین خودداری نکنید.

با توجه به اینکه ۵۰٪ تمام حاملگی ها فاقد برنامه ریزی اتفاق می افتند، و اینکه غیرمعمول نیست که حاملگی برای یک ماه یا بیشتر ناشناخته باقی بماند، لازم است که خانم های متأهل به طور منظم اسید فولیک مصرف کنند. مصرف اسید فولیک، با وجود چند اثر جانبی منفی شناخته شده، یک راه آسان و ایمن برای شما است که طیف گسترده ای از منافع بهداشتی و سلامتی را تقریباً فاقد هیچ خطری برای خود مهیا کنید.

خلاصه و توصیه هایی در مورد اسید فولیک

 • مشخص شده است که کمبود فولیک اسید، می تواند یک نقص در ستون فقرات (که به نام نقص لوله عصبی شناخته می شود) را در نوزاد به وجود بیاورد. با مصرف مکمل فولیک اسید قبل و در دوران بارداری، شما می توانید احتمال به وجودآمدن این مشکل در نوزاد خود را تا ۷۰٪ کاهش دهید .
 • اگر یک کودک با یکی از نقائص لوله عصبی داشته اید، باید از یک ماه قبل از بارداری، هر روز ۴ میلی گرم اسید فولیک مصرف کرده و این دوز را تا هفته سیزدهم بارداری ادامه دهید.
 • اگر شما مبتلا به دیابت قبل از بارداری هستید، لازم است که از یک ماه قبل از بارداری، هر روز چهار میلی گرم اسید فولیک مصرف کرده و این برنامه را تا ابتدای سه ماهه دوم بارداری ادامه دهید.
 • همه خانم های دیگری که هیچ کدام از عوامل خطر مربوطه را ندارند، باید در روزهای قبل از بارداری، مولتی ویتامین حاوی ۰٫۴تا ۰٫۸ میلی گرم اسید فولیک مصرف کرده و این میزان را در دوران بارداری به یک میلی گرم برسانند.

پورتال رنگی _ میزان مصرف اسید فولیک قبل و هنگام بارداری

.

منبع : https:portal-rangi.com