آکاایران: پریودی های زودرس گاهی اوقات شما را سورپرایز می کنند، اما اغلب علل می توانند با تغییرات ساده مدیریت شوند. در اینجا به بررسی علل پریودی زودرس می پردازیم.

چرا پریودی من زود اتفاق می افتد؟

پریودی زودرس می تواند چند روز پس از آخرین پریودی یا به عنوان مثال دو هفته قبل از اینکه شما انتظار داشته باشید رخ دهد. این می تواند ناشی از تغییرات هورمونی و شیوه زندگی باشد که مانع تعادل بدن شما می شود. هورمون های نامتقارن عامل اصلی برای یک پریودی زودرس هستند. آنها می توانند به شکلی ناپایدار باشند:

 1.  مصرف قرصهای ضد بارداری یا پیشگیری از بارداری (یا فراموش کردن آن)
 2.  استرس یا اضطراب می تواند هورمون های استرس را تحمل کند که می توانند جریان یا چرخه را تغییر دهند.
 3. کاهش وزن یا افزایش ناگهانی وزن
 4. خواب کافی نمی تواند انرژی شما را از دست بدهد و دوره شما ممکن است نامنظم باشد.
 5.  بلوغ یا یائسگی. هنگامی که بدن شما تغییر می کند، هورمون ها نوسان می کنند.
 6. اختلالات تیروئیدی و تخمدانی
 7.  بالا بودن پرولاکتین (آزمایش پرولاکتین چیست؟)
 8. عفونت (درمان خانگی عفونت زنان)
 9. فیبروم یا کیست تخمدان
 10. آندومتریوز 
 11. تومور
 12.  اختلالات تغذیه‌ای و انجام ورزش‌های سنگین

همچنین بخوانید: لخته خون گوشتی در پریود نشانه چیست؟

چرا پریودی شما دقیقا دو هفته زودتر اتفاق می افتد؟

به غیر از هورمون های نامتعادل، پریودی زودرس می تواند در طول تخمک گذاری ظاهر شود - که معمولا هیچ دلیلی برای آن موجود نیست. فاز تخمک گذاری تقریبا دو هفته بعد از آخرین دوره شما اتفاق می افتد. این کاملا طبیعی است که لکه بینی را در طی تخمک گذاری مشاهده کنید، و می توانید آن را به عنوان نشانه ای از دانستن اینکه شما تخمک گذاری می کنید بینید. معمولا رنگ این خونریزی همانند دوره معمولی شما نیست، اما بیشتر از رنگ صورت قهوه ای یا صورتی است.

1- پریودی یا لکه بینی زودرس:

بسیاری از زنان در طی برخی دوره های قاعدگی، نوعی لکه بینی را تجربه می کنند که با آغاز یک دوره نوین اشتباه گرفته می شود. چرا لکه بینی رخ می دهد و چه معنی می تواند دلایل و توضیحات مختلفی داشته باشد. شایع ترین دلیل (دوباره) هورمون های نامتعادل است. اما در صورتی که رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید و لکه برداری 3-5 روز پس از مقاربت رخ دهد، ممکن است نشانه ای از این باشد که تخمک لقاح شده در رحم شما وارد شده است. این خونریزی لانه گزینی (چگونگی تشخیص خونریزی لانه گزینی ) نامیده می شود. در صورتی که این مورد باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

2- پریودی های زودرس و PCOS:

یک دوره اولیه نیز می تواند آغاز یک چرخه قاعدگی نامنظم را نشان دهد، که همچنین ناشی از نابرابری در شیوه زندگی منظم است. اما همچنین می تواند شاخصی برای سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد. 

همچنین بخوانید: هر آنچه در رابطه با تخمدان پلی کیستیک باید بدانید

3 ر اه  آسان برای مدیریت بهتر پریودی زودرس:

از آنجائیکه پریودی زودرس معمولا ناشی از هورمون های نامتعادل است، برخی از تغییرات شیوه زندگی را در نظر می گیرند که می تواند به تعادل چرخه شما کمک کند:

1- شروع به پیگیری دوره شما:

یک ترفند خوب برای شناخت جریان و چرخه آن، شروع به ردیابی آن است. نگه داشتن مسیر کمک خواهد کرد که ریتم چرخه قاعدگی خود را درک کنید و به راحتی بی نظمی ها را تشخیص دهید. همچنین مطمئن شوید که روزهای فاز تخمک گذاری را پیگیری کنید، به طوری که شما به راحتی می توانید نتیجه گیری کنید که فقط علامت معمولی ناشی از تخمک گذاری است.

2-  از لحاظ جسمی و احساسی مراقب خودتان باشید :

 • اگر شما خواب کافی نداشته باشید، نگرانی و رژیم غذایی ناسالم داشته باشید، بدن شما به این ترتیب به این نتیجه واکنش نشان می دهد که پریودی شما را جلو می اندازد.
 • همچنین در نظر داشته باشید که قند و چربی بیش از حد می تواند خونریزی پریودی شما را افزایش دهد، اما عدم کالری کافی باعث می شود بدن تخمک گذاری انجام ندهد.

پریودی شما مانند کارت گزارش سلامتی است، بنابراین اگر چرخه قاعدگی شما منظم است ولی به هم ریخته است، نشانه به هم ریختگی برنامه است و نیاز به مراقبت بیشتر از خود دارید:

1- رژیم سالم و حفظ رژیم متعادل در طول ماه:

 • از افزایش سریع وزن و یا از دست دادن وزن اجتناب کنید زیرا می تواند سطح هورمون را تغییر دهد و نظم پریودی را به هم بزند.

2- خوب بخوابید:

 •  هر روز برای آرامش خود وقت بگذارید. بدن شما در طول قاعدگی به انرژی اضافی نیاز دارد تا چرخه منظمی داشته باشید.

3- آرام باشید:

 • اگر سبک زندگی شلوغ و یا کار پر استرس دارید، سعی کنید مطمئن شوید که در انتهای هر روز استراحت می کنید. اضطراب می تواند فشار بیشتری بر بدن شما وارد کند که بر تعادل هورمونی شما اثر می گذارد. 

4-  از یک محصول که برای شما موثر است استفاده کنید:

 • استفاده از محصولات قاعدگی مناسب می تواند مدیریت پریودی های زودرس را برای آسان تر کند. فنجان قاعدگی سالم و غیر جذبی است و حتی زمانی که پریودی سبک دارید مناسب است.. همچنین هنگامی که در حال وارد شدن به مرحله تخمک گذاری هستید و نمیخواهید لباس زیر شما لکه شود مناسب است. 

زمان مراجعه به پزشک در جلو انداختن پریود

جلو افتادن پریود در حد یک هفته طبیعی است و اشکالی ندارد ‌اما اگر بیش از یک هفته است لازم است معاینه شوید و نیاز به بررسی‌های هورمونی دارید. پریودی های زودرس به طور کلی ناشی از عوامل سبک زندگی است اما گاهی اوقات سایر مشکلات سلامتی را تلاش می کنند. اگر شما از لحاظ جنسی فعال بوده اید و می توانید باردار شوید، به پزشک برای مشاوره مراجعه فرمایید . دوره های زودرس گاهی اوقات ممکن است نشانه ای از حاملگی یا خونریزی پس از زایمان باشد.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir