آکاایران: متروراژی نوعی خونریزی رحمی است که بین دوره های قاعدگی پیش بینی شده رخ می دهد و مشکلی رایج در دختران و زنان تقریبا یائسگی است.

نبض ما– متروراژی نوعی خونریزی غیرطبیعی واژینال است که با  نظم دوره قاعدگی همراه نیست، به بیانی دیگر این خونریزی می تواند بین دوره های قاعدگی رخ داده و مدت زمان آن نیز متفاوت است. البته می تواند به شکل خونریزی های شدید در زمان قاعدگی هم تعریف شود.

بر اثر این مشکل، معمولا سیکل دوره، نامنظم شده و اختلال خاصی در این چرخه به وجود می آید. البته علل و عوامل بسیاری ممکن است در بروز متروراژی دخیل باشد، در نتیجه، درمان هم بسته به علت آن ، متفاوت و متغیر خواهد بود.

در مقابل، خونریزی طبیعی واژینال به عنوان بخشی از چرخه طبیعی قاعدگی هر زن رخ می دهد که شامل یک سری تغییرات پیچیده هورمونی در بدن، بویژه تغییرات در سطوح استروژن و پروژسترون است.

در هر ماه، رحم، خون و بافت اضافی را به منظور تخمک گذاری آماده سازی می کند که در صورت عدم جفت گیری تخمک و اسپرم، این تخمک های نابالغ، از دیواره رحم ریزش کرده و خونریزی پیش می آید. هنگامی که تخمک از تخمدان خارج می شود، در انتظار لقاح بوده و در غیر اینصورت، این تخمک های پوسیده از بدن تخلیه می شوند. در نتیجه این ریزش، خونریزی دوره ای قاعدگی رخ می دهد.

چرخه طبیعی قاعدگی ۲۸ روز به اضافه یا منهای هفت روز است که معمولا از دو تا هفت روز طول می کشد. طول دوره چرخه و میزان از دست دادن خون با نسبت بسیار کمی در زنان، متفاوت است. چرخه ای از ۲۲ تا ۳۵ روز را می توان طول مدت نرمال در نظر گرفت.

هر گونه اختلال در این چرخه و انحراف نیز می تواند الگوی طبیعی خونریزی را مختل کند. البته ناسازگاری گاه به گاه مننژها بسیار رایج است و بروز بارداری هم شایع ترین علت تاخیر در دوره محسوب می شود.

علل متروراژی در زنان و درمان آن علل متروراژی در زنان و درمان آن

علائم متروراژی

 • خونریزی شدید بر اثر مشکلات رحمی
 • درد شکمی یا گرفتگی شکم

درمان متروراژی

به منظور درمان لازم است تا علل ایجاد کننده اختلال متروراژی بررسی و تشخیص داده شود تا بر طبق آن روند درمان صورت گیرد. متروراژی می تواند دارای علل مختلفی باشد. برخی از علل خفیف است، در حالی که در موارد دیگر، ممکن است این مشکل بر اثر یک عفونت جدی رخ داده باشد.

خونریزی ناگهانی از طریق تولید استروژن، فاقد افزایش طبیعی هورمون لوتئینیزه (LH) و ترشح پروژسترون از لتوم بدن، باعث اختلال متروراژی می شود. این مشکل ممکن است در حالت های استروژن بالا یا پایین رخ دهد و علت بسیاری از مشکلات DUB هم به شمار می رود.

علل متروراژی در زنان و درمان آن علل متروراژی در زنان و درمان آن

این مشکل می تواند در چرخه تولید مثل رخ  دهد. پوسیدگی ناشی از کاهش استروژن در اواسط سیکل پس از تخمک گذاری است که می تواند با نقص فاز لوتئال با پاتوژن قبل از قاعدگی یا پلیمورونیا همراه باشد.

فاز لوتئال طولانی مدت به علت فعالیت طولانی مدت پروژسترون ایجاد شده و منجر به چرخه طولانی مدت و یا پراکندگی خونریزی در میان دوره های قاعدگی می شود.

علل متروراژی

 • اختلالات هورمونی ناشی از مصرف قرص های پیشگیری از بارداری
 • پولیپ ها
 • التهاب یا عفونت رحم، گردن رحم یا واژن
 • پس از یائسگی، ضعف در دیواره واژن
 • سرطان
 • عفونت های انتقال دهنده جنسی مانند زگیل تناسلی، عفونت مخمر و غیره.
 • استفاده از دستگاه های داخل رحمی
 • سقط جنین
 • حاملگی خارج رحمی
 • برخی از داروهای ته نشین کننده خون
 • برخی از بیماری های مزمن پزشکی مانند دیابت، اختلالات لخته شدن خون، اختلالات تیروئید و غیره.

علل متروراژی در زنان و درمان آن علل متروراژی در زنان و درمان آن

درمان دارویی متروراژی

پیش از درمان گیاهی توجه داشته باشید که هیچ درمانی نمی تواند جایگزین درمان پزشکی و دارویی باشد.

چنانچه از خونریزی شدید قاعدگی و یا بی نظمی های میان دوره رنج می برید، توصیه می شود که به پزشک متخصص زنان مراجعه کرده و نسبت به درمان آن اقدام کنید زیرا عدم درمان و تداوم این اختلال می تواند عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. این مشکل می تواند سبب کم خونی، اختلال در رحم و کارکرد صحیح تخمدان ها و همچنین ناباروری شود.

پزشک معالج شما در درجه اول آزمایشات لازم  را انجام داده و با بررسی های مربوط در مورد علل دخیل در بروز متروراژی، بهترین گزینه درمانی را به شما ارائه خواهد داد.

این اختلال به راحتی قابل پیشگیری و درمان است و درمان به موقع می تواند تاثیر زیادی در جلوگیری از تشدید آن داشته باشد. بر طبق تمام موارد بررسی شده، پزشک داروهای موثر را تجویز کرده و توصیه می شود تا درمان کامل، درمان دارویی را ادامه دهید.

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم، کمک می کنند تا مشکل خونریزی قاعدگی برطرف شود. داروهای ضد التهابی مزمن برای کاهش درد ناشی از گرفتگی عضلات قاعدگی دیسمنوره ، بسیار موثر است.

اسید تانرکسامیک (Lysteda) به کاهش میزان خونریزی قاعدگی کمک می کند و فقط در هنگام خونریزی باید مصرف شود. به غیر از زمان کنترل ارادی در پیشگیری از بارداری، قرص های پیشگیری از بارداری هم می تواند به تنظیم چرخه های قاعدگی و کاهش خونریزی بیش از حد و یا طولانی مدت قاعدگی کمک کند.

علل متروراژی در زنان و درمان آن علل متروراژی در زنان و درمان آن

پروژسترون خوراکی نیز داروی موثری در رفع این مشکل است. پروژسترون می تواند به عدم تعادل هورمون و کاهش متروراژی کمک کند.

 IUD، که شامل دستگاه داخل رحمی بوده و نوعی پروژستین به نام لونورژسترل را آزاد می کند که باعث می شود جریان خون قاعدگی و گرفتگی آن را کاهش دهد. در صورت بروز هر گونه عوارضی در مصرف داروهای مرتبط، پزشک شما می تواند با تغییر دادن یا متوقف کردن دارو، درمان جایگزین را در اختیار شما قراردهد.

در صورتی که به علت متروراژی دچار کم خونی شده اید، پزشک ممکن است توصیه کند که مکمل های آهن را به طور مرتب مصرف کنید. اگر سطح آهن شما کم بوده اما هنوز به آنمی دچار نشده اید، می توانید مصرف قرص آهن را به تدریج کاهش دهید.

درمان سندرم متروراژی در کلاس کار آزمایی بالینی، مورد تایید قرار گرفته است. پزشک معالج در ابتدای کار آزمایش هایی را صورت می دهد مانند:

سونوگرافی: با استفاده از سونوگرافی، پزشک معالج علت، علائم و وضعیت رحم و تخمدان ها را بررسی می کند.

به منظور اطمینان از خونریزی از واژن، و مشتبه شدن آن با خونریزی از راست روده، ممکن است استفاده از تامپون توصیه شود. در زمان خونریزی شدید، استراحت کافی داشته باشید.

توصیه می شود در هنگام خونریزی زیاد، از مصرف آسپرین اجتناب کنید. لازم به ذکر است که درمان های هورمونی نیز ممکن است برای رفع عدم تعادل هورمونی تجویز شوند.

علل متروراژی در زنان و درمان آن علل متروراژی در زنان و درمان آن

در موارد عفونت باکتریایی هم تجویز آنتی بیوتیک ها ضروری بوده و مصرف آن توصیه می شود. در برخی از موارد در مشکل متروراژی، ممکن است هیستروسکوپی یا هیسترکتومی مورد نیاز باشد.

درمان گیاهی متروراژی

در اختلال متروراژی می توان از درمان های گیاهی و خانگی کمک گرفت تا به این منظور، تغییرات ناخواسته و خونریزی نامنظم کاهش یابد. شما می توانید از درمان های گیاهی زیر استفاده کنید:

دو قاشق عسل و ۲۵۰ میلی لیتر شیر را مخلوط کرده و به مقدار مساوی آب اضافه کرده و بجوشانید. همچنین می توانید مقداری شکر هم به آن اضافه کرده و مصرف کنید.

علل متروراژی در زنان و درمان آن علل متروراژی در زنان و درمان آن

مصرف این مخلوط گیاهی و طبیعی می تواند بیمار را در مسیر بهبودی قرار دهد. همچنین رب انار، زنجبیل، نعنا کوهی، دارچین و روغن نیز در جلوگیری از خونریزی شدید و نامنظم بسیار موثر هستند.

نبض ما- مترجم: مهناز ضحاکی

.

منبع : nabzema.ir