آکاایران: هیستروسکوپی واژینال معمولا به صورت سرپایی و در طی یک روز انجام می شود. این بدان معناست که شما مجبور نیستید  یک شب در بیمارستان بستری شوید.

تصاویر به دست آمده به یک مانیتور فرستاده می شوند تا پزشک یا پرستار متخصص، داخل رحم بیمار را مشاهده کنند. هیستروسکوپ، از طریق مهبل و دهانه رحم (ورود ی رحم) به رحم شما منتقل می شود، یعنی این کار، فاقد نیاز به برش پوست  بیمار صورت می گیرد.

آکاایران: مراقبت های بعد از هیستروسکوپی چیست؟

نیاز به هیستروسکوپی، مربوط به موارد زیر است:

بررسی علائم  یا مشکلاتی مانند دوره های ماهانه سنگین و طولانی، خونریزی غیر معمول ، خونریزی پس از یائسگی، درد لگن، سقط مکرر یا مشکلات بارداری، تشخیص شرایطی مانند فیبروئید و پولیپ (رشد غیر سرطانی در رحم).

همچنین مشکلات درمانی، از جمله حذف فیبروئیدها، پولیپ ها، دستگاه های داخل رحم جایگزین (IUD) و چسبندگی داخل رحمی (بافت زخم که باعث دوره های غیر واقعی و کاهش باروری می شود).

در بعضی موارد، ممکن است استفاده از بیهوشی برای این روش ضروری نباشد، اگرچه در بعضی از موارد نیز، بیهوشی موضعی (که درطی آن از نوعی دارو برای بی حس کردن دهانه رحم استفاده می شود)، صورت می گیرد. در صورتی که، بطور منظم برای درمان اقدام کرده اید، بیهوشی عمومی ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.

مراقبت های بعد از هیستروسکوپی چیست؟ مراقبت های بعد از هیستروسکوپی چیست؟

هیستروسکوپی واژینال

برای انجام هیستروسکوپی واژینال ، بیمار روی یک تخت دراز کشیده و یک ورق  کاغذ مخصوص هم برای پوشش نیمه پایینی استفاده می شود.

وسیله ای به نام اسپکلوم به واژن بیمار وارد شده  تا آن را باز نگه دارد (همان ابزار مورد استفاده برای گردن رحم در تست غربالگری)، اگر چه همیشه  این کارضروری نیست؛ پس از آن هیستروسکوپ به رحم شما منتقل می شود و مایعی به آرامی در داخل پمپ می شود تا درون واژن مرطوب  شود.

 با استفاده از یک دوربین، عکس ها به مانیتور فرستاده شده و بنابراین پزشک شما می تواند هر گونه ناهنجاری را مشاهده  نموده و برای درمان اقدام کند.

مراقبت های بعد از هیستروسکوپی چیست؟ مراقبت های بعد از هیستروسکوپی چیست؟

مدت زمان هیستروسکوپی واژینال ممکن است تا ۳۰ دقیقه  به طول انجامد، اگر چه این کار تنها به منظور تشخیص بیماری یا بررسی علایم موجود است. درمدت زمان هیستروسکوپی، ممکن است احساس ناخوشایندی مشابه با سرگیجه های دوره ای داشته باشید، اما سبب بروز درد شدید در بیمار نمی شود.

هیستروسکوپی، فرآیند استفاده از محدوده  دید برای بررسی داخل رحم همراه با کانال گردن رحم است. این روش می تواند در تشخیص مشکلات رحم ،کمک موثری باشد و یا ممکن است با تکنیک های ساده جراحی با اهداف درمانی همراه باشد.

از آنجا که هیستروسکوپی، داخل رحم را بررسی می کند، به همین دلیل، برای بررسی یا تشخیص مشکلات و یا شرایطی که در دیواره عضلانی یا در خارج از رحم اتفاق می افتد مناسب نیست. روش هیستروسکوپی  اجازه می دهد تا دهانه لوله های فالوپی تا حفره رحم  مشاهده شود.

مراقبت های بعد از هیستروسکوپی چیست؟ مراقبت های بعد از هیستروسکوپی چیست؟

هیستروسکوپی واژینال روشی است که در طی آن پزشک شما می تواند با بررسی شرایط مختلفی مانند خونریزی غیر طبیعی واژینال، پولیپ ها یا تومورهای داخل رحم، ناهنجاری های آناتومی و زخم پس از عمل جراحی پیشین مانند انقباض و کورتاژ، روش درمانی را پیشنهاد کند.

چنانچه زنی باردار بوده و یا دچار عفونت فعال لگن باشد، روش هیستروسکوپی برای او مناسب نیست. همچنین این روش ،در زنان مبتلا به سرطان رحم یا گردن رحم نیز انجام نمی شود. علاوه بر این، انسداد (تنگ شدن)  و یا باز شدن گردن رحم، ممکن است هیستروسکوپی را دشوار یا غیر ممکن کند.

پیش از انجام  معاینه، پزشک معمولا یک معاینه فیزیکی کامل، شامل معاینه لگنی انجام می دهد. با توجه به هدف هیستروسکوپی و وضعیت سلامتی فرد، ممکن است هیستروسکوپی در مطب و یا بخش جراحی سرپایی انجام شود.

در اکثر روش های انجام شده در کلینیک ها، آماده سازی ویژه ای لازم نیست. در برخی موارد خاص هم هیستروسکوپی واژینال ممکن است در اتاق عمل انجام شود، به ویژه هنگامی که با روش های جراحی همراه باشد.

پزشک در مورد آماده سازی برای عمل جراحی و نیاز به بیهوشی قبل از انجام این روش ها، توصیه های لازم را خواهد کرد.

تاخیر پریود بعد از هیستروسکوپی واژینال

هیستروسکوپی واژینال یک روش بسیار مناسب برای تشخیص اختلالات حفره رحم است. این کار مزایا ی زیادی دارد. اغلب پس از هیستروسکوپی، دوره های سنگین و طولانی پریود در زنان می تواند آزار دهنده باشد، زیرا این تاخیر به نوعی پاسخ بدن به مداخله است.

همچنین باید به یاد داشته باشید که این موضوع  ازفردی به فرد دیگر ، متفاوت  است. هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که چرخه قاعدگی چگونه ادامه یافته و چه مدت طول خواهد کشید.

مراقبت های بعد از هیستروسکوپی چیست؟ مراقبت های بعد از هیستروسکوپی چیست؟

بسیاری از بیمارانی که عمل جراحی داشته اند، متوجه می شوند که در برخی از زمان ها، دوره های بسیار سنگین و تاخیر در پریود داشته اند.  البته مدت زمان آن نیز می تواند تغییر کند، اولین دوره قاعدگی بعد از مداخله، معمولا طولانی تر از قبل است.

به هر ترتیب، هر گونه تاخیر و یا اختلال در نظم پریود در زنان، پس ار هیستروسکوپی، ممکن است دلایل مختلفی داشته و بهترین راه حل در این گونه مواقع؛ مشورت با پزشک متخصص است.

احتمال بارداری بعد از هیستروسکوپی واژینال

می توان گفت که احتمال بارداری پس از هیتروسکوپی تقریبا کم است. پاسخ دقیق تر این است که شما ممکن است پس از این روش در مورد بارداری دچار مشکلاتی شوید زیرا برخی از انواع هیستروسکوپی، ممکن است تخمدانها و لوله های فالوپ را حذف کنند.

رحم جایی است که نوزاد در درون آن  رشد می کند. حذف هیستروسکوپی پولیپ در زنان با ناباروری نامعلوم ممکن است شانس ابتلا به بارداری را افزایش دهد.

اختلالات مربوط به حفره رحم، مانند پولیپ آندومتر، فیبروئید، سپتوم رحمی و چسبندگی داخل رحمی ممکن است روند تخمک گذاری تخمک بارور شده را درون لایه داخلی حفره رحم مختل کند.

در زنان نابارور با اختلال حفره رحم، حذف این ناهنجاری ها با استفاده از هیستروسکوپی ممکن است در افزایش شانس حاملگی کمک رسان باشد.

مراقبت های بعد از هیستروسکوپی چیست؟ مراقبت های بعد از هیستروسکوپی چیست؟

اگر چه این عمل از لحاظ تئوری صحیح است،اما مشخص نیست که آیا حذف هیستروسکوپی ناهنجاری های حفره رحم منجر به افزایش قطعی در بارداری زودرس می شود یا خیر.

برای درک بهتر این موضوع، محققان؛ اثرات حذف هیستروسکوپی واژینال از اختلالات حفره رحم در زنان مبتلا به فراموشی غیرقابل توصیف و یا قبل از شروع تولید مثل، از قبیل تلقیح داخل رحمی (IUI)، لقاح آزمایشگاهی یا تزریق انسداد داخل سیتوپلاسمی بررسی  هایی صورت داده اند.

عوارض هیستروسکوپی

هیستروسکوپی واژینال به طور کلی بسیار ایمن است، اما مانند هر روش دیگری ممکن است دارای عوارضی باشد. این خطر برای زنانی که در طول هیستروسکوپی درمان می شوند، بیشتر است.

مراقبت های بعد از هیستروسکوپی چیست؟ مراقبت های بعد از هیستروسکوپی چیست؟

برخی از خطرات اصلی مرتبط با هیستروسکوپی عبارتند از:

آسیب های تصادفی به رحم : این مشکل ، تقریبا غیر معمول است ؛اما ممکن است نیاز به درمان با آنتی بیوتیک ها در بیمارستان باشد یا در موارد نادرنیز، یک عمل دیگر،صورت گیرد.

آسیب به گردن رحم : این  مورد نادر است و ممکن است بر اثر خونریزی بیش از حد در طول یا بعد از جراحی انجام شود. درمان  این مشکل از طریق  بیهوشی عمومی و دارو صورت می گیرد.

عفونت رحم: این مشکل می تواند باعث تخریب واژن، تب و خونریزی شدید شود. اما معمولا با یک دوره کوتاه آنتی بیوتیک، درمان می شود .

احساس ضعف: این مشکل در هر ۲۰۰ زن مبتلا به هیستروسکوپی فاقد بیهوشی و یا بیهوشی موضعی تاثیر می گذارد.

مراقبت های بعد از عمل هیستروسکوپی واژینال

اکثر زنان یک روز پس از هیستروسکوپی می توانند به فعالیت های عادی خود باز گردند، اگرچه بعضی از زنان در همان روز هم کارهای روزمره خود را انجام می دهند.

مراقبت های بعد از هیستروسکوپی چیست؟ مراقبت های بعد از هیستروسکوپی چیست؟

در صورتی که در طی هیستروسکوپی واژینال، از بیهوشی عمومی استفاده کرده اید، چند روز استراحت کنید. در دوران بهبودی هم شما می توانید در حالت عادی غذا و نوشیدنی مصرف کنید.

ممکن است به مدت چند روز، دچار دردی مشابه درد دوره پریودی شده  و یا لکه و خونریزی  داشته باشید؛ اما باید گفت که تمام این مشکلات طبیعی بوده و جای هیچگونه نگرانی نیست.

پس از هیستروسکوپی واژینال و مدت زمان خونریزی، به مدت یک هفته بهتر است از انجام رابطه جنسی پرهیز کنید. این کار سبب کاهش خطر ابتلا به عفونت می شود.

نبض ما– مترجم: مهناز ضحاکی

nhs.uk

.

منبع : nabzema.ir