آکاایران: عمل زیبایی لابیاپلاستی یکی از عمل های جراحی زیبایی واژن است که امروزه بسیار پرطرفدار شده است. جراحی لابیاپلاستی چگونه انجام می شود و هزینه عمل زیبایی لابیاپلاستی چقدر است؟

چرا عمل زیبایی لابیاپلاستی

عده ای نیز امیدوار هستند بتوانند با این جراحی ها، رضایت جنسی خود را افزایش دهند. عمل زیبایی لابیاپلاستی یک روش جراحی ترمیمی زیبایی برای شکل دادن به لبه های داخلی واژن (labia minora)، لبه های بیرونی (labia majora) و یا هر دو می باشد که لبه های داخلی کلیتوریس و دهانه ی واژن را پوشش می دهند. لبه های بیرونی، ناحیه ی اطراف واژن را تشکیل می دهد.

آکاایران: عمل زیبایی لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن چیست؟

 لبه های دهانه ی واژن ممکن است به دلیل مقاربت جنسی، زایمان، ژنتیک و یا افزایش سن، کشیده شده و نامتقارن شوند.

چه کسانی برای انجام عمل زیبایی لابیاپلاستی مناسب هستند؟

عمل زیبایی لابیا محدودیت سنی ندارد با این حال افرادی که لبه های داخلی و بیرونی بزرگی دارند و به همین دلیل از شکل ظاهری واژن خود لذت نمی برند، کاندیدهای مناسبی برای عمل زیبایی لابیاپلاستی هستند.

لبه های بزرگ واژن ممکن است در طی مقاربت جنسی، ورزش یا حتی پوشیدن شلوار جین باعث درد شود. زنان جوان و بالغی که در سلامتی کامل هستند برای این جراحی مناسب می باشند. این جراحی به منظور افزایش لذت جنسی و رضایتمندی طراحی نشده است.

آیا عمل زیبایی لابیاپلاستی باعث افزایش میل جنسی می شود؟

اگر هدف شما افزایش رضایت جنسی است، باید با جراح خود در مورد دیگر روش های جراحی زیبایی واژن صحبت کنید. جراحی لابیاپلاستی تنها جراحی زیبایی که بر روی واژن انجام می شود، نیست.

به عنوان مثال جوانسازی واژن برای سفت کردن نواحی داخلی و اطراف واژن که در طول زایمان تحت کشش قرار می گیرد، لیفت واژن با نخ و غیره نیز انجام می شود. برخی از پزشکان معتقدند که جوانسازی واژن لذت جنسی را برای هر دو طرف افزایش می دهد.

عمل زیبایی لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن چیست؟ عمل زیبایی لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن چیست؟

خطرات عمل لابیاپلاستی 

کنگره آمریکایی متخصص زنان و زایمان مخالف جراحی های زیبایی واژن هستند. این گروه اظهار داشتند که خطرات این جراحی بیشتر از مزایای آن است. برخی خطرات عبارتند از:

 • عفونت
 • خونریزی
 • بی حسی موقت
 • عدم تقارن بین لبه های داخلی و بیرونی واژن
 • تغییرات رنگدانه
 • کاهش حس در آن منطقه
 • درد
 • تشکیل اسکار اضافی (به شکل گوشت اضافی در ناحیه ی جراحی به وجود می آید)
 • هماتوم (باز شدن عروق خونی موجب خونریزی محلی یا لخته خون در آن ناحیه می شود)
 • چروک شدن پوست
 • اختلال در عملکرد جنسی

آمادگی های لازم قبل از عمل زیبایی لابیاپلاستی

بهتر است که حداقل یک هفته قبل از جراحی لابیاپلاستی ، سیگار کشیدن و مصرف الکل را متوقف کنید. با متخصص زنان و زایمان خود در مورد روش های سریع تر ترک سیگار صحبت کنید.

جراح پلاستیک یا متخصص زنان و زایمان احتمالا از شما بخواهد که مصرف داروهای خاصی مانند آسپرین، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID ها) و رقیق کننده های خون را که می توانند خطر خونریزی را افزایش دهند، متوقف کنید.

برخی از داروهای گیاهی و ویتامین ها، از جمله ویتامین E، اسید های چرب امگا ۳، چای سبز و جینکوبیلوبا نیز ممکن است خطر خونریزی را در طول و بعد از جراحی زیبایی واژن افزایش دهند. شب قبل از جراحی لابیاپلاستی رابطه ی جنسی نداشته باشید.

عمل زیبایی لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن چیست؟ عمل زیبایی لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن چیست؟

نحوه انجام عمل زیبایی لابیاپلاستی

لابیاپلاستی معمولا با بی حسی موضعی به صورت سرپایی انجام می شود. جراحی حدود دو ساعت طول می کشد. در طول جراحی، با استفاده از قیچی های مخصوص یا لیزر لبه های داخلی واژن که بزرگ و ناهموار هستند، برش داده شده و کوتاه می شوند.

محل مناسب برش بستگی به بسیاری از عوامل فردی از جمله پیکر بندی، بافت و اندازه ی لبه دارد. علاوه بر این، برای لبه های بیرونی در صورت لزوم می توان لیپوساکشن انجام داد. سپس جراح این برش ها را با نخ های جذبی بخیه می زند.

تکنیک های لابیاپلاستی

ناحیه دستگاه تناسلی و واژن در زنان از نواحی حساس زنان محسوب شده و علاوه بر مسایل و مراقبت های پزشکی، بخش زیبایی شناسی آن نیز مطرح است. به همین منظور، روش های زیادی برای ترمیم و زیباسازی این ناحیه از بدن زنان صورت می گیرد.

اصطلاح لابیاپلاستی شامل روشی است که اغلب برای  جوان سازی واژینال و جراحی لبه های واژن و لابیا  مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی از زنان، ناحیه لابیا ممکن است به صورت گوشت های زائد و برجسته ای بوده و برخی خواهان برطرف کردن و حذف این لبه های زائد باشند که در تکنیک لابیاپلاستی ، بهبود این وضعیت صورت می گیرد.

شایع ترین نوع لیبوپلاستی روش ترمیمی است که در آن بافت اضافی به طور مستقیم برداشته شده و پس از این کار، بافت ها  به هم چسبانده می شود. بعد از محبوبیت این روش، تقاضا برای این نوع جراحی افزایش یافت کرد.

در این تکنیک، پس از برداشتن یک قطعه بافت ، شکل طبیعی این ناحیه حفظ  می شود. همچنین می توان  در برخی موارد، لبه های به هم چسبیده را جداسازی کرده و سپس عمل ترمیم انجام شود.

در نهایت نیز، با استفاده از نخ های قابل جذب، بخیه انجام می شود. لابیاپلاستی واژن روشی  حداقل تهاجمی بوده وبا حفظ  بافت اصلی، بازیابی رنگ مطلوب و حفظ  شکل عصبی عضلانی صورت می گیرد. در سال های اخیر،  تکنیک لابیاپلاستی به طور فزاینده ای محبوب شده است.

عمل زیبایی لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن چیست؟ عمل زیبایی لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن چیست؟

۱- تکنیک برداشتن

تنکنیک برداشتن در لابیاپلاستی ، یک روش جراحی  خاص برای  حذف کامل ناحیه لابیا یا چروک های پوستی اطراف  مهبلی است. این عمل  شامل برداشتن لبه های داخلی (Labia Minora) می شود و پس از حذف کامل، به نظر می رسد که این ناحیه پنهان شده و یا در بخش داخلی واژن قرار گرفته است.

۲- تکنیک wedge

در این روش،  متخصص زنان و زایمان و یا جراح زیبایی به  کاهش حجم قابل مقایسه ای از لبه های لابیا می پردازد؛ در حالی که حاشیه اصلی  لوبیتکنیک حفظ شده و ترمیم نیز شامل  برش لبه های زائد تا حداقل یک سانتی متر است.

باید توجه شود که  حذف بیش از حد لبه ها در این روش باعث می شود که ترمیم و بازسازی دشوار شود. این تکنیک برای ایجاد انعطاف پذیری، کاهش ضخامت بیش از حد لبه ها و تغییر رنگ احتمالی لبه مینورا  انجام می شود.

این روش ساده بوده و می تواند در هر شرایطی مورد استفاده قرار گیرد و زخم های پس از جراحی نیز معمولا به سرعت بهبود می یابد. تنها ضعف این روش شامل  بروز ضایعات ضعیفی بر روی لبه، ایجاد زخم و مراقبت های پس از جراحی است.

استفاده از w-plasty یا zig-zag در امتداد لبه می تواند به جلوگیری از ترس و سایر مشکلات احتمالی اسکار کمک کند و جراحان معمولا از این تکنیک استفاده می کنند. باید توجه داشته باشید که حذف دقیق و بسته شدن انتهای فوقانی و پایین تر از برش ها برای جلوگیری از سوزش ضروری است.

در تکنیک wedge لبه های مینور حذف شده و استخوان های درونی برداشته می شوند. در موقعیت های منحصر به فرد، می توان با استفاده از تکنیک های ترمیمی در تلاش برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن از یک روش،  چند روش ترکیبی را انجام داد. در این روش ممکن است کیست هایی به شکل اسکار ایجاد شوند و در برخی موارد نیز ممکن است تغییرات قاعدگی در طول دوره ها ایجاد شود.

۳- برداشتن قسمت مرکزی لابیا

در لابیاپلاستی روشی وجود دارد که شامل برداشتن قسمت مرکزی لابیا است.  در این تکنیک، بخش  deepitelizatio و برخی از بافت های اطراف آن در بخش مرکزی برداشته شده و درعین حال، بخش ها و بافت های دیگر به همان صورت باقی مانده و تغییری در آن ها ایجاد نمی شود. این روش احتیاج به مهارت کافی در حفظ بافت های اطراف لابیا دارد.

لابیاپلاستی فاقد جراحی یا روش سافتنینگ

در حالی که تقاضا برای روش های جراحی  و دستگاه های مبتنی بر لیزر در اصلاح  و ترمیم بخش خارجی واژن  بالا رفته است، اما در عین حال باید گفت که برخی از زنان نیز خواهان روش های غیر تهاجمی برای ترمیم و زیباسازی ناحیه واژن هستند. براساس نظرسنجی های اخیر، تقاضا برای جوانسازی واژن به ۱۰۹ درصد افزایش یافته است.  ۸۰ درصد از زنانی که  این دوره درمان پزشکی را گذرانده اند از نظر ترمیمی و زیباسازی، بهبود چشمگیری داشته اند و ۶۰٪  نیزبهبود قابل توجهی در رضایت جنسی را اعلام کرده اند.

تغذیه پس از عمل لابیاپلاستی

– برای کاهش خطر تنش در BM نیز، یک نرم کننده مدفوع مانند Colace استفاده می شود. این که آیا شما از نرم کننده استفاده می کنید یا خیر، بسیار مهم است؛ زیرا استفاده از نرم کننده باعث بازسازی بافت ها می شود. سعی کنید این بافت ها را تحت فشار قرار ندهید.

– پس از عمل لابیاپلاستی، برای اطمینان از برخورداری از یک رژیم غذایی مناسب، بهتر است هر روز و ۳ ماه بعد از جراحی، مولتی ویتامین مصرف کنید.

– مصرف شیر به صورت روزانه، نوشیدن آب آلو و  و مصرف آن و استفاده از شیاف های  Dulcolaxتوصیه می شود.

– اگرشما واژینوپلاستی یا ترمیم خلفی انجام داده اید،  لازم است تا از Colace  دو بار در روز استفاده کنید.

عمل زیبایی لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن چیست؟ عمل زیبایی لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن چیست؟

کاهش یافتن میل جنسی پس از جراحی لابیاپلاستی

پس از عمل لابیا پلاستی و شش هفته پس از آن، بهتر است از مقاربت جنسی اجتناب شود. پس از گذشت این زمان، می توانید فعالیت جنسی خود را آغاز کنید. پس از عمل جراحی، بهتر است دراین مورد با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید اکثر فعالیت های روزمره زندگی  را با نظر پزشک دنبال می کنید. لازم به ذکر است که این محدودیت به معنای کاهش یافتن میل جنسی نبوده و عمل لابیاپلاستی تاثیری بر میل جنسی افراد ندارد.

چه کسانی نمی توانند جراحی لابیاپلاستی را انجام دهند؟

عمل لابیاپلاستی برای هر زنی که در ناحیه واژن دارای لبه های بیش از حد برجسته، بیرون زده، ونامتقارن  است، طراحی شده است. کاندیدای ایده آل کیست؟ نامزدهای ایده آل در روش لابیاپلاستی زنانی هستند که نگرانی هایی در مورد زیبایی شناسی  این ناحیه و بروز لک و برجستگی های زائد دارند.

افرادی با بیماری های خاص، کاندید مناسبی برای لابیاپلاستی نیستند. زنان کاندید باید از لحاظ جسمی و روحی سالم باشند.در این روش باید مشاوره در مورد درک خطرات مربوط به این روش صورت گیرد.

آزمایشات قبل از لابیاپلاستی

تمام زنان تحت عمل جراحی لابیاپلاستی نیاز به آزمایش اولیه خون، ادرار و آزمایش بارداری دارند. معاینه فیزیکی ناحیه تناسلی نیز در طول مشاوره شما ضروری است تا جراح بتواند از نوع روش لازم و کاربرد آن آگاهی پیدا کرده و ارزیابی های لازم انجام شود. ممکن است مشکل شما در نگاه اول و در تشخیص خود شما، یک مشکل بوده و پس از بررسی های لازم ، مشخص شود که مشکل در ناحیه دیگری است.

نابراین انجام معاینات پزشکی و همچنین معاینات فیزیکی ضروری است. معاینه فیزیکی بهترین راه برای ارزیابی مسئله و برنامه ریزی کارآمدترین مسیر و روش است.

عمل زیبایی لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن چیست؟ عمل زیبایی لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن چیست؟

مراقبت های پس از جراحی لابیاپلاستی 

۱- پس از جراحی، شما برای تقریبا یک ماه نمی توانید مقاربت جنسی داشته باشید.

۲- ناحیه ی تناسلی شما برای چندین هفته حساس و متورم خواهد بود و لبه های واژن و اطراف آن ممکن است کمی کبود شوند.

۳- داروهای مسکن خوراکی می توانند درد را کاهش دهند و ممکن است آنتی بیوتیک ها برای کاهش خطر ابتلا به عفونت پس از عمل جراحی تجویز شود.

۴- از هر گونه تمرین سنگین و شدید برای سه تا چند هفته بعد از جراحی باید اجتناب کنید. تا ۱۰ روز پس از جراحی لابیاپلاستی نباید از تامپون استفاده شود. اما به دلیل خونریزی بعد از عمل شما باید حداقل تا یک هفته از پد استفاده کنید.

۵- اکثر کلینیک ها نوعی درمان آنتی بیوتیکی را برای جلوگیری از عفونت ارائه می دهند. ممکن است از درمان های موضعی مانند اریترومایسین، درمان های خوراکی مانند سفالوسپرین نسل اول یا ترکیبی از هر دو نوع موضعی و خوراکی را توصیه کنند.  آنتی بیوتیک موضعی باید پس از هر بار شست و شوی واژن مجددا استفاده شود. از استفاده از صابون به منظور شست و شو در این دوره خودداری شود.

۶- آنتی بیوتیک ها معمولا به مدت ۵ روز پس از جراحی و تا زمانی که بافت پوششی بر روی زخم ایجاد شود، تجویز می شوند. با این حال برخی از جراحان، مصرف آنتی بیوتیک را به مدت ۱۰ روز نیز توصیه می کنند. وقوع عفونت سطحی در این زمان خطر بروز انسداد زخم، تشکیل گوشت اضافه و اسکار را افزایش می دهد.

۷- در بسیاری موارد به بیماران توصیه می شود که در حمام از وان استفاده نکنند و به استخر نروند و به جای آن دوش کوتاه را انتخاب کنند. ناحیه ی واژن باید همواره تمیز و خشک باشد و روزانه باید لباس های تمیزی که با آب گرم شست و شو شده اند استفاده شوند. شست و شوی واژن باید پس از هر بار توالت انجام شده و تعویض لباس ها باید به مدت ۵ روز و تا زمان خشک شدن زخم انجام شود.

۸- همچنین “حمام نشیمن” در طول این مدت نیز مفید است تا پوست مرده را از بین ببرد، درد و التهاب را در ناحیه ی آسیب دیده کاهش دهد. برای بهبود سریع زخم، کاهش احتمال تشکیل اسکار و جلوگیری از عفونت، به بیماران توصیه می شود که حداقل تا ۶-۸ هفته پس از جراحی از مقاربت جنسی اجتناب کنند.

۹- اگر بیمار بنشیند، به طور مستقیم به زخم فشار می آورد، بنابراین توصیه می شود که به پشت دراز بکشد. بیمار باید به مدت حداقل یک هفته استراحت کرده و از کار کردن پرهیز کند تا زخم به درستی ترمیم شود.

۱۰- در حالی که هر چند ساعت یکبار، پیاده روی به مقدار کم، از لخته شدن خون در رگ ها جلوگیری می کند، اما باید از پیاده روی بیش از حد، دویدن، نشستن و کار شدید، بلند کردن اشیا سنگین، حداقل تا یک ماه پس از جراحی  به منظور کاهش فشار در محل جراحی و جلوگیری از چسبندگی فلپ های بافت ترمیمی خودداری شود.

۱۱- سیگار کشیدن و مصرف دیگر مواد غیر مجاز، باعث کاهش سرعت بهبودی می شود و نباید تا حداقل ۸ هفته استفاده شوند.

عمل زیبایی لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن چیست؟ عمل زیبایی لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن چیست؟

۱۲- رانندگی کردن پس از آنکه درد خفیف شود از نظر پزشکی مانعی ندارد. کاملا مشخص است که در این زمان نیز از اسب سواری و دوچرخه سواری باید خودداری شود.

۱۳- تب خفیف ممکن است وجود داشته باشد و باید با داروهای ضد تب مانند استامینوفن کنترل شود.

۱۴- برای جلوگیری از یبوست که ممکن است باعث ایجاد درد در ناحیه ی زخم شود، توصیه می شود که یک رژیم غذایی با فیبر، میوه و سبزیجات زیاد و تازه به همراه مقادیر زیادی آب رعایت شود.

برای تسکین درد بعد از عمل زیبایی لابیاپلاستی چه کار کنیم؟

درد معمولا پس از جراحی لابیاپلاستی وجود دارد و در صورت لزوم دارو های مسکن برای این درد تجویز می شود. همچنین استفاده از بسته های یخ در کاهش درد، تورم و التهاب مفید است. تا یک ماه پس از جراحی، استفاده از پد استریل در لباس برای از بین بردن اصطکاک نیز توصیه می شود.

هزینه جراحی زیبایی واژن چقدر است؟

هزینه عمل زیبایی لابیاپلاستی بسته به انجام آن در مطب، کلینیک و یا بیمارستان متفاوت است. معمولا استفاده از لیزر موجب افزایش هزینه تا حدود یک میلیون تا یک میلیون و پانصد هزار تومان می شود. قطعا ارائه دقیق قیمت نیاز به بررسی شما توسط پزشک دارد با این حال میانگین قیمت عمل لابیاپلاستی چیزی در حدود دو تا دو و نیم میلیون تومان می باشد.

مدت زمان عمل زیبایی لابیاپلاستی چقدر است؟

مدت زمان جراحی لابیاپلاستی حدودا یک ساعت است.

عمل زیبایی لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن چیست؟ عمل زیبایی لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن چیست؟

چند روز بعد از جراحی لابیاپلاستی مرخص می شویم؟

پس از جراحی لابیاپلاستی ، اکثر بیماران به مدت یک روز برای تحت نظر بودن و کنترل درد در درمانگاه بستری می مانند. استراحت برای بهینه سازی گردش خون در ناحیه ی جراحی بسیار مهم است.

عوارض عمل لابیاپلاستی

 • باز شدن زخم از جایی که بافت به درستی ترمیم نشده است
 • شکل گیری هماتوم ناشی از هموستاز ناقص
 • درد مزمن
 • اسکار قابل مشاهده
 • عفونت های سطحی
 • نیاز به جراحی مجدد برای اصلاح ظاهر لبه
 • تشکیل فیستول

در صورت وجود تورم یا خونریزی، درد یا تبی که به دارو پاسخ نمی دهند و یا افزایش ترشحات زخم، بیمار باید با پزشک تماس بگیرد. اگر دارویی باعث ایجاد علائم آلرژی شد و یا احساس ضعف یا بی حسی در اندام های پایینی وجود داشته باشد نیز باید سریعا با پزشک تماس گرفت.

آیا عمل زیبایی لابیاپلاستی به پرده بکارت آسیب وارد می کند؟

خیر…جراحی لابیاپلاستی آسیبی به پرده بکارت وارد نمی کند.

عکس های عمل زیبایی لابیاپلاستی

فاقد شک انتشار تصاویر مردم در فضای مجازی کاری غیر اخلاقی است اما از آنجایی که برخی هیچ دیدی نسبت به این عمل ندارند در هر مطب و یا کلینیک زنان و زایمان با اجازه از بیماران قبلی، گالری عکس های قبل و بعد از عمل لابیاپلاستی و همچنین فیلم عمل لابیا برای بیماران مراجعه کننده قابل مشاهده خواهد بود.

نویسنده:  تیم ترجمه نبض ما

.

منبع : nabzema.ir