آکاایران: یکی از مهمترین مسائل در بیماری های زنان تشخیص به هنگام بیماری های زنان است که می تواند موجب پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان های خاص در زنان بشود.

سونوگرافی واژینال یک نوع سونوگرافی از ناحیه لگن می باشد که طی آن اعضای تناسلی زن بررسی می شود، از جمله رحم، تخمدان، گردن رحم و واژن. یکی از موارد مهم برای تشخیص یا پیشگیری از بیماری زنان انجام این سونوگرافی است که به جراح کمک می کند تا تمامی موارد موجود در واژن و رحم و ناحیه لگنی شناسایی شود.

به این دلیل به آن سونوگرافی واژینال اطلاق می شود، زیرا از طریق واژن قادر به بررسی این اعضا می باشیم. استفاده از این نوع سونوگرافی، بی خطر بوده و روشی  نسبتا غیر تهاجمی محسوب می شود.

دلایلی که سونوگرافی واژینال توصیه می شود؟

  –  دردهای شدید لگنی

  –  اختلالات در قاعدگی

  –  آزمایشات برای تخمدان پلی کیستیک

 –  بررسی های حاملگی خارج از رحم

  –  بررسی مشکلات ناباروری در خانم هاسونوگرافی برای تشخیص وجود خونریزی های غیر طبیعی

بررسی توده های تخمدانی و کیست تخمدان

-بررسی توده های سرطانی در رحم

-بررسی چسبندگی رحم

مراقبت های قبل از سونوگرافی واژینال

سعی کنید با مثانه ی خالی به آزمایش بروید، سونوگرافی واژینال معمولا فاقد درد است و جای نگرانی موجود نیست.

آیا سونوگرافی واژینال همراه با درد است؟

امکان دارد در سونوگرافی واژینال کمی احساس درد داشته باشید ولی هرچه آرام تر باشید به همان اندازه کار راحت تر انجام می شود. اگر عضلات را سفت بگیرید این کار همراه با درد خواهد بود. توصیه می شود هنگام ورود پرآب نفس عمیق بکشید.

سونوگرافی واژینال چیست؟ سونوگرافی واژینال چیست؟

اگر چه ممکن است به علت ورود پراب به قسمت واژینال، فرد کمی احساس ناراحتی و فشار ناشی از پراب را داشته باشد. احتمالا پس از سونوگرافی واژینال  کمی لکه ببینید اما این لکه خون به دلیل پاره شدن چند موی رگ خونی ظریف در دهانه رحم است و به رنگ صورتی یا قهوه ای کم رنگ است. اگر خونریزی قرمز پررنگ همراه با انقباض شکم بود حتما پزشک را در جریان بگذارید.

سونوگرافی واژینال چقدر زمان می برد؟

معمولا انجام  سونوگرافی واژینال حدود ۳۰ دقیقه زمان می خواهد. البته این مدت بستگی به میزان وضوح تصویری دارد که بدست آمده است.

طبق گفته پزشکان بهترین زمان برای انجام آزمایش سونوگرافی واژینال از طریق واژن روز ۵ دوران قاعدگی است. سونوگرافی ترانس واژینال را می توان در دوران بارداری نیز انجام داد و این مزیت مهمی به شمار می رود.

انجام این سونوگرافی در دوران بارداری به چه منظور صورت می گیرد؟

  • ارزیابی موارد سقط جنین های مکرر و یا جنین در معرض خطر
  • گوش دادن به صدای ضربان قلب جنین در رحم مادر
  • مشاهده و بررسی جفت
  • مشاهده و بررسی علت خونریزی
  • پایش رشد جنین در اوایل دوران بارداری
  • مشاهده رحم در حال تغییر و یا در حال باز شدن هنگام زایمان زودتر از موعد

تذکر

تاکنون هیچ گونه گزارشی از ضرر به جنین و یا مادر در حین انجام این سونوگرافی به دست نیامده است، زیرا هیچ گونه تابش در این سونوگرافی موجود نیست، تنها از اصوات با امواج فراصوت (خارج از محدوده شنیداری انسان) استفاده می شود.

چه نوع فرکانسی برای این سونوگرافی استفاده می شود؟

معمولا فرکانسی که این سونوگرافی را با آن انجام می دهند ۱۰ مگاهرتز می باشد. پروبی که این فرکانس را ایجاد می کند، از این طریق واژن به رحم و تخمدان نزدیک می شود و تصویر آنها بر روی مانیتور ایجاد می شود.

هزینه سونوگرافی واژینال

طبق تعرفه خدمات رادیولوژی و سونوگرافی سال ۹۶ هزینه ی سونوگرافی رحم و تخمدان ها (ترانس واژینال) در نرخ آزاد معادل ۸۵۰,۰۰۰ ریال و هزینه ی سونوگرافی کالر داپلر رحم و تخمدان از طریق واژینال در نرخ آزاد معادل ۲,۰۲۹,۸۰۰ ریال می باشد.

.

منبع : nabzema.ir