آکاایران: اندازه جنین در هفته سی و چهار بارداری, هفته سی و چهارم بارداری, هفته های بارداری

آکاایران: مراقبت های بارداری در هفته سی و چهارم بارداری

در این مطلب از ابرتازه ها درباره مراقبت های بارداری در هفته سی و چهارم بارداری توضیحاتی را بیان می نماییم. برای بهره بردن از این مطلب با ما همراه باشید.

بله کاملا قابل درک است این روزها خیلی زود خسته می شوید. بهتر است کارهای خانه را سر فرصت و با حوصله انجام دهید. مثلا برای آشپزی خیلی روی پا نایستید. یک صندلی کنار گاز بگذارید و هر چند دقیقه یک بار بنشینید و استراحت کنید. جنین حالا در بهترین وضعیت است. حتما دلتان می خواهد ببینید چه شکلی شده و رنگ چشمهایش چه رنگی است و بیشتر شبیه چه کسی است. فقط باید ۶ تا ۷ هفته دیگر صبر کنید. چشم روی هم بگذارید این چند هفته هم می گذرد. راستی اسم فرزندتان را انتخاب کرده اید؟ چه اسمی روی فرزندتان گذاشته اید؟

وضعیت جنین در هفته سی و چهارم بارداری

باورتان می شود جنین در این هفته کلی وزن اضافه کرده است. البته قصد دارد همچنان وزنش را بیشتر کند. به همین دلیل چربی دور بدنش را گرفته و پوستش کمی صافتر شده است. رنگ پوست جنین هنوز صورتی است. نازک تر شدن پوست شکم شما برای او مثل باز شدن پنجره ای رو به دنیای نوین است می تواند نورهای بیشتری را ببینید. از قسمت هایی که همچنان در بدن او در حال رشد هستند می توان به سیستم مرکزی اعصاب و ریه های او اشاره کرد.

قد: ۴۶ سانتی متر
وزن: ۲۱۸۶ گرم

وضعیت مادر در هفته سی و چهارم بارداری

از این هفته به بعد انقباضات بی درد مربوط به زایمان برای شما شروع می شود. این انقباضات فاقد درد گاهی ممکن است دردهای خفیف و ضربه مانندی را در شما ایجاد کند. اگر زمان این انقباضات پایدار و منظم شد و احساس کردید که مایعی از مهبل شما خارج می شود به سرعت با پزشک خود صحبت کنید. رحم شما در این هفته ۱۴ سانتی متر بالاتر از ناف قرارگرفته است. بهتر است در این هفته بیشتر استراحت کنید و انرژی خود را برای روزهای زایمان بگذارید.

مراقبت های بارداری در هفته سی و چهارم بارداری

این روزها باید بیشتر از قبل مراقب خودتان باشید. در حالت عادی پس از زایمان جفت از رحم جدا می شود اما اگر این اتفاق قبل از تولد جنین بیفتد بسیار خطرناک است. اگر جفت در زمان خروج جنین از رحم جدا شود خطری برای جنین ندارد اما اگر در بارداری و قبل از زایمان جفت جدا شود احتمال سقط جنین زیاد است. جدا شدن جفت از دیواره رحم ممکن است کامل و یا ناقص باشد. خطرناک ترین حالت زمانی است که جفت به صورت کامل از رحم جدا شود. دراین حالت ارتباط گردش خون مادر و جنین قطع می شود و این مساله سقط جنین را در پی دارد. این حالت بیشتر در سه ماه دوم و سوم بارداری دیده می شود.

علت هایی که باعث بروز این مشکل می شودعبارتند از:

-ضربه به شکم
-کاهش ناگهانی حجم
-سوء تغذیه
-کوتاه بودن بند ناف
-فشار خون بالا
-ناهنجاری های رحم

تغذیه در هفته سی و چهارم بارداری

نوشیدن مایعات را فراموش نکنید. آب یکی از مهم ترین موادی است که باید در دوران بارداری به طور مداوم مصرف کنید. این ماده نیمی از وزن بدن شما را تشکیل می دهد. آب به هضم مواد غذایی، جذب دیگر مواد مغذی، حذف مواد زائد بدن، تنظیم دمای بدن و انجام میلیون ها فرایند متابولیک که برای زندگی ضروری است، کمک می کند. شما روزانه حدود ۲ تا ۳ لیتر آب از دست می دهید، زمانی که به دستشویی می روید، عرق می کنید و حتی وقتی که نفس می کشید. بنابراین نوشیدن آب در این دوره یکی از مهم ترین کارهایی است که باید انجام دهید زیرا کم آبی بدن باعث انقباضاتی مانند انقباض برکستون هیکزمی شود.

 هفته های بارداری

اندازه جنین در هفته سی و چهار بارداری, هفته سی و چهارم بارداری

فواید خوردن آب:

– به ساخت بافت های مهم کمک می کند
-به گردش مواد غذایی در داخل و خارج بدن کمک می کند
-به هضم غذا کمک می کند
-به نگهداری مقدار کافی مایع آمنیوتیک کمک می کند

بنابراین روزانه ۱۰ لیوان آب بنوشید. اگر ورزش می کنید، مقدار آن را بیشتر کنید. شما می توانید این مواد را نیز جزو مایعات به حساب آورید: آب میوه های صد در صد طبیعی، آب سبزیجات، سوپ و شیر اما همچنان مصرف آب را به عنوان منبع اصلی مایعا ت بدن ادامه دهید.

رابطه زناشویی: از ارگاسم نترسید

ممکن است رحم پس از نزدیکی دچار انقباضی مداوم و طولانی مدت شود که برای بعضی از زنان باعث بروز ترس و وحشت می شود زیرا نگرانند که اکسیژن به جنین نرسد یا در انقباضات رحم صدمه ببیند. البته این ترس بیجاست و نباید نگران بود. به محض احساس فشار و انقباض رحم، به پهلوی چپ دراز بکشید و مدتی استراحت کنید. بعضی از زنان از عدم ارضای جنسی در طی نزدیکی یا ارگاسم شکایت دارند. این حالت نیز طبیعی است. بعضی از زنان باردار به دلیل کمبود خواب و سنگینی همان شرایط خستگی ماههای اول را دوباره تجربه می کنند. بهتر است به محض احساس خستگی، وضعیتتان را تغییر دهید و یا به پهلوی چپ استراحت کنید. ماساژ کمر علاوه بر کاهش درد و گرفتگی می تواند خوشایند باشد .

لباس بارداری: کفش لژدار

بهترین کفش برای دوران بارداری کفش لژدار ۳ سانتی است. پوشیدن کفش های فاقد پاشنه و پاشنه بلند، در دوران بارداری ممنوع است. در دوران بارداری پاها و کمر حساس تر از قبل و قوزک پا ضعیف تر است و وزن جنین می تواند به راحتی تعادل خانم باردار را به هم بزند. انتخاب کفش های فاقد پاشنه و تخت یا کفش های با پاشنه بیش از ۴ سانت، می تواند باعث درد کمر، انقباض عضلات پا و درد زانو شود.

دکوراسیون: تزئینات ایمن

حواستان به طراحی و چگونگی تزئین اتاق فرزندتان باشد. خطر همیشه در کمین است به همین دلیل باید خیلی هوشمندانه عمل کنید. به همین دلیل حواستان به انتخاب دیوار برای نصب تابلوهای دلپذیر باشد. تابلوهای بزرگ و سنگین را به هیچ وجه به دیواری که تخت فرزندتان به آن تکیه داده شده، نزنید. بهترین جای تابلوهای بزرگ دیوار روبه روی تخت نوزاد است. اگر می خواهید در و دیوار اتاق فرزندتان را با قاب عکس، تابلو، آینه، ساعت و… تزئین کنید، از اجناس سبک استفاده کنید. در دکوراسیون اتاق فرزندتان از وسایلی که بند، نخ، طناب یا روبان بلند دارند، استفاده نکنید.

جوانه نخورید

خانم های باردار نباید جوانه خام بخورند، احتمال دارد دانه پیش از جوانه زدن به باکتری آلوده شده باشد. این میکروب ها با شستن از بین نمی روند. اگر خارج از خانه غذا می خورید، دقت کنید که در غذا و ساندویچ جوانه نباشد و در خانه برای از بین بردن باکتری ها جوانه را خوب بپزید.

همسران در بارداری: نوازش کنید

وقتی دستانتان را روی شکم همسرتان می گذارید و با فرزندتان صحبت می کنید دو پیام مهم را به مادر و فرزند می رسانید: شما نسبت به همسرتان احساس همبستگی می کنید. شما نسبت به کودکتان احساس دلبستگی می کنید. پس تا می توانید این محبت و حمایت را دریغ نکنید.

 هفته سی و چهار بارداری

تغذیه در هفته سی و چهارم بارداری

سیسمونی: وسایل مورد نیاز شیردهی

شیردوش یا پمپ سینه به شما امکان می دهد که شیر را بدوشید تا فرد دیگری بتواند به کودک شما شیر دهد. در صورتی که مجبور باشید نوزاد را برای زمان زیادی ترک کنید این مورد اهمیت دارد. پمپ های سینه موقعی که سینه بیش از حد پر می شود و کودک خواب است می تواند استفاده شود. با پمپ سینه شما می توانید مقداری از شیر را بدوشید و برای وقتی که نوزاد آماده خوردن است نگه دارید. سوتین شیر دهی و پد شیردهی را هم فراموش نکنید. سایز سینه مادرها بعد از بارداری و زایمان تغییر می کند برای همین بهتر است هم برای اینکه راحت تر شیر بدهند وهم اینکه سوتین راحت تر و آزاد تری از قبل دارا باشند، سراغ این مدل بروید. پدهای شیردهی هم جلوی کثیفی لباس مادر را می گیرند. وقتی سینه مادر پر از شیر می شود، کمی شیر از سینه مادر بیرون می اید که این پدها جلوی خیس شدن و کثیف شدن لباس را می گیرند.

انتخاب بیمارستان: ضرورت وجود اتاق عمل

بیمارستان مورد نظرتان باید حتما اتاق عمل داشته باشد. گاهی اوقات روند زایمان طبیعی آن طور که همه می خواهند پیش نمی رود، به همین دلیل باید خیالتان از وجود یک اتاق عمل مجهز در بیمارستانی که انتخاب کرده اید، راحت باشد. امکانات اتاق عمل باید مناسب و خون به میزان کافی هم وجود داشته باشد، به خصوص برای سزارین های پرخطر و زایمانهای طبیعی که ممکن است خدای ناکرده به مشکل بخورد.

ساک زایمان: وسایل آرامش بخش

کتاب مراقبت های پس از زایمان هم خوب است که همراهتان باشد. در همه بیمارستانها  پرستاران و پزشکان به سوالات شما جواب می دهند و راهنمایی می کنند اما کتاب مراقبت های بعد از زایمان می تواند انتخاب خوبی برای زمانی باشد که روی تخت خوابیده اید و کار دیگری برای انجام دادن ندارید. اگر اهل نوشتن خاطرات هستید هم خیلی خوب می شود اگر یک دفتر یادداشت و یک خودکار هم توی ساک بگذارید.  خیلی خوب است که خاطرات این روزهای دلپذیر را بنویسید.

منبع: niniban.com

.

منبع : abartazeha.com