bxs1

بارداری و نوزاد

یکی از پرریسک ترین زمان ها برای انجام خالکوبی در دوران بارداری و شیردهی است که می تواند خطر های جدی برای سلامت مادر و جنین داشته باشد.

برخی مد هایی که در دنیای امروزی روایج یافته است می تواند خطر هایی فوق العاده خطرناک و مرگبار برای مادران باردار و شیرده و فرزندان آن ها ایجاد کند.

امروزه در کشور های غربی یکی از مد های نوین انجام خالکوبی در دوران بارداری(Pregnancy) به وسیله بانوان است، بسیاری از بانوان در کشور های غربی دارای میزان زیادی خالکوبی هستند.

یکی از پرریسک ترین زمان ها برای انجام خالکوبی در دوران بارداری و شیردهی است که می تواند خطر های جدی برای سلامت مادر و جنین داشته باشد.

کارشناسان با توجه به شیوع بالای ابتلا به بیماری های عفونی بر اثر استفاده از خالکوبی، ورود جوهر به جریان خون، ابتلا به HIV، هپاتیت(hepatitis)، سیفلیس، بروز عفونت، تب، آلرژی و مواردی از این دست به بانوان توصیه می کنند در دوران بارداری و شیردهی از انجام خالکوبی خودداری کنند.

پژوهش ها نشان می دهند؛ عفونت هایی همچون هپاتیت نوع B و HIV می توانند در دوران بارداری از مادر به کودک منتقل شوند.

خالکوبی یک زخم باز است و حساس به ایجاد عفونت در بدن از جمله علامت های ایجاد عفونت دربر اثر تاتو می توان موارد زیر را نام برد.

تب و لرز، ایجاد توده های قرمز، جمع شدن ترشحات قرمز در پشت گلو و نیز قرمز شدن دور پوست نواحی اطراف خالکوبی(Tattoos)، دگرگون شدن جنس پوست اطراف ناحیه خالکوبی و نیز خط هایی تاریک و گسترده شدن خط خالکوبی که باید جدی گرفته شود و می تواند سبب ابتلای افراد به بیماری شود.

کارشناسان اعتقاد دارند، مواد شیمیایی موجود در رنگ خالکوبی می تواند به نوزاد منتقل شود به ویژه اگر انجام خالکوبی در ۱۲ هفته اول بارداری رخ دهد.

انجام تاتو یک تصمیم کاملاً آگاهانه است و برای سلامت ضروری نیست؛ به همین دلیل کارشناسان توصیه می کنند با توجه به عارضه های جانبی متعددی که این عمل دارد بانوان از انجام آن به ویژه در دوران بارداری و شیردهی خودداری کنند.

انجام خالکوبی برروی مهره های کمر و پشت می تواند سبب ایجاد زخم و عفونت مادر و ممنوع شدن انجام جراحی بی حسی موضعی یا همان اپیدورال شود؛ در زایمان به شیوه اپیدورال، متخصص بیهوشی با تزریق دارو به نخاع مادر سبب بی حسی موضعی او و توانایی انجام زایمان فاقد درد یا با درد کم می شود.

متخصصان بیهوشی نباید تزریق دارو به نخاع بانوانی که دارای خالکوبی در پشت کمرخود هستند را به دلایل ایمنی انجام دهند، زیرا دارای جوهر و رنگ است.

بانوان بارداری که دارای بیماری های پوستی همچون ویتیلیگو، پسوریازیس، اگزما، حساسیت پوستی، سابقه سوختگی و ابتلا به بیماری لوپوس(Lupus) هستند، نیز نباید به انجام خالکوبی بپردازند، زیرا می تواند سبب تشدید علائم بیماری در آن ها شود.

یکی از شیوه های انجام خالکوبی، استفاده از رنگ حناست که در برخی فرهنگ ها بسیار رایج است و انجام آن را خوش یمن می دانند.

این نوع خالکوبی که بر روی بدن مادران انجام می شود از رنگ طبیعی و برپایه گیاهان تهیه شده است و هر بار چهار هفته طول می کشد تا کاملاً پاک شود، کارشناسان با وجود مزایای حنا برای سلامت، به بانوان باردار توصیه می کنند از این نوع خالکوبی در دوران بارداری استفاده نکنند.

برخی موارد در حنا ناخالصی هایی وجود دارد که می تواند سبب آلرژی شود، همچنین حنا دارای ماده ای به نام پارا-فنیلین دی آمین (PPD) که می تواند در برخی افراد سبب آسیب پوستی، سوختگی، راش پوستی، زخم و خارش شود.

افزون بر خطر استفاده از خالکوبی در دوران بارداری، در دوران شیردهی نیز انجام این کار توصیه نمی شود، مولکول های جوهر می توانند وارد جریان خون شوند و شیرمادر نیز از خون تولید می شود، همچنین درصورت ایجاد عفونت و مراقبت ناکافی از زخم پس از خالکوبی احتمال بیماری مادر، ایجاد تب و حتی سرایت عفونت به وسیله شیردهی به نوزاد وجود دارد.

کارشناسان به بانوانی که به دلایل مختلف تمایل به انجام خالکوبی دارند، توصیه می کنند انجام این کار را به بعد از دوران بارداری و شیردهی موکول کنند و به دلیل عارضه های جانبی ناشناخته انجام خالکوبی به طور کلی انجام آن توصیه نمی شود.

برخی مطالعه ها نشان داده است میزان ابتلای افرادی که دارای خالکوبی هستند به سرطان بیش از سایر افراد است.

.

منبع : pezeshk.us