آکاایران: مواردی که برای داشتن بارداری سالم باید رعایت کنید

آکاایران: مواردی که برای داشتن بارداری سالم باید رعایت کنید

مواردی که برای داشتن بارداری سالم باید رعایت کنیدمواردی که برای داشتن بارداری سالم باید رعایت کنید
در دوران بارداری نیازهای غذایی مادر باردار، افزایش می یابد. برای داشتن بارداری سالم لازم است از همه گروه های غذایی مصرف شود چون رعایت این نکته می تواند به داشتن یک بارداری سالم کمک کند.

روش های داشتن بارداری سالم

رژیم غذایی متعادل داشته باشید

از همه گروه های غذایی شامل غلات، سبزیجات، میوه ها، شیر، گوشت و دیگر پروتئین ها از جمله لوبیا مصرف کنید

از خوردن گوشت خام و نپخته بپرهیزید

عامل بیماری هایی مثل توکسوپلاسموز و لیستریوز اغلب در گوشت خام و نپخته وجود دارد. این بیماری ها برای رشد جنین
بسیار خطرناک است. پس لازم است برای داشتن بارداری سالم و اجتناب از ابتلای نوزاد به این بیماری ها
از مصرف هر گونه ماهی خام مثل سوشی، گوشت، تخم مرغ خام و صدف خودداری کنید.

حتما مکمل فولیک اسید بخورید

مصرف روزانه ۴/۰ تا ۸/۰ میلی گرم فولیک اسید برای داشتن بارداری سالم لازم است. بهترین زمان شروع مصرف فولیک اسید از ۱ تا ۲ ماه قبل از بارداری است. همچنین فولیک اسید در غلات، آب پرتقال، اسفناج و کلم بروکلی وجود دارد.

فعال باشید

خانم هایی که بارداری فاقد عارضه ای دارند، بهتر است تمرینات منظم هوازی و کششی دارا باشند.
شنا، پیاده روی و تمرینات بازو برای داشتن بارداری سالم مناسب است.

نکته های مفید و روش های داشتن بارداری سالم

در صورتی که با ورزش کردن احساس خوبی ندارید یا اگر هوا خیلی گرم است ورزش نکنید. همچنین در دوران بارداری نباید در ورزش های خطرناکی مثل اسب سواری، موتورسواری، غواصی و… شرکت کنید.

استراحت کنید

برای داشتن بارداری سالم نسبت به حالت معمول زودتر به رختخواب بروید و دیرتر بیدار شوید. همچنین سعی کنید به بغل بخوابید. در سه ماه سوم بارداری خوابیدن به بغل خطر تولد نوزاد مرده را نسبت به خوابیدن به پشت کاهش می دهد.

از مواد مضر دوری کنید

سیگار نکشید زیرا سیگار کشیدن موجب افزایش خطر کاهش وزن نوزاد هنگام تولد و مرگ جنین می شود. طی بارداری نباید الکل مصرف کنید. برای داشتن بارداری سالم از مواد شیمیایی خاص (حلال های آلی) مثل رنگ، چسب، رنگ مو و… اجتناب کنید.

مواردی که برای داشتن بارداری سالم باید رعایت کنیدمواردی که برای داشتن بارداری سالم باید رعایت کنید

بهترین روش های داشتن بارداری سالم

کمتر کافئین مصرف کنید

مصرف زیاد کافئین در دوران بارداری خطر سقط جنین و تولد نوزاد با وزن کم را افزایش می دهد. کافئین در چای، قهوه، نوشابه، شکلات و نوشیدنی های انرژی زا وجود دارد. به طور کلی مصرف ۲۰۰ میلی گرم کافئین در روز اختلالی در رشد جنین ایجاد نمی کند. این مقدار معادل دو فنجان قهوه در روز است.

خودسرانه دارو نخورید

برای داشتن بارداری سالم از مصرف هر گونه داروی غیر تجویزی خودداری کنید چراکه داروها می توانند تاثیر منفی در رشد و سلامت کودک شما دارا باشند. در صورتی که مبتلا به بیماری های طولانی مدت مثل دیابت یا مشکلات تیروئیدی هستید برای داشتن بارداری سالم درباره داروی مصرفی خود با پزشک مشورت کنید.

عضلات کف لگن را تقویت کنید

کف لگن شامل عضلات مختلفی است. این عضلات مثانه، واژن و مجرای پشتی را نگه می دارند. طی بارداری عضلات به دلیل فشار زیاد روی آن ها، ضعیف تر می شوند. همچنین هورمون های بارداری می توانند موجب شل شدن این عضلات لگنی شوند.

ضعف عضلات کف لگن فرد را در معرض خطر بی اختیاری ادرار استرسی قرار می دهد. با انجام منظم تمرینات ورزشی مربوط به عضلات کف لگن موسوم به تمرینات کگل می توانید دوران بارداری سالم تری داشته باشید.
سلامانه

.

منبع : persianv.com