آکاایران: مضرات استفاده از وسیله الکترونیکی بر بینایی نوزادان و کودکان

bxs1

تاکنون چندین بار دنیا شاهد حادثه تلخ نابینا شدن نوزاد به دلیل تابش نورخیره کننده فلش دوربین ها بوده است و این نشان می دهد که تا چه اندازه چشم کودکان به نور حساس است.

در دنیای امروز کودکان پیش از یک سالگی از وسایل الکترونیکی استفاده می کنند که خیره شدن به نور آبی برخی از وسیله ها تهدیدی جدی برای سلامت آنهاست.

کارشناسان در جدیدترین پژوهش های خود دریافتند نور آبی منتشر شده از وسیله های الکترونیکی می تواند سبب آسیب به چشمان کودکان شود به ویژه اگر در ساعت های پایانی شب و در نور کم آنها به بازی با این وسیله ها بپردازند.

چشم کودکان چندین سال پس از تولد هنوز در حال تکامل و رشد است و وسایل، چون تلفن همراه، تبلت و رایانه به دلیل نور آبی شدیدی که از خود ساطع می کنند می توانند به مویرگ های ریز چشم کودکان آسیب برسانند.

تاکنون چندین بار دنیا شاهد حادثه تلخ نابینا شدن نوزاد به دلیل تابش نورخیره کننده فلش دوربین ها بوده است و این نشان می دهد که تا چه اندازه چشم کودکان به نور حساس است.

افزون بر آسیب به بینایی، تابش نور شدید وسایل الکترونیکی در شب ها سبب بی خوابی و بدخوابی کودک خردسال شده و درصورتی که این روند ادامه پیدا کند در رشد کودک و ضریب هوشی او اثر منفی می گذارد.

نور ساطع شده از وسایل الکترونیکی ساعت ها در انتهای کره چشم کودک باقی می ماند و به دلیل اختلال در ترشح هورمون ملاتونین کودک دچار بدخوابی می شود.

کارشناسان دانشگاه کلورادو که در این تحقیق حضور داشتند همچنین دریافتند اثر نور وسایل الکترونیکی بر چشم کودکان بسیار بیشتر از بزرگسالان است که سبب آسیب به چشم آنها می شود.

بر این اساس محققان به والدین توصیه می کنند کودکان بازه زمانی استانداردی با این وسایل الکترونیکی کار کنند و به ویژه شب ها از کار با این وسیله خودداری کنند تا خواب بهتری دارا باشند و به چشم آنها آسیب نرسد.

نتایج این پژوهش در مجله والدین Pediatrics منتشر شده است.

.

منبع : pezeshk.us