bxs1

بارداری و نوزاد

بروز جوش روی صورت نوزاد طبیعی است چون این جوش ها در اوایل تولد نوزاد بر صورت آن ظهور می کند و بعد از مدتی خودشان فاقد نیاز به درمان رفع می شوند. ولی گاهی اوقات تعداد این جوش ها بیشتر می شود و باید حتما به پزشک متخصص اطفال نشان داده شود تا علت آن مشخص شود.

هنگامی که نوزاد در معرض هورمون های مادرانه در رحم قرار می گیرد، جوش های صورتی رنگ یا آکنه های نوزادی به او می زند. جوش نوزاد بعد از گذشت چندین هفته و یا چندین ماه از بین می روند و نیاز به درمان خاصی ندارند.

جوش نوزاد چیست؟
اکثر نوزادان در ماه های اول بعد از تولد مبتلا به جوش می شوند. به این آکنه ها، جوش های عفونی و یا آکنه نئوناتال می گویند و کاملاً طبیعی است که به دلیل فعالیت بیش از اندازه غدد چربی این جوش ها ایجاد شوند.

انواع جوش نوزادان
اگر دقت کرده باشید بر روی نواحی صورت و بینی برخی از نوزادان دانه های سفید رنگی مشاهده می شود. به این دانه ها میلیا نیز گفته می شود که بر اثر انسداد غدد چربی ایجاد می شوند. تقریباً در دو سوم نوزادان این دانه ها مشاهده می شود. هنگامی که غدد چربی پوست بزرگ می شود این جوش ها سر باز می کنند و این آکنه های سفید رنگ از بین می روند. در برخی از نوزادان این جوش ها بر روی لثه و یا کام نوزاد مشاهده شده می شود.
بعد از تولد نوزاد، در روزهای اول و یا دوم لکه های قرمز رنگ و برآمده نظیر جای نیش زدگی بر روی پوست نوزاد مشاهده می شود. در برخی موارد نیز این دانه های قرمز روی پوست نوزادان، حاوی مقادیر کمی چرک هستند که به این دانه ها اریتما توکسیوم می گویند. این دانه ها یا خال ها ممکن است در تمامی قسمت های بدن و یا در نواحی خاصی مشاهده شوند. اینکه این دانه ها چرا به وجود می آیند هنوز مشخص نشده است. این جوش ها، با گذشت چندین روز از بین رفته و کاملاً خوب می شوند.
هنگامی که هوا سرد می شود، لک و جوش هایی بر روی دست و پای نوزاد ایجاد می شود. این لک و جوش ها تا شش ماهگی ادامه دارد و فقط با گرم کردن محیط می توانید از بروز این جوش ها جلوگیری کنید.
در حدود ۱۵ درصد از نوزادانی که در آب و هوای گرم زندگی می کنند، با عرق سوز شدن و یا میلیاریا روبرو می شوند. عرق سوز شدن به دلیل مسدود شدن مجاری عرق ایجاد می شود. در صورتی که این انسدادها سطحی باشد، عرق زیر پوست جمع می شود و تاول هایی به رنگ روش با دیواره هایی نازک ایجاد می شود. اما اگر این انسدادها عمیق تر باشد، باعث ایجاد کورک های قرمز رنگ و جوش ها می شود. این نوع جوش نوزادی، معمولاً در نواحی پیشانی، گردن و بالا تنه دیده می شود و با گذشت چندین روز و استفاده از لباس های راحت، از بین خواهند رفت.
در نوزادان سیاه پوست، جوش ها و لکه ها، تیره رنگ است. معمولاً در اثر جوش های چرکی که سرباز کرده، نقاط سیاهی را که به وسیله پوست شل احاطه شده است به وجود می آید. این نوع از جوش نوزاد و لک نیز به خودی خود محو می شوند.
در صورتی که جوش، چرک دار و مرکز آن کم رنگ بود، به احتمال زیاد به دلیل حساسیت های غذایی و یا دارویی ناشی از شیر مادر می باشد. برخی مواقع نیز نیش حشرات باعث بروز این جوش ها می شود. این نوع از جوش های نوزاد، باعث اذیت و آزار نوزاد می شود؛ زیرا با خارش همراه است. این جوش اهمیت زیادی ندارد ولی بهتر است نشانه های تنفسی و بلع نوزاد را تحت کنترل داشته باشید. در صورتی که این نوع از جوش ها از بین نرفتند، به پزشک مراجعه نمایید.

چگونه جوش نوزاد را درمان کنیم؟
جوش های نوزاد به مرور زمان خوب و از روی صورت نوزاد کاملاً محو می شود. این جوش ها نیاز به مصرف دارو و یا فشردن جوش ندارد؛ اما در صورتی که این جوش ها بعد از گذشت چندین ماه هنوز بر روی صورت نوزاد باقی ماند، باید به پزشک مراجعه نمایید.

.

منبع : pezeshk.us