bxs1

بارداری و نوزاد

تنها چیزی که همه ذهنم را مشغول کرده، آرزوی مادرشدن پس از پیوند است. آیا بعد از عمل پیوند می توانم باردار شوم

دکتر فاطمه پوررضاقلی فوق تخصص نفرولوژی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: بسیاری از خانم های مبتلا به بیماری های کلیوی، نگران باردار شدنشان هستند و لازم است قبل از تصمیم به بارداری، با متخصص مشاوره کنند تا مجوزهای لازم برای بارداری کم خطر را به دست آورند. بارداری ناخواسته برای این خانم ها بیش از دیگران اهمیت دارد، چون بارداری فاقد برنامه می تواند سلامت آنها و جنینشان را تهدید کند…

وی اعلام کرد: به خانمهای مبتلا به مشکلات کلیوی تاکید میکنم تا از سلامت کامل خود مطمئن نشده اید و مجوز لازم برای باردار شدن را از پزشک نگرفته اید، نباید به کار بردن روش های پیشگیری مطمئن از بارداری را قطع کنید.

در میان بیماران ما مبتلایان به نارسایی کلیوی نگرانی های خاصی دارند؛ خانم 27 ساله ای که مبتلا به نارسایی کلیوی هستند و قرار است به قول خودش تا چند وقت دیگر تحت عمل پیوند کلیه قرار بگیرد، پرسیده: «تنها چیزی که همه ذهنم را مشغول کرده، آرزوی مادرشدن پس از پیوند است. آیا بعد از عمل پیوند می توانم باردار شوم؟»

لازم است بدانیم بعد از عمل پیوند، مانند یک فرد معمولی هستید. مانند بقیه می توانید درس بخوانید، ازدواج کنید و به زندگی ادامه بدهید. بنابراین می توانید مانند همه خانم ها، بچه دار شوید و حتی فرزندی با وزن مناسب(Appropriate) و کاملا طبیعی به دنیا بیاورید. البته همه این موارد شرط و شروطی دارد. مهم ترین شرط هم این است که بدانید کلیه پیوندی برایتان حکم یک ماهی را دارد که برای ادامه حیاتش به توجه ویژه و دریافت مقدار کافی آب نیاز دارد. در ماه های اول پیوند، کلیه در برابر کم آبی به شدت آسیب پذیر است.

علاوه بر این، مصرف دقیق داروها و پرهیز از هرگونه کم یا قطع کردن خودسرانه آنها، گام برداشتن به سمت سلامت و تضمین کلیه پیوندی است. بعد از پیوند، توصیه می کنم تا یک سال باردار نشوید و هر وقت تصمیم گرفتید باردار شوید، با پزشک متخصص مشاوره کنید تا نوع داروها را تغییر دهد و سطح کراتینین و فشارخونتان را کنترل کند.

مصرف این داروها (medicines)هیچ تاثیر سوء ژنتیکی برای فرزندتان ندارد، پس حتما همه نکته های توصیه شده را رعایت کنید و بدانید همکاری مستمر شما با پزشک، باعث می شود دوره بارداری را به سلامت چطی کنید و فرزندی سالم به دنیا بیاورید. از آنجا که بیشتر داروهای موردنیاز شما تحت پوشش بیمه است، نباید به دلیل هزینه، سلامت خود را به خطر بیندازید یا از مراجعه های دوره ای به پزشک امتناع کنید. پس از پیوند، بهتر است برای هر کار پزشکی از پر کردن ساده یک دندان گرفته تا فرایند مهم و طولانی بارداری، با متخصص نفرولوژی مشاوره کنید.

.

منبع : pezeshk.us